نقش ارتش در برقراری امنیت در کردستان – بخش هشتم
اشاره: در بخش هفتم این مقاله در خصوص از آغاز بحران در سقز و اعزام یک ستون نظامی متشکل از گردان139 پیاده تیپ84 خرم­آباد، یک گروهان رزمی داوطلب از لشکر92 زرهی اهواز، یک آتشبار خمپاره­انداز سنگین120 م.م از یگان­های منطقه نظامی فارس و یک دسته تانک از لشکر16 زرهی قزوین توسط سرلشکر ولی فلاحی فرمانده وقت نیروی زمینی به جهت پشتیبانی از نیروهای نظامی مستقر در پادگان سقز و جلوگیری از سقوط پادگان گفته شد. و اینکه ادامه مقاله:
  • ورود ستون نظامی به شهر سقز

تعدادی از چریک‌های مسلح که از قبل در تمامی نقاط حساس شهر مستقر شده بودند، به‌محض ورود ستون نظامی به داخل سقز، اقدام به شروع نبرد خیابانی علیه نظامیان نمودند. در آن درگیری، پمپ‌بنزین شهر سقز به آتش کشیده شد و درنتیجه حلقه‌های دود و شعله‌های آتش فضای شهر را در برگرفتند!

ستوان ادیبان که با دسته تانک تحت امرش در ابتدای ستون قرار داشت، با انجام عکس‌العمل مناسب در برابر تیراندازی چریک‌های مسلح سرانجام آن ستون صدمه‌دیده را از میان گلوله و آتش و خون عبور داد و به پادگان رسانید. پس از ورود اولین خودرو ساعت ۲۰ مورخه 1/6/1358 به داخل پادگان سقز، به‌تدریج سایر عناصر ستون نیز، ضمن زدوخورد با مهاجمین تا ساعت ۲۴ همان روز خود را به پادگان رسانیدند.

ستون نظامی فوق متحمل تلفات و ضایعات فراوانی شده بود به‌طوری‌که دو نفر از فرماندهان گروهان های گردان۱۳۹ پیاده تیپ۱۸۴ خرم‌آباد فرمانده گروهان اعزامی از لشکر۹۲ زرهی اهواز و فرمانده دسته تانک لشکر۲۸ پیاده سنندج شهید و گروهی از درجه‌داران و سربازان نیز مجروح گردیدند.

  • عملیات پاک‌سازی شهر سقز

عملیات پاک‌سازی سقز با تیراندازی چریک‌های مسلح و هواداران احزاب سیاسی فعال در منطقه (در آن روز مردم شهر از خانه‌های خود خارج نشدند و بازار و مغازه‌ها در حالت تعطیل به سر می‌بردند) به‌سوی نظامیان مستقر در شهر آغاز شد. صدای انفجارهای پی‌درپی و صفیر گلوله‌ها فضای شهر را تسخیر کرده بود. چریک‌های مسلح که از داخل ساختمان‌های شهر به‌سوی افراد نظامی شلیک می‌کردند، با عکس‌العمل متقابل آنان مواجه می‌شدند.

درگیری مذکور که تا ساعت ۱۴ آن روز ادامه داشت، سرانجام با غلبه نظامیان بر چریک‌ها، خاتمه یافت. چریک‌های مسلح که با مقاومت سرسختانه نیروهای ارتشی روبه‌رو شده بودند، مجبور به عقب‌نشینی و فرار به درون مخفیگاه‌های خود شدند. بعضی از مخفیگاه‌ها در داخل شهر سقز و برخی دیگر در روستاها و قصبات اطراف شهر قرار داشتند.

  • ایجاد امنیت در منطقه بوکان

گرچه بوکان از شهرهای استان آذربایجان غربی است، اما به علت قرار گرفتن در منطقه کردنشین، از عواقب جنگ‌های داخلی در کردستان مصون نمانده بود. فعالیت چریک‌های مسلح در شهر بوکان منجر به بروز ناامنی در اغلب جاده‌ها و راه‌های ارتباطی آن شهر با مناطق و شهرهای هم‌جوار شده بود.

بنابراین فرمانده تیپ به‌منظور ایجاد امنیت در آن منطقه آتشبار خمپاره‌انداز ۱۲۰ میلی‌متری اعزامی از شیراز را در قالب یک ستون نظامی و تحت فرماندهی مستقیم خود به سمت شهر بوکان حرکت داد. ستون نظامی مذکور، با رعایت دقیق اصل تأمین به‌سوی شهر بوکان حرکت نمود و بر روی ارتفاع حساس واقع در جنوب شرقی آن شهر که دارای مزیت دید و تیر بسیار خوبی بر روی بوکان است و امکان کنترل راه‌های ورودی و خروجی به آن منطقه را نیز دارا می‌باشد، مستقر گردید. پس از استقرار آن یگان در ارتفاع مذکور فرمانده تیپ صفحه مسئولیت فرماندهی یگان تأمینی را به سرگرد محمدناصر بیگدلی واگذار و خود به پادگان سقز مراجعه نمود.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص147

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده