نقش ارتش در برقراری امنیت در کردستان – بخش ششم
اشاره: در بخش پنجم این مقاله از تجمع مردم نقده در مقابل لشکر64 ارومیه و استانداری آذربایجان غربی و تقاضای آنها جهت مداخله سریع نیروهای نظامی برای تأمین امنیت شهر نقده گفته شد و اینکه این مهم درنهایت با حضور ارتش در تاریخ 4/2/1358 محقق شد. بعلاوه از آغاز بحران در پاوه هم مطالبی عنوان شد. و اینکه ادامه مقاله:

فرمان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در خصوص بحران پاوه

به دنبال انتشار اخبار تکان‌دهنده در رابطه با وضعیت اسفبار شهر پاوه، حضرت امام به‌منظور خاتمه دادن به اوضاع متشنج آن منطقه فرمانی را (مورخه 27/07/1358) به شرح ذیل صادر فرمودند:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

از اطراف ایران، گروه‌های مختلف ارتش و پاسداران و مردم غیرتمند تقاضا کرده‌اند که من دستور بدهم به‌سوی پاور رفته، غائله را ختم کنند. من از آنان تشکر می‌کنم و به دولت، ارتش، ژاندارمری اخطار می‌کنم، اگر با توپ‌ها، تانک‌ها و قوای مجهز تا ۲۴ ساعت دیگر حرکت به‌سوی پاوه نشود، همه را مسئول می‌دانم. من به‌عنوان ریاست کل قوا به رئیس ستاد مشترک ارتش دستور می‌دهم که بی انتظار دستور دیگر و بدون فوت وقت با تمام تجهیزات به‌سوی پاوه حرکت کنند و به دولت دستور می‌دهم وسایل حرکت پاسداران را فوراً فراهم کند. تا دستور ثانوی، من مسئول این کشتار وحشیانه را قوای انتظامی می‌دانم و درصورتی‌که تخلف از این دستور نمایند،با آنان عملی انقلاب می‌کنم. مکرر از منطقه اطلاع می‌دهند که دولت و ارتش کاری انجام نداده‌اند. من اگر تا 24 ساعت دیگر عمل مثبت انجام نگیرد، سران ارتش و ژاندارمری را مسئول می‌دانم.

  • حرکت نیروهای ارتشی به منطقه پاوه

به دنبال صدور فرمان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در خصوص حرکت نیروهای نظامی به منطقه پاوه شور و هیجان سراسر کشور را فراگرفت و اقشار مختلف مردم پس از اعلام آمادگی، خواستار همراهی با نیروهای ارتشی و شرکت در عملیات آزادسازی آن شهر شدند. پس از گذشت چند ساعت از صدور فرمان حضرت امام(ره) و واگذاری مسئولیت آزادسازی منطقه پاوه به عهده ارتش، گروه رزمی۱۸۴ مکانیزه از یگان‌های تابعه تیپ۲ لشکر۸۱ زرهی کرمانشاه، راهی منطقه پاوه شد. به دنبال حرکت گروه رزمی۱۸۴ مکانیزه به منطقه پاوه به‌تدریج یک گردان پشتیبانی از تیپ۵۵ هوابرد شیراز، یک گردان پیاده از تیپ۸۴ خرم‌آباد، عده‌ای از کلاه سبزهای نوهد، یگان‌هایی از مراکز آموزش چهل دختر و شاهرود و گروه توپخانه اصفهان، افرادی از تکاوران دریایی بوشهر، تعدادی از پاسداران انقلاب شهرهای کرمانشاه، خرم‌آباد و سایر نقاط کشور نفراتی از ژاندارمری کل کشور، گروه کثیری از عشایر مناطق سنقر و کلیایی، هرسین، گوران و عده‌ای از اقشار مختلف مردم ایران با هواپیما، خودرو و حتی پای پیاده راهی منطقه پاوه شدند. ضمناً گروه رزمی۱۱۹ مکانیزه که شامل گروه ۳ گروهان مکانیزه و یک دسته تانک از گردان۲۲۲ تا از یگان‌های تابعه تیپ یک لشکر۸۱ زرهی کرمانشاه در میان بدرقه گرم و پرشور مردم اسلام‌آباد غرب، حدود ساعت ۱۷ مورخه 27/05/1358به‌منظور شرکت در عملیات پاوه از طریق (( جاده کوزران)) عازم شهر روانسر گردید.

  • پاک‌سازی منطقه پاوه

فرماندهان ارتشی جهت پاک‌سازی منطقه پاوه، به ترتیب زیر عمل نمودند:

  • در اوایل روز 28/05/1358 تعدادی از کماندوهای تیپ۲۳ نوهد (کلاه سبزهای نیروی ویژه هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران) به‌وسیله بالگردهای۲۱۴ پایگاه هوانیروز کرمانشاه با انجام عملیات هلی برن در منطقه نوسود، اقدام به پاک‌سازی ارتفاعات آن منطقه از لوث وجود چریک‌های مهاجم نموده، و ضمن بستن راه فرار آن‌ها به داخل خاک عراق (قطع خطوط تدارکاتی و پشتیبانی چریک‌ها) و برقراری تأمین منطقه برای ورود ستون نظامی، حدود ساعت ۱۰ مورخه 28/05/1358 موفق به تصرف شهر نوسود ‌شدند.
  • گروه رزمی۱۸۴ مکانیزه تیپ۲ لشکر۸۱ زرهی کرمانشاه (این گروه رزمی در بعدازظهر روز 27/05/1358 از پادگان حاجی‌آباد به سمت پاوه حرکت کرده بود) در ساعت ۱۰ مورخه 28/05/1358 وارد شهر روانسر (این شهر بین کرمانشاه و پاوه واقع‌شده است) شد و ضمن هماهنگی با ((ابوشریف)) که از قبل با حدود ۲۰۰ نفر از پاسداران انقلاب اسلامی در آن شهر مستقرشده بود، پیش روی خود را به‌سوی پاوه آغاز نمود. ستون نظامی مذکور به‌منظور برقراری تأمین در مسیر حرکت خود با گرفتن آرایش تاکتیکی و اعزام نیروهای جلودار، پهلودار و عقبدار (نیروهای تأمینی، ترکیبی از عناصر ارتش و سپاه بودند) به اطراف عمده قوا، حرکت خود را به سمت پاوه ادامه داد.  ستون نظامی مذکور در جهت انجام مأموریت خود، اقدام به پاک‌سازی منطقه قشلاق و خلع سلاح عشایر آن منطقه نمود. لازم به ذکر است که در مسیر حرکت ستون ارتشی، چریک‌های مهاجم در محل‌های مناسب اقدام به ایجاد درگیری می‌کردند. بنابراین، نیروهای تأمینی به‌منظور مقابله با مهاجمان به اخذ آرایش تاکتیکی مناسب پرداخته و با انهدام سنگرها، و از بین بردن مقاومت چریک‌های مسلح، شرایط لازم را جهت ادامه مأموریت خود، فراهم می‌آوردند. سرانجام گروه رزمی۱۸۴ مکانیزه، حدود ( ساعت12 مورخه 28/05/1358) وارد شهر پاوه شدند و مورد استقبال گرم مردم غیور و برومند آن شهر قرار گرفتند.
  • گروه رزمی119 مکانیزه، به‌منظور برقراری امنیت در منطقه روانسر، در همان محل استقرار یافت.
  • در این عملیات پایگاه هوانیروز کرمانشاه با اعزام بالگردهای214 و کبرا به منطقه پاوه، نقش بسزایی در پشتیبانی از واحدهای نیروی زمینی به عهده داشت.

نیروهای نظامی پس از تصرف شهر پاوه، به‌منظور برقرار تأمین در آن شهر، اقدام به اشغال عوارض حساس موجود در منطقه نموده و با تعقیب مهاجمان فراری تا حوالی مرز بین ایران و عراق، آرامش و امنیت را با منطقه بازگردانیدند.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص147

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده