نکته هایی اساسی در باره ارتش، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی – 1
1. هیچ ارتشی در دنیا بعد از انقلاب برای انقلاب مردمش باقی نماند و ارتش ما باقی ماند و در دفاع از انقلاب و مردمش جانبازی و فداکاری کرد، که به برکت نعمت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه چنین شد و با همت امام خامنهای هر روز ارتش اقتدار بیشتری یافت.

2. هیچ ارتشی همچون ارتش ما بعد از انقلاب مردمش در ایجاد و اقتدار نیروی مسلح انقلاب خود اقدام نکرد که با لطف امام خمینی(ره) و همت ارتشیان انقلابی در ایران ارتشیان در ایجاد و تقویت و اقتدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بعد سازماندهی، آموزش، تجهیز، تسلیح، طراحی و عملیاتی شدن نقش بسزا ایفا کرد. بزرگانی همچون شهید صیادشیرازی، شهید کلاهدوز، شهید آبشناسان، شهید اقارب‌پرست، شهید فلاحی، شهید نامجو، شهید بابایی، شهید اردستانی و ….. سرآمد این امور بودند.

3. هیچ ارتشی در دنیا در 320 جنگ و انقلاب و دفاع از سرزمینش مثل ارتش ما عالی‌ترین سطوح فرماندهی و مسئولیت‌ها شهید نداده است، که ارتش ما داده.

* دو رئیس ستاد شهید: سپهبد شهید قرنی و سرلشکر شهید فلاحی
* دو وزیر دفاع شهید: شهید سرلشکر نامجو و شهید سرلشکر فکوری
* دو فرمانده نیروی شهید: شهید سپهبد صیادشیرازی و شهید سرلشکر ستاری
* دو جانشین ف نیرو:  شهید خلبان بابایی و شهید سرلشکر نیاکی

 

4. حضور افسران و درجه‌داران و کارمندان مصدوم و جانباز تا70% به صورت داوطلبانه تا پایان جنگ در جبهه‌ها مثل امیر دریادار سیاری.

5. در صد سال اخیر، هیچ ارتشی توان اداره جنگ را بعد از از دست دادن یک‌جای سران ارتش خود نداشته است که ارتش ایران نه تنها با شهادت شهیدان فکوری، نامجو، فلاحی، قدرت جنگندگی و هدایت و فرماندهی خود را از دست نداد، بلکه به برکت خون آن شهیدان، پیروزی‌های بزرگی را چون طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس نصیب ملت بزرگ خود کرد.

6. جمهوری اسلامی ایران کشوری است که در هشت سال دفاع مقدس، در مقابل کشوری دفاع نمود که در مجموع، 28 کشور از دشمنش پشتیبانی نظامی می‌کردند و قریب به 80 کشور پشتیبانی لجستیکی و سیاسی می‌کردند و جمهوری اسلامی از 11 کشور اسیر داشت.

 

ب) برترین اقدامات نیروی زمینی

نیروی زمینی قهرمان که در حقیقت در تمام حوادث در نوک پیکان حملات ناجوانمردانه دشمنان بوده است، بحق چهره راستین و شکست‌ناپذیر و استوار خویش در دفاع از مرزهای غرب و جنوب و شمال‌غرب ـ با آن همه خصوصیات جغرافیایی و با سرما و گرمای طاقت‌فرسای مناطق که آن هم با کمبودها و محاصره‌ها کار آسانی نبوده است، نشان داد.                                                                     صحیفه امام، ج21، ص356

1. خلبان شهید اکبر قربان شیرودی از خلبانان هوانیروز که با 2500 ساعت پرواز بالاترین پرواز های جنگی را با بالگرد209 (کبری) (بالگرد تک) در دنیا را به خود اختصاص داده است. ایشان بیش از 360 بار از خطر گلوله های دشمن جان سالم بدر برده و بیش از 40 هلیکوپتری که با آن‌ها پـرواز کرده است مورد اصـابت قرار گرفته، البته همه آن‌ها تعمیر و بازسازی شده‌اند.

2. حفر تونل350 متری زیر پای دشمن در عملیات فتح المبین و حمله رزمندگان از داخل تونل به عقبه گردان زرهی عراقی و انهدام آن گردان رزمی اولین و آخرین با در 8 سال دفاع مقدس اتفاق افتاده است

3. اعجوبه شکار تانک، سرهنگ غفاری با انهدام 142 تانک و 51 نفربر زرهی (ایشان با موشک انداز تاو توانسته در مدت 5 دقیقه تعداد 9 دستگاه تانک دشمن را مهندم نماید).

4. رژه اسرای عراقی بعد از عملیات ثامن الائمه در مقابل امیر سرلشکر ظهیرنژاد فرمانده نیروی زمینی وقت که با احترام نظامی و سخنرانی ف ل77 پیروز خراسان به زبان عربی برای اسرا اجرا شد.

5. احداث جاده فانوسی در عملیات طریق‌القدس برای عبور شبانه خودروها، تانک و نفرات در داخل رمل برای تک به جناح و عقبه دشمن.

6. نصب 5 پل بر روی رودخانه کارون در عملیات بیت المقدس که عرض آن بین 227 متر تا 260 متر طول داشت جهت عبور 5 لشکر ( چهل هزار نیرو) و دو هزار خودروی سبک و سنگین. یکی از شاخص ترین و خطر پذیر ترین عملیات نصب پل می باشد که توسط گروه مهندسی ارتش انجام شده است.

7. انهدام میگ 21 عراقی توسط خلبان بالگرد ایرانی در حین عملیات والفجر 8 که در تاریخ جنگ های هوایی بی نظیر بوده و به ثبت نیز رسیده است توسط خلبان جانباز اسماعیل صحتی.

8. مقاومت  34 روزه خرمشهر در مقابل چندین لشکر زرهی و پیاده مکانیزه دشمن که با شجاعت بی نظیر مردم و تکاوران نیروی دریایی، – دانشجویان دانشگاه افسری امام علی (ع) – گردان دژ خرمشهر و نیروهای سپاه پاسداران با کمترین امکانات و تجهیزات.

9. مقاومت سـربازان و فرماندهان در حفظ پادگان سنندج در حالـی که قسمت اعظم شهر در اختیار گروهک‌های ضد انقلاب قرار داشت و نهایتاً شکست ضد انقلاب و جدایی طلبان از توطئه تصرف پادگان و اشغال کامل شهر سنندج.

10. در عملیات مرصاد برای اولین بار ایجاد پاسگاه فرماندهی متحرک هوایی توسط شهید سپهبد علی صیادشیرازی (فرماندهی در داخل بالگرد 214) با کمترین فاصله از دشمن و در مقابل سلاح‌های پدافند هوایی و همچنین هنگام پرواز هواپیمای عراقی که از منافقین پشتیبانی می‌کردند که این نوع فرماندهی در صد ساله اخیر در ارتش‌های جهان بی‌نظیر بوده است.

11. شهید فلاحی: اولین فرمانده نیروی زمینی ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی – حرکت در راستای جریان‌های مردمی به رغم دریافت دستور برخورد با مردم در زمان رژیم پهلوی – ایستادگی در مقابل توطئه عناصر ضد انقلاب داخلی و کارشکنی آنان به خصوص در کردستان – نجات پادگان سنندج از خطر سقوط – مقابله مظلومانه و دلاورانه در مقابل تجزیه‌طلبان و فریب‌خوردگان از گروهک‌های ملحد و معاند.

12. اسرای عراقی: رأفت و برخورد اسلامی با بیش از 72 هزار اسیر عراقی – عدم تمایل حدود 10 هزار اسیر برای بازگشت به کشور عراق – آموزش حرفه‌های مختلف به اسرای عراقی – آموزش قرآن کریم – تنوع اسرای موجود از کشورهای مختلف.

13. عملیات کربلای 7 در منطقه حاج عمران در سخت‌ترین و سردترین شرایط اقلیمی، این عملیات در اسفند ماه سال 1365 در ارتفاعات 2519 به فرماندهی امیر آذرفر به پیروزی رسید که شیرینی آن با تماس رهبر کبیر انقلاب اسلامی با این فرمانده شجاع، صد چندان شد.

14. ترور و به شهادت رسیدن اولین کارگزار جمهوری اسلامی ایران توسط ضد انقلاب (گروه منحرف فرقان) شهید سپهبد قرنی رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است.

15. ترور و به شهادت رسیدن آخرین کارگزار نظامی جمهوری اسلامی ایران از ارتش جمهوری اسلامی ایران شهید سپهبد علی صیادشیرازی به دست منافقین.

16. برقراری سنگ بنای اصولی و مستحکم و سرنوشت‌ساز وحدت نیروهای مسلح در جبهه‌ها توسط شهید سپهبد علی صیادشیرازی و ایجاد اتحاد مقدس بین ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حاصل این اتحاد انجام عملیات‌های مشترک سپاه و ارتش که منجر به آزادسازی بخش اعظم سرزمین‌های اشغالی و انهدام ماشین جنگی دشمن گردید.

17. ایجاد و حفظ اولین سر پل تاکتیکی و سرنوشت‌ساز در منطقه غرب دزفول و پل نادری (در غرب کرخه) حفظ این منطقه و سرپل تسهیل کننده عملیات فتح‌المبین بوده است.

18. انهدام بیشترین نفرات، تجهیزات و تسلیحات از ضد انقلاب (منافقین) در کوتاه‌ترین زمان در نبرد مشترک زمینی و هوایی که منجر به کشته شدن 2500 نفر، 1000 نفر زخمی، یکصد نفر اسیر و انهدام بیش از 400 خودرو، نفربر و تانک منافقین در عملیات مرصاد به فرماندهی امیر شهید سپهبد علی صیادشیرازی.

19. درگیری نزدیک و تن به تن دو فرمانده گردان ایرانی و عراقی و به قتل رسیدن فرمانده عراقی توسط فرمانده ایرانی به نام سرهنگ کهتری در عملیات حمله دشمن برای اشغال آبادان بطوریکه سرهنگ کهتری به عنوان ناجی آبادان لقب گرفت.

20. مقابله دو گردان پیاده از لشکر 21 در مقابل تهاجم بیش از یک لشکر عراقی در شرق کرخه در منطقه شوش که منجر به شکست تک دشمن و ممانعت از عبور لشکر عراقی از رودخانه کرخه و تصرف شهر شوش و ادامه احتمالی حمله برای گرفتن گلوگاه استان خوزستان یعنی اشغال اندیمشک و دزفول گردید.

21. لشکر21 حمزه که در مورخ 23 مهر59 متحمل تلفات و ضایعات فراوان از ارتش عراق شده بود، 15 روز بعد در 9 آبان59 در یک عملیات پدافندی عالمانه و دلاورانه در غرب دزفول و شرق کرخه باعث انهدام نزدیک به 50% لشکر زرهی تقویت‌شده عراق و ممانعت عبور آن لشکر از کرخه و طرح تصرف اندیمشک و دزفول آن لشکر گردید.

22. فرمانده لشکری نه بر بالین دختر 19 ساله بیمارش، نه در تشییع، تدفین، هفت و چهلم دختر جوانش شرکت نکرد و بعد از 47 روز از فوت دخترش بر مزارش حاضر شد و از روز اول تا پایان عملیات بیت‌المقدس، فرزندان سربازش را در جبهه تنها نگذاشت (شهید سرلشکر نیاکی).

23. پزشکی که برای معالجه مجروحین، منطقه بمباران‌شده شیمیایی توسط دشمن در سومار را ترک نمی‌کند و خود نیز به شهاد می‌رسد (شهید دکتر هجرتی).

24. کارکنانی از ارتش که در بمباران شیمیایی ماسک خود را به دیگر رزمندگان فاقد ماسک می‌دهند و خود به شهادت می‌رسند.

25. اولین گروه محافظین حضرت امام و بیت امام راحل انقلابیون ارتش از گارد منحله جاویدان و سایر نیروهای ارتش بودند.

26. اولین آموزش‌دهندگان یگان حفاظت حضرت امام و سایر شخصیت‌ها، درجه‌داران و افسران انقلابی ارتش بودند.

27. اولین اقدام رهایی گروگان توسط یگان رهایی گروگان ارتش از نوهد معمول گردید که اقدام به کشتن گروگان‌گیران و رها نمودن گروگان‌ها در سفارت شوروی سابق نمود.

28. برای اولین بار در دنیا یک فرمانده لشکر زرهی در سن 55 سالگی فرماندهی گشتی شناسایی را به مدت چند روز در عمق و تعقیب مواضع دشمن انجام می‌دهد تا از آن شناسایی برای عملیات فتح‌المبین بهره ببرد (شهید نیاکی).

29. برای اولین بار در دنیا فرماندهی در سن 50 سالگی به انجام عملیات تاخت و دستبرد در عمق مواضع دشمن می‌پردازد (شهید آبشناسان).

30. حرکت سرباز یوسف حیدری به صورت عملیات استشهادی همچون شهید فهمیده در غرب کشور و انهدام دو دستگاه تانک دشمن بعثی.

31. در هیچ ارتشی دانشجویان دانشگاه افسری یک کشور قبل از افسر شدن به همراه فرماندهان گروهان، گردان و تیپ دانشجویی و فرمانده دانشگاه در جنگ شرکت نکرده‌اند که در ارتش ما دانشجویان دانشگاه افسری به همراه فرماندهان دانشجویی و ف تیپ سرهنگ حسنی سعدی و ف دانشگاه شهید نامجو در آبادان و خرمشهر و جنوب‌غرب کشور در جنگ شرکت کردند.

32. در هیچ ارتشی، یک فرمانده بالاترین یگان عمده توپخانه (گروه توپخانه با شش گردان توپخانه) به دلیل کمبود مهمات توپخانه دوربرد و لذا اهمیت دقت در تیراندازی شخصاً با انجام غسل شهادت به خطرناکترین دیدگاه جهت دیدبانی نمی‌رود، که در ارتش ما چنین شد (امیر حیدری فرمانده گروه44 دیدبانی توپ203م‌م).

33. در هیچ ارتشی بالاترین مسئولین بازرسی عملیاتی به دلیل ضرورت و کمک به یگان‌های رزمی به تعقیب دشمن با انگیزه درگیری با او نمی‌پردازند که در بازرسی نزاجا چنین عمل شد.

34. برای اولین بار یک افسر ارتش جمهوری اسلامی ایران در جریان جنگ و گریز با دشمن و ضدانقلاب مسافت قریب به 14 کیلومتر را در هوا روی اسکیت بالگرد209 کبری (بالگرد تک) طی نمود                     (سروان اصغر نوری جمشیدی، مرحوم سرتیپ نوری جمشیدی ف ل58 ذوالفقار)

35. برای اولین بار در دنیا یک افسر نیرو مخصوص به تنهایی به مجموعه دشمن (ضدانقلاب) حمله می‌کند و بسیاری از آنها را کشته و بقیه را فراری می‌دهد و راه را برای عبور عمده قوا امن می‌نماید                             (شهید شهرامفر در پای پل کلته سردشت).

36. در دنیا برای اولین بار فرمانده نیروی زمینی که مجروح بود و باید در بیمارستان و روی تخت استراحت می‌کرد، آمبولانس را با نصب بی‌سیم و کالک عملیاتی به صورت اتاق عملیات سیار مجهز کرد و روی برانکارد آمبولانس دراز کشید و در منطقه عملیات حضور یافته و فرماندهی نبرد را رهبری می‌کرد (شهید صیادشیرازی).

37. گرفتن اسیر و جمع‌آوری انبوه اسرای فراوان و هدایت آنان به سمت مرکز تجمیع و تخلیه اسرا توسط بالگرد214 غیرمسلح در عملیات بیت‌المقدس.

38. کلیه عملیات های بزرگ و متوسط زمینی ایران بر علیه رژیم مهاجم بعث عراق به صورت شبانه و                 با استفاده از تاریکی انجام شد که در دنیا بی سابقه است.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده