روزگاری که بر ما گذشت – بخش هشتم
اشاره: در بخش هفتم این گفتوگو امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی با بیان اینکه مطرح ساختن این موضوع که ارتش در سال اول جنگ نتوانسته ((حتی یک تپه را هم باز پس بگیرد!)) کاملاً غیرمنطقی و غیرمنصفانه است، گفت که جنگ را در سال اول ارتش سامان داد و اشارههای کوتاهی به نقش نیرویهای هوایی، زمینی، پدافند و نیروی دریایی کرد. و اینک ادامه گفتوگو:
  • امیر! ازآنجاکه می‌خواهیم جزییات موضوع اعزام دانشجویان دانشگاه افسری را بیشتر بدانیم، استدعا می‌کنیم درباره این اعزام برایمان بیشتر سخن بگویید

همان‌طور که گفتم، شهید نامجو- خدا رحمتش کند- طرح اعزام دانشجویان دانشگاه افسری را داد. ما سه گردان تازه سازمان‌یافته دانشجویان دانشگاه افسری را در خرمشهر مستقر کردیم و یک گردان را هم به اهواز فرستادیم. یک گردان را هم در پلیس منطقه ((راه‌آهن)) مستقر کردیم. باید بگویم تنها یگان متحرکی که نقش یک واحد احتیاط را در منطقه ایفا می‌کرد، همین یگان دانشجویان دانشگاه افسری بود. لشکر92، واحدی در اختیار نداشت که چنین وظیفه‌ای را به واحد محول کند. من درست به خاطر دارم که در روز هفتم مهرماه متوجه حمله عراق به پادگان (( دشت آزادگان)) شدیم. به ما گفتند که دسته‌ای از دانشجویان دانشگاه افسری را به‌منظور دفاع به آن منطقه درگیری اعزام کنیم. چنان‌که اشاره کردم، نقش نیروی احتیاط را در خوزستان، دانشجویان دانشگاه افسری ایفا می‌کردند. بر همین اساس یک دسته از دانشجویان دانشگاه افسری را سوار بالگرد ((شنوک)) کردیم و دو بالگرد ((کبرا)) را به‌منظور حفاظت از بالگرد شنوک در معیتشان راهی کردیم و دانشجویان را این‌گونه به منطقه دشت آزادگان اعزام کردیم. من واقعاً نگران بودم. شهید وطن پور، خلبان بالگرد کبرا بود  که در آن موقع درجه سرهنگی داشت. من از گذشته با شهید وطن پور آشنایی داشتم و باهم در مرکز پیاده زرهی شیراز خدمت کرده بودیم. شهید وطن پور نگرانی مرا درباره اعزام دسته دانشجویان به دشت آزادگان دید، گفت که: ((ناراحت نباش! چون به‌اتفاق می‌توانیم به آنجا برویم تا بچه‌ها را ببینی و از نگرانی بیرون بیایی!)).

به‌وسیله یک بالگرد در معیت یک فروند بالگرد کبرا که هدایتش را همین شهید وطن پور بر عهده داشت، به‌طرف منطقه دشت آزادگان به راه افتادیم. سرهنگ نیک فرد هم با ما بود. به شهر حمیدیه که رسیدیم، عراق این شهر را شب گذشته مورد هجوم قرار داده بود تا ازآنجا عبور کند و به سمت اهواز بیاید. آن‌هم داستانی مفصل دارد: شب، آقای غرضی، استاندار خوزستان- پیش ما آمد و ما تعدادی از دانشجویان دانشگاه افسری را  برای مقابله به همراه ایشان اعزام کردیم. در این منطقه بود که تانک‌های عراقی در گل فرورفته بود…، اما اجازه بدهید به داستان قبل بازگردم.

هوا در حال ((گرگ‌ومیش )) بود. شهید وطن پور، تانک‌های در گل فرورفته را که دید، ابتدا تصور کرد که آن‌ها زنده و عملیاتی هستند. ازاین‌رو چرخی زد که به اصلاح آن‌ها را شکار کند. در دور دوم بود که- هوا تاریک شده بود- شهید وطن پور، کابل‌های برق را ندید و بالگردش دچار سانحه شد. گوشی بی‌سیم دست شهید نامجو بود و چنان‌که بعداً گفت، فقط ناله (( یا امام زمان)) شهید وطن پور را شنیده بود.

بالگردی که ما در آن بودیم، تا جایی را برای فرود پیدا کند، مدتی در آسمان چرخید. سرانجام در زمین‌های کشاورزی فرود آمد و ما هم با همان تجهیزات سنگین انفرادی شامل: کلاه آهنی، تفنگ، فشنگ و … پیاده شدیم و باعجله به سمت بالگرد دچار سانحه شده شهید وطن پور دویدیم.

دیدیم که بالگرد آتش‌گرفته است. نیروهای مردمی رسیده بودند، موفق شده بودند که کمک‌خلبان را- که پایش شکسته بود- از بالگرد بیرون بکشند، ولی شهید وطن پور به شهادت رسیده بود. این داستان شهادت شهید وطن پور بود. صحنه آن‌قدر تلخ و غم‌انگیز بود که نگرانی‌ام از بابت دانشجویان را فراموش کرده بودم. تا اینکه به‌وسیله یک خودرو، کمک‌خلبان را به بیمارستان اعزام کردیم و من به همراه شهید نامجو به شهر آمدیم و خود را به پادگان رساندیم.

 ما بنا داشتیم به اهواز بازگردیم. سرهنگ عمیدی فرمانده تیپ2 بود. این سخنان فرمانده تیپ است که می‌گفت: (( من با سازوبرگی بسیار ناقص در حال مقاومت در برابر لشکر9 عراق هستم که از بستان حمله کرده است.)) در ابتدای جنگ در میان مردم چنان شایع شده بود که در تاریکی مطلق باید به سر برد؛ چون عراق می‌تواند از طریق روشنایی، آنجا را شناسایی کرده و مورد هدف قرار دهد. حتی در بعضی جاها از روشنایی فانوس استفاده می‌شد. ما بنا داشتیم که پیش از سرهنگ عمیدی برویم و ازاین‌رو در جلو پاسدارخانه منتظر خودرو بودیم که دیدیم یک وانت ((شورلت)) توقف کرد و راننده‌اش که فردی غیرنظامی بود، از آن پیاده شد و طرف ما آ»د و سرهنگ فرزانه را که متهم به همکاری با جریان کودتای نوژه شده بود، معرفی کرد و از تبرئه‌اش خبر داد.

ازنظر من، این را که می‌گویند، عملیات‌های سال اول جنگ ((ناموفق)) بوده و یا اینکه ارتش به انجام جنگ به شیوه ((کلاسیک)) دست زد و ازاین‌رو ناکامی‌های سال اول جنگ متوجه این شیوه رویارویی ارتش است و … قبول ندارم. باید بگویم اصل جنگ بر آن استوار است که زمانی که دشمن متوقف‌شده نباید روی ((آرامش )) ببیند؛ چون به انسجام دوباره نیروهایش همت می‌کند. در یک نبرد، این، یک اصل به شمار می‌رود. این‌که گروهی دم از عملیات ((ناموفق)) ارتش می‌زنند، درست نیست. علتش این است که انجام یک عملیات محدود، بیشتر به‌منظور ((ضربه زدن)) به دشمن است تا گمان نکند که می‌تواند در آن منطقه به استحکام مواضع بپردازد.

موضوع دیگری که توسط عده‌ای و به‌عنوان یک نقص در سال اول جنگ مطرح می‌شود، انجام جنگ ((کلاسیک)) است. من سؤال می‌کنم که مگر کدام‌یک از نبردهای ما در جنگ هشت‌ساله غیر کلاسیک بوده است؟ حتی عملیات ((کربلای5 )) ما هم به‌صورت کلاسیک انجام‌شده است. شیوه رویارویی ما در همه نبردهای که در جنگ هشت‌ساله کردیم، ((کلاسیک)) بوده است. باید اشاره‌کنم که اصولاً دو نوع جنگ وجود دارد: جنگ منظم و جنگ نامنظم. معنی نبرد نامنظم آن است که یکی از طرف‌های درگیر، عده‌ای را از پشت سر دشمن با اتخاذ شگردهایی، به‌گونه‌ای گسیل کند که بتواند عقبه دشمن را منهدم کرده و آرامش را از دشمن سلب کند، ولی ما بااستعداد تیپ و لشکر  و … عراق مواجه شده و با او جنگیدیم. من فکر می‌کنم عدم آگاهی درست از برخی ویژگی‌های نبرد باعث شده تا چنین تعابیر و تفاسیری از جنگ هشت‌ساله ما صورت بگیرد. واقعیت آن است که نقص در کار ارتش نبوده است. خیلی مشکل می‌توان آنچه را که در سال نخست جنگ ((مبتلابه)) ارتش بوده، بیان کرد. خیلی مشکل است…. روزهای سختی بر ارتش گذشت…

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص18

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده