روزگاری که بر ما گذشت – بخش هفتم
اشاره: در بخش ششم این گفتوگو امیر سرلشکر حسین حسنی سعدی از تشکیل ((خط دفاعی پیوسته)) گفت و اینکه از این زمان به بعد ارتش عراق کاملاً متوقف شد و این روند تا عملیات (( ثامنالائمه)) ادامه داشت.بعد از پایان سال اول جنگ، سپاه اندکاندک یگانهای خود را در قالب گروهان و گردان شکل داد. و اینک ادامه گفتوگو:

در همه ارتش‌های دنیا هم فراخواندن نیروی احتیاط در شرایط اضطرار امری معمول است. البته ما نیروی احتیاط سال ۱۳۵۷- ۱۳۵۶ را احضار کردیم، ولی این فراخوانی در حد همان یک دوره باقی ماند. بسیاری از همین نیروهای احتیاط- که دوره سربازیشان را گذرانده بودند- به‌گونه‌ای هم به خدمت سپاه در آمد. درواقع سپاه که شکل گرفت، نقش همان نیروی احتیاط را ایفا کرد. باید بتوانیم به‌ویژه شرایط سال اول جنگ را به‌درستی ترسیم کنیم. البته در مواضع نبرد در طول خط دفاعی عناصری از سپاه  حضور داشت اما آن‌ها به‌صورت عناصر در جنگ شرکت داشتند و نه اینکه به‌صورت یک یگان منسجم در جنگ حضورداشته باشند. فرضاً در جبهه دزفول عناصری از سپاه دزفول حاضر بود، ولی تعداد آن‌ها چند نفر بود، نمی‌توانم دقیقاً اشاره‌کنم: ده نفر، بیست نفر،۳۰ نفر، ۴۰ نفر و یا  صد نفر  نمی‌دانم، ولی با این شکل که عرض کردم در حال نبرد بودند. در خوزستان، خرمشهر و دیگر جبهه‌ها هم وضع به همین منوال بود.

 مسئولیت خط به‌طورقطع می‌گویم به عهده ارزش و مخصوصاً نیروی زمینی بود. چه کسی می‌تواند این واقعیت را انکار کند؟ به‌تدریج ارتش به انسجام نیروهای خود پرداخت و از طرفی، سپاه هم انسجامی گرفت، و بر سر هم یک نیروی یکپارچه شکل گرفت و اینجا بود که عملیات آفندی علیه ارتش عراق آغاز شد. متأسفانه که گهگاه درباره ارتش بی‌مهری‌هایی دیده می‌شود. یکی از دوستان یک‌بار صحبتی کاملاً غیرمنطقی کرد و مدعی شد که ارتش در سال اول جنگ نتوانسته است ((حتی یک تپه را باز پس بگیرد!))

این سخن، بسیار غیرمنصفانه است. کسی که چنین سخنی می‌گوید احتمال دارد که از سر عمد هم آن را نگفته باشد، اما مهم آن است که گفتن چنین سخنانی برای ارتش خیلی گران تمام می‌شود. ما در کنار برادران سپاهی نیروی یک مملکت بودیم و برای یک هدف می‌جنگیدیم. من قویاً عرض می‌کنم که دفاع سال اول جنگ را ارتش سامان داد. تازه همه این مطالب را که اشاره کردم درباره نقش نیروی زمینی بود. نیروی هوایی و نقش آن در سال اول جنگ بسیار تعیین‌کننده است. آیا اگر نیروی هوایی و یا پدافند هوایی نداشتیم، اصولاً قادر به انجام مبارزه بودیم؟ نیروی هوایی ارتش با اعزام ۱۴۰ فروند هواپیما در روز دوم جنگ و ادامه عملیات‌هایش به‌تبع آن موفق شد که نیروی هوایی عراق را پس بزند و کلاً آن را سرکوب کند؛ پدافند هوایی ما هم همین‌طور بود. می‌دانیم که در آن زمان سپاه اصولاً نیروی هوایی و پدافند هوایی در اختیار نداشت. هنر پدافند هوایی ارتش آن بود که هواپیماهای عراق را سرنگون می‌کرد و فرصت جولان را به ارتش عراق نمی‌داد. در بازبینی بسته جنگ باید نقش همه این عوامل مدنظر قرار گیرد. تنها نیروی زمینی نبود که جنگ کرد. آیا نقش هوانیروز که تحت امر نیروی زمینی است در فرایند جنگ قابل‌انکار است؟ اگر می‌توانستیم به‌درستی به تحلیل و بازخوانی نقش هوانیروز در عملیات کردستان بپردازیم، این نقش بسیار ارزشمند بود. مگر در کردستان در آن شرایط کسی می‌توانست از طریق زمین از نقطه‌ای به نقطه‌ای برود.

رفت‌وآمدها به‌وسیله همین بالگردهای هوانیروز انجام می‌شد. همه جابجایی‌ها بر عهده هوانیروز بود و سرانجام توانستند امنیت را در کردستان برقرار کنند. در ابتدای جنگ و ازآنجاکه انسجام نیروها شکل نگرفته بود هوانیروز بود که یک‌تنه به واحدهای عراقی هجوم می‌برد. نیروی دریایی در مدتی کوتاه ناوگان عراق را به‌طور کامل منهدم کرد. به فعالیت‌های توپخانه‌های ارتش هم اشاره می‌کنم که تنها ارزش از قابلیت‌های آن‌ها بهره‌مند بود. البته من بنا ندارم به تائید یک نیرو و یا رد نیروی دیگر بپردازم؛ این‌گونه نیست.

  • امیر همه نکاتی که شما درباره نقش هرکدام از نیروها و یگان‌های ارتش به آن‌ها اشاره می‌کنید در ویژه‌نامه‌ای که منتشر خواهد شد به‌تفصیل مورداشاره قرارگرفته است اینکه سال اول جنگ در این ویژه‌نامه محور قرار داده شد ناظر بر اهمیت آن است و ازاین‌رو ما به سراغ بسیاری از کسانی که به‌گونه‌ای با رویدادهای سال اول جنگ مرتبط بوده‌اند رفته‌ایم و با آن‌ها گفتگو کردیم پدافند هوایی نیروی دریایی نیروی زمینی توپخانه هوانیروز و هر یک به‌صورت مستقل موردبحث واقع‌شده است

من با نشریه ((نگین)) که متعلق به عزیزانمان در سپاه است، گفتگویی بلند انجام داده‌ام که مقداری از شرایط خوزستان را در این گفتگو تشریح کرده‌ام. در این گفت‌وگو اشاره کرده‌ام که در آن زمان چه بر سر لشکر۹۲ آمده است. حتی کمی زمان را عقب‌تر برده و داستان عبور کشتی ابن سینا را هم در سال ۱۳۴۸ برای شان گفتم. می دانید که عراق تهدید به تیراندازی به سمت این کشتی کرده بود، اما جرأت نکردند که هیچ اقدامی انجام دهند. اصولاً لشکر۹۲ از چنان قدرتی برخوردار بود که آن‌ها جرات ((نفس کشیدن)) در برابر این لشکر را هم نداشتند. لشکری با چنان قدرت عظیمی به روزی افتاده بود که نه فرمانده لشکر دارد و نه فرمانده تیپ. به سرهنگ ملک نژاد که معاون لشکر بود سرپرستی لشکر را داده بودند. من اتفاقاً چندی پیش سرهنگ ملک نژاد را دعوت کردم و با هم درباره همین مسائل صحبت کردیم. او داستان را باز کرد و گفت که چه روزگاری بر سر آن‌ها در سال اول جنگ رفته است…

طرح این سوال که ((ارتش چرا اجازه تحرک به ارتش عراق داده است)) غیرمنطقی و نام منصفانه است. به طراح چنین سوالی باید گفت که باید در آن شرایط می بوده و وضعیت لشکر را می دیده است. لشکر۹۲ با شرایطی که داشت خیلی فداکاری کرد که توانست در بسیاری از جبهه‌ها دشمن را در ظرف مدت کوتاهی تثبیت کند. پیشنهاد می‌کنم گفتگوی مرا با این نشریه مطالعه کنید.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص18

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده