گفت و گو با امیر پوردستان- بخش ششم
اقتدار و سرافرازی امروز، مرهون دفاع هشت ساله است اشاره: در بخش پنجم این گفتوگو امیرپوردستان از نقش مؤثر ارتش در تشکیل سپاه و بسیج نیروهای مردمی گفت و تصریح کرد که شهید صیاد شیرازی و شهید کلاهدوز ازجمله افراد مؤثر در شکلگیری سپاه بودند. اینک ادامه گفتوگو:
  • در باره نقش بخش‌های پشتیبانی رزمی و فعالیت آن‌ها در جنگ هم بفرمایید.

انجام پشتیبانی‌های مختلف جبهه و جنگ مانند تهیه و توزیع مهمات، جنگ‌افزارها، سوخت، ترابری، تعمیرات خودروها و ادوات جنگی و مایحتاج روزانه صدها هزار سرباز نظیر آب، نان، غذا، لباس، به‌ویژه رساندن روزانه صدها تن یخ به خطوط مقدم نبرد، در گرمای طاقت‌فرسای منطقه جنوب، تخلیه مجروحین و شهدا و مداوای بیماران در منطقه و ایجاد منطقه بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری‌ها و حفظ روحیه آنان که معمولاً ماه‌ها دور از خانواده خود بودند، از اقدامات ناگفته جنگ در طول هشت سال دفاع مقدس است که یگان‌های پشتیبانی نیروی زمینی ارتش در سطح بسیار وسیع و حجم فوق‌العاده به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اند. علاوه بر این احداث جاده، ایجاد موانع در مقابل مواضع خودی و باز کردن میادین مین دشمن در شب‌های عملیات، برقراری پل‌های ارتباطی، ایجاد استحکامات، سنگر سازی و ده‌ها اقدام دیگر که در این زمینه نقش یگان‌های مهندسی نیروی زمینی ارتش را بسیار مؤثر و پررنگ در دفاع مقدس به‌خوبی نشان می‌دهد. گوشه‌هایی از فعالیت‌های دیگر این نیرو در دفاع و حراست از میهن اسلامی ماست.

  • ارتش عراق در آغاز حمله به ایران از ۱۲ لشکر و ۶ یا ۷ تیپ مستقل برخوردار بود. این رقم تا پایان جنگ به ۵۲ و برابر بعضی گزارش‌ها حتی به ۵۹ لشکر افزایش‌یافته است و در طول جنگ نیز از حمایت‌های همه‌جانبه برخوردار بود و در مقابل ما تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشتیم. بفرمایید چه عواملی باعث شد که باوجوداین وضعیت، ما بتوانیم  ضمن شکست راهبرد دشمن، حتی موضع فعال گرفته و به او تک بکنیم؟

در آن زمان باوجود مدیر شایسته و رهبری لایق، اندیشمند و توانا همچون حضرت امام خمینی(ره) در رأس نظام و نیز تبیین‌کننده تدابیر ایشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این تحریم‌ها برای ما به فرصت تبدیل شد و این اعتماد و خودباوری را در ما به وجود آورد که این تحریم نه‌تنها مانع نیست بلکه پلی است برای پیشرفت. ما به این باور رسیدیم که خودمان نیازهای داخل را تأمین کنیم و درزمینهٔ تولید تجهیزات نظامی و تسلیحاتی به هیچ کشوری وابستگی نداشته باشیم و روی پای خود بایستیم. اگرچه تحریم‌ها به ما فشارهایی وارد کرد و سبب شد در مقطعی تا آنجا به ما سخت بگذرد که احساس کنیم بالگردها و هواپیماهایمان به دلیل نداشتن قطعه توان پرواز ندارد ولی این خود آغاز جهشی بود که دانشمندان و افسران جوانمان توانستند با استفاده از ظرفیت‌های موجود کشور نهضت قطعه‌سازی را آغاز کنند و امروز شاهد آن هستیم که هواپیما، تانک، موشک، ناوشکن و سایر ادوات نظامی را با دستان پرتوان متخصصان کشورمان تولید می‌کنیم و توانسته‌ایم بومی‌سازی تجهیزات نظامی را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهیم. این نتیجه همان تحریم‌هایی است که دشمن از سال ۱۳۵۸ آغاز کرد. آن‌ها حتی فکرش را نمی‌کردند که ما روزی به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای و حضور در فضا دست‌یابیم. می‌توان گفت اقتدار و سرافرازی امروز ما مرهون دفاع هشت سال است.

در طول جنگ تحمیلی، ما در تحریم اقتصادی وسیع و همه‌جانبه‌ای قرار داشتیم و تجهیزات ما به لحاظ کمی با نیروهای بعثی قابل‌مقایسه نبود. اما هم در جنگ‌های کلاسیک و هم ناهمتراز ثابت کردیم که این سلاح‌ها و تجهیزات پیچیده و پیشرفته نیستند که پیروزی‌ها را به ارمغان می‌آورند. بسیار مواقع می‌بینیم که در مقابل خیل انبوه رزمندگان ما که می‌خواستند عملیاتی را سازمان‌دهی کنند، دریایی از مین قرار داشت. انواع و اقسام تیربارهای مکانیکی و الکترونیکی در برابر آن‌ها بود. حتی در شرایطی توپخانه‌های دشمن این میادین مین را تحت پوشش قرار می‌داد. اما درنهایت پیروزی برای ما رقم می‌خورد. نه اینکه از تجهیزات و سلاح‌ها استفاده نکردیم، بلکه این سلاح‌ها با فکر و اندیشه رزمندگان اسلام به‌موقع و به‌جا به کار گرفته می‌شد‌. سلاحی که در دست یک انسان مؤمن،  باانگیزه و معتقد به خدا باشد، می‌تواند بر ده‌ها نفر سلاح به دست ایمان پیروز شود. یکی از رمزهای موفقیت ما در جنگ تحمیلی همین اعتقاد و ایمان رزمندگان ما بود.

 با آرزوی علوّ درجات برای شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با تشکر از جنابعالی که وقت شریفتان را در اختیار ما قرار دادید.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص40

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده