نکته هایی اساسی در باره ارتش؛ انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی-2
​ج) برترین اقدام­های نیروی پدافند هوایی قرارگاه پدافند هوایی خط مقدم دفاع از حیثیت و موجودیت کشور است (مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا)

1. تغییر شیوه عملیاتی پدافند هوایی از هوا پایه به زمین پایه در اواسط دوران دفاع مقدس یکی از ابتکارات مؤثر مقابله با نیروی هوایی دشمن بوده است، این تغییر شیوه با ابتکار و خلاقیت شهید سرلشکر ستاری – شهید سرلشکر بابایی – و سرتیپ غلامی انجام گرفته است.

 

2. تشکیل قرارگاه پدافندی رعد به فرماندهی شهید سرلشکر عباس بابایی در عملیات والفجر 8 که منجر به تصرف فاو گردید ضربات مهلک و جبران­ناپذیری بر دشمن وارد شده است.

3. سرنگونی بیش از 40 فروند هواپیما و پنج فروند بالگرد دشمن در عملیات کربلا 5.

4. انهدام 14 فروند هواپیمای مهاجم نظام بعث در پشتیبانی از عملیات فروغ جاویدان منافقین طی یک روز در عملیات مرصاد.

 

د) برترین­ اقدام های نیروی هوایی

شجاعت‌ها و رشادت‌های بی‌نظیر نیروی هوایی و هوانیروز و خلبانان دلاور در نفوذ به اعماق خاک دشمن و رویارویی با مدرن‌ترین امکانات اهدایی استکبار به صدامیان و دفاع از حریم هوایی کشور نشانه تعهد، عشق و ایمان آنان به خدا و اسلام و میهن اسلامی است. مهیا نگه داشتن و تعمیر و بازسازی ادوات و ابزار پیچیده هواپیماها و رادارها و سلاح‌های ضدهوایی و موشک‌ها و پدافند از کشور دلیل مهارت و تخصص و ارزش‌های علمی والای این عزیزان است که خداوند بر توان و ایمان آنان بیفزاید.                    صحیفه امام، ج21، ص356

1. عملیات 140 فروندی گسترده ترین رزم هوایی در تاریخ جنگ های معاصر می­باشد که بلافاصله پس از 10 ساعت از اولین موج سراسری حمله هوایی دشمن انجام گرفت و تصور دشمن این بود که با حمله سراسری روز 31 شهریور و بمباران پایگاه­های هوایی ایران، نیروی هوایی قادر به انجام هیچگونه عملیاتی نخواهد بود.

2. بیشترین زمان اسارت در دنیا مربوط به خلبان شهید سرلشکر حسین لشکری می­باشد که به مدت 18 سال در اسارت بعثیون قرار داشته است.

3. سرلشکر خلبان علی اقبالی دوگاهه بعلت ضربات مهلک به ماشین جنگی عراق به دستور صدام به فجیع‌ترین و بیرحمانه­ترین وضع به شهادت می­رسد این شهید عزیز را به دو ماشین جیپ بسته بودند و در حالی که زنده بود بدنش دو نیم می­گردد.

4. بن­بست سیاسیون از طریق دیپلماسی برای جلوگیری از برگزاری اجلاس سران غیر معتهدها در بغداد و متوسل شدن به ارتش جهت ناامن کردن این شهر که با اقدام شجاعانه 2 فروند هواپیمای نیروی هوایی و بمباران پالایشگاه بغداد این امر محقق گردید در این عملیات متهورانه شهید خلبان عباس دوران در حالی که هواپیمایش مورد اصابت موشک قرار گرفته بود حاضر به ترک هواپیما نکرده و آنرا به در یکی از ساختمان­های نزدیک محل برگزاری کوبیده و با ایجاد باور ناامن بودن عراق، کنفرانس غیرمتعهدها از عراق به هند منتقل گردید.

5. عملیات الولید یا اچ 3 یکی از عملیات منحصر به فرد و افتخار آفرین نیروی هوایی در عمق خاک عراق و دورترین نقطع از مرز ایران می­باشد طی یک طراحی و اجرای بی­نظیر و شاهکار عملیاتی با استفاده از فضای مبهم مرز مشترک 5 کشور ایران، عراق، ترکیه، سوریه و اردن و با انهدام ظرفیت­های قدرت هوایی عراق در غربی­ترین نقطه این کشور گسترش یافته در پایگاه­های 3 گانه الولید در زمره بزرگترین و پیچیده­ترین عملیات هوایی جهان قرار دارد.

6. بزرگ­ترین جابه­جایی هوایی بیش از 5 هزار نیرو از شهر مشهد به پایگاه امیدیه اهواز ظرف مدت 7 ساعت در عملیات بیت­المقدس که یکی از بزرگترین و بی­نظیر عملیات جابجایی نیرو در دنیا در یک زمان کوتاه و حجم بالای نفرات در یک فاصله طولانی 1200 کیلومتری می­باشد.

7. عملیات اوسیراک: در این عملیات که در هشت مهر ماه 1359 به انجام رسید، تیزپروازان نیروی هوایی با شجاعت بسیار و در میان چندین رینگ پدافندی فشرده ارتش بعث، نیروگاه اتمی رژیم بعثی عراق را مورد اصابت موشک­های خود قرار دادند.

8. عملیات انتقام: واکنش بسیار سریع خلبانان نیروی هوایی (حدوداً 2 ساعت) پس از اولین تعرض جنگنده­های دشمن بعثی، از فرازهای پرافتخار نیروی هوایی ارتش است که در آن 8 فروند بمب افکن از دو پایگاه هوایی همدان و بوشهر در کمترین زمان موفق شدند دو پایگاه هوایی شعیبیه و کوت را بمباران کنند.

9. گشت و مراقبت هوایی با هواپیماهای رهگیر به مدت بیش از 12 ساعت به طور مداوم در گشت­زنی هوایی برای حفظ امنیت خلیج فارس و تأسیسات نفتی ایران که در طول این مدت 6 نوبت سوختگیری هوایی انجام شده و چندین جنگنده مهاجم را مورد هدف قرار داده­اند (خلبان یدالله خلیلی).

10. خلاقیت بسیار در طراحی خلاقانه عملیات پدافند هوایی – سطح علمی بسیار بالا – تلفیق علم و دانش با اصول و قواعد نظامی – موفقیت چشمگیر در عملیات والفجر 8 و طراحی سایت­های پدافندی سبک و سیار که منجر به ساقط کردن حدوداً 70 فروند جنگنده بعثی با فرماندهی شهید سرلشکر منصور ستاری.

11. انهدام پل روی اروندرود که ارتش عراق برای پشتیبانی از نیروهایش بر روی اروندرود نصب کرده بود توسط هواپیمای شکاری بمب‌افکن که از عملیات‌های نادر هوایی در جهان می‌باشد و باعث به اسارت درآمدن بسیاری از ارتشیان بعث و یا سرازیر شدن بسیاری از آنها به رودخانه و غرق شدنشان گردید.

12. حضرت امام با ورودش از فرانسه به ایران توسط کارکنان نهاجا حفاظت و با بالگرد نهاجا جابجا می‌شوند و به بهشت زهرا(س) می‌روند.

13. کارمند رئیس شعبه تخریب پایگاه هوایی شهید نوژه همدان برای پاک کردن بمب‌های زمانی ریخته شده توسط هواپیماهای دشمن در باند و کنار هواپیماهای پارک‌شده خودی، در کمترین زمان با دست خالی به دور کردن بمب‌ها از باند و هواپیماها و خلبان‌های عازم مأموریت می‌پردازد و پایگاه را از خطر بزرگی نجات می‌دهد.

 

د) برترین اقدام ­های نیروی دریایی

نیروی دریایی نیز همچون سایر نیروها بحمدلله در آب‌های خلیج فارس و مرزهای آبی کشور در عرصه دفاع مقدس از کشور اسلامیمان چون نگینی درخشنده است و بر عرشه کشتی افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است. رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن و آنهمه افتخارات رزم و رشادت و شهادت و نیز کنترل و بازرسی کشتی‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز و مهمتر از همه، نبرد قهرمانانه آنان در برابر آمریکای متجاوز و حضور جدی آنان در آب‌های بین‌المللی نشانه اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز است و ملت ایران باید به چنین ارتش مؤمن و وفاداری افتخار کند.                                                        صحیفه امام، ج21، ص357

1. انهدام موشک اگزوست عراقی توسط ناوبان دوم محمود شعبان ایزدکیان با سلاح دوشکا از روی سینه کشتی.

2. عملیات غرور آفرین مروارید که توسط نیروی دریایی ارتش بعد 67 روز از شروع جنگ تحمیلی انجام شد عملیاتی بود که در درجه اول منجر به انهدام بخش اعظم نیـروی دریایی عراق گردید و در مرحله بعد با انهدام 2 سکوی مهم صدور نفت عـراق بنام البکـر و الأمیه تا پایان جنگ صـدور نفت از این دو پایانه هرگز عملی نگردید.

3. با توجه به اینکه بیش از 90 درصد واردات اجناس و ارزاق کشور از مسیر دریا انجام می شود و یکی از هدف های دشمن جلوگیری از ورود کشتی به بنادر ایران بود نیروی دریایی با اسکورت بیش از 12 هزار فروند کشتی تجاری و نفت کش موفق گردیداین ترفند دشمن را خنثی نموده و نقش موثری در تامین نیازمندی ها و مایحتـاج کشور داشته است از این تعداد اسکورت کشتی 260 فروند مورد اصـابت قرار گرفته اند و از این تعداد فقط 20 کشتی صدمه کلی دیده اند که آمار بسیار درخشان و افتخار آمیز برای نیروی دریایی د ر سطح دنیا می باشد.

4. شهید محمد علی صفا یکی از تکاوران ارتش که به دلیل قهرمانی­هایش با انهدام 164 تانک دشمن در نیرو 34 روز مقاومت خرمشهر لقب شکارچـی تانک را به خود اختصـاص داده است، وی که دوره تکـاوری را در پایگاه رویال مـرین انگلستـان طی کـرده بود پس از شهادت پایگاهی به نام شهید صفا همراه با تندیس تمام قد وی در آن پایگاه نصب گردیده است.

5. عدم ترک ناوچه جوشن علیرغم تهدیدهای نیروهای آمریکایی و مبارزه با آنها و شهادت کارکنان ناوچه.

6. رویارویی ناوشکن سبلان با ارتش تروریست آمریکا در آب‌های خلیج فارس و آسیب‌دیدگی شدید ناوشکن سبلان که با تلاش بی‌نظیر کارکنان ناوشکن، ناوشکن آسیب‌دیده به ساحل رسیده و در دست تعمیر قرار گرفت.

7. برای اولین بار هاورکرافت دریایی با وزن بالا و حجم بسیار بزرگ که تمامی دو طرف جاده را اشغال کرده بود با طی مسافت قریب به 300 کیلومتر جهت عملیات خیبر به منطقه عملیاتی مزبور حمل گردید.

8. در دنیا برای اولین بار کشور ما بود که درگیر یک جنگ طولانی شد، ولی نیروی دریایی آن توانست قریب به 1000 کیلومتر سواحل دریایی خود را در منطقه نبرد از نفوذ عملیاتی هجوم و با اشغال و تصرف دشمن در سراسر جنگ مصون و در امان نگه دارد.

 

تهیه شده توسط معاونت فرهنگی هیئت معارف جنگ

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده