توپخانه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس – بخش اول
سرهنگ بازنشسته توپخانه ستاد عزتالله نصیری| کتاب زرین افتخار و اقتدار کشورمان در روزهای سرنوشتساز دفاع مقدس، یادآور بارش میلیونها گلولههای توپخانه یگانهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در بیش از صدها عملیات دلاور مردان غیور و نجیب ارتش اسلام، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مردمی است. توپخانه به یگان یا واحدی میگویند که مأموریت آن تخریب مواضع دشمن با دامنه عملیاتی بهمراتب گستردهتری را نسبت به سلاحهای انفرادی است.

این یگان به‌نوعی نقش آتش پشتیبان را در ارتش‌های جهان ایفا می‌کند. به‌طورکلی، برتری قدرت آتش در میدان نبرد به‌وسیله توپخانه به دست می‌آید. این واحد از جنگ‌افزارهای خاصی استفاده می‌کند که قادر است از انرژی‌های شیمیایی، مکانیکی جهت انجام فعالیت خود بهره ببرد. علت پیدایی توپخانه در اصل برای این مهم بوده که به استحکامات نیروهای دشمن آسیب وارد سازد. نخستین خاستگاه توپخانه به دوران ((تاریخ باستان)) مربوط می‌شود؛ زمانی که اسکندر مقدونی در حال تصرف سرزمین‌های شرقی یونان بود. ولی اولین استفاده گسترده و سازمان‌دهی شده از توپخانه را می‌توان متعلق به استفاده لژیونرهای رومی در زمان‌های پس از میلاد دانست.

در اهمیت توپخانه، در تاریخ آمده است: ((تنها شکست عمده نادر در سال ۱۱۱۰ شمسی در جنگ کرکوک بود که نادر نتوانست در برابر نیروی قدرتمند و مجهز عثمانی‌ها از توپخانه بهره می‌بردند، مقاومت کند؛ زیرا نادر به‌اشتباه توپخانه‌های خود را برای حفاظت از شهر بغداد مستقر کرده بود.)) امیر دریابان شمخانی درباره نقش و اهمیت آتش و پشتیبانی آتش در تغییر معادله جنگ در دوران دفاع مقدس می‌گوید: ((معادله جنگ زمانی تغییر پیدا کرد که همه در این مهم متفق شدیم که ما باید معادله ((خون به‌جای آتش)) را تبدیل به معادله ((آتش به‌جای خون)) بکنیم)).

  • درباره رسته توپخانه

رسته توپخانه وظیفه تأمین حداکثر آتش در کمترین زمان ممکن برای نیروهای رزمی و تک‌رو خودی در جبهه نبرد را بر عهده دارد‌. هدف اصلی واحدهای توپخانه را می‌توان در این جمله خلاصه نمود: ((امکان دستیابی به وظایف محوله نیرو‌های تهاجمی و تک‌رو با حداکثر کیفیت و حداقل تلفات)). دیگر اهداف این رسته رزمی عبارتند از:

الف)انهدام هدف‌های راهبردی دوردست دشمن

ب)اجرای آتش ضد آتشبار برای خاموش‌سازی آتش  توپخانه دشمن

برای رسیدن به این منظور از آغاز تشکیل رسته‌های توپخانه در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکنون، در یگان‌های توپخانه بهترین تجهیزات و تسلیحات مورد لزوم گردآوری‌ شده است. رسته توپخانه طی  حیات خود در عملیات‌ها و رزمایش‌های متعددی شرکت کرده است؛ یگان‌های توپخانه نیروی زمینی در جنگ تحمیلی ۸ ساله، با کارآیی و شجاعت بسیار به وظایف خود در راه دفاع از میهن اسلامی عمل کردند و برگ زرینی از حماسه‌ها رشادت‌ها و دلاوری‌های از خود به‌جا گذاشتند.

  • آموزش توپخانه

تا سال ۱۳۳۷ آموزش‌های رسته توپخانه در پادگان عباس‌آباد تهران اجرا می‌شد. در سال ۱۳۳۷ با انحلال لشکر زرهی اصفهان، مرکز آموزش توپخانه به اصفهان منتقل و با یک دانشکده توپخانه صحرایی و تعدادی یگان پشتیبانی شروع به آموزش‌های مصوبه نمود و پس از مدتی، هنگ پشتیبانی آموزشی نیز جهت پشتیبانی‌های آموزشی فعالیت خود را همگام با دانشکده مزبور شروع کرد.

تا سال ۱۳۴۶ هیچ نوع آموزش پدافند هوایی در مرکز آموزش توپخانه ارائه نمی‌شد، ولی با خرید جنگ‌افزارهای ۲۳ میلی‌متری و یک دوره آموزش توسط کارشناسان خارجی، در سال ۱۳۴۶  هیئت آموزش پدافند هوایی در دانشکده توپخانه تشکیل و سال ۱۳۴۷ رسماً شروع به کار کرد. در این مرکز نگهداری تجهیزات و آموزش کارکنان در حد بسیار بالایی خوب صورت می‌گرفت. مرکز آموزش توپخانه موشک‌های اصفهان جوابگویی تربیت پایوران متخصص و متعهد این رسته برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی فرمانده سابق سپاه، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا عملکرد مرکز آموزش توپخانه و موشک‌های اصفهان را چنین توصیف می‌کند: (( هم رسته توپخانه، هم فرماندهان مؤمن، خردمند و با دانش نظامی بالا  مرکز آموزش توپخانه و موشک‌های اصفهان بوده‌اند، در جنگ خدماتی را انجام داده‌اند که برای همیشه در تاریخ ایران به‌عنوان افتخارات بزرگ باقی خواهد ماند.))

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص139

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده