نبردهای هوایی ایران (75)
1) شرح عملیات (2) در روز نهم اسفند، خلبانان پایگاه ششم شکاری با دو فروند «اف4ئی» مواضع دشمن را در پشت دریاچه ماهی با شش هزار و 720 پوند مهمات مورد حمله هوایی قرار دادند و در روز دهم اسفند این مأموریت با هدف درگیری در حوالی نشوه انجام گرفت.

در این نبردها، دشمن با دقت و هوشیاری از مواضع خود دفاع می‏کرد و موانع بازدارنده‏ای که بر سر راه یگان های ارتش بود، همان موانعی بودند که در عملیات رمضان نتوانسته بودیم از آنها عبور کنیم و سرانجام عملیات درتمام محورها به اصطلاح کپ کرده و پس از چندین روز نبرد سنگین در محورهای مختلف، تنها جزایر مجنون البته جزیره شمالی و بخش کوچکی از جزیره جنوبی در اختیار یگان‏های سپاه پاسدارن تحت فرمان قرارگاه «نجف» قرار گرفت و در محور طلائیه نیروهای ارتش و تعدادی داوطلب سپاه تحت هدایت شهید صیادشیرازی از قرارگاه «کربلا» به دلیل استحکامات صعب‏العبور و تنظیم دقیق آتش سنگین توپخانه همان گونه که پیش‏بینی نیز شده بود، نتوانستند معبری قابل قبول برای لجستیک نیروها فراهم سازند و عملیات هلی‏برن شبانه هم با همه مشقاتش کفایت لجستیک نیروهایی را که قصد تصرف بزرگراه «العماره-بصره» را داشتند، نمی‏کرد.

در روزهای سیزدهم و بیستم اسفند، دوبار عکس هوایی به شیوه دستور رزمی ناصر از منطقه عملیات گرفته و دراختیار فرماندهان قرارگاه مشترک خاتم گذاشته شد.. خلبانان جنگنده «اف14» از پایگاه هشتم اصفهان، روز پانزدهم بهمن‏ 1362، به صورت پروازهای دو فروندی به عنوان «مینی آواکس» بر فراز قرارگاه «خاتم‏الانبیا»، «کربلا» و «نجف» در ارتفاع پایین و بالا به مراقبت مسلحانه پرداختند و گاهی در غیاب آنان، خلبانان «اف4» از همدان تحت هدایت شهید بابایی منطقه را پوشش می‏دادند.

2) پیامدها و نتایج عملیات

دشمن برای شکست نیروهای ایرانی از کلیه ابزار ممکن استفاده ‏کرد و باردیگر حمله به مناطق مسکونی را از سرگرفت؛ برای مثال: در نیمه‏شب جمعه پنجم اسفند که فشار یگان‏های ایرانی زیاد شد، پست‏های شنود اطلاع دادند که در ساعت 03:30 بعد از نیمه‏شب، برج‏های دید‏بانی عراق گزارش از پیشروی نیروهای ایرانی می‏دادند و از فرماندهان خود کسب تکلیف می‏کردند و بلافاصله ساعت 05:02 علائم فعال شدن موشک‏های زمین به زمین دریافت می‏شد و در ساعت 05:26 شهر بروجرد مورد اصابت دو فروند موشک زمین به زمین قرار گرفت و دقایقی بعد با شلیک دو فروند موشک دیگر دشمن، شهر خرم‏آباد به خاک و خون کشیده شد. در همین روز شهرهای پل‏دختر، کوهدشت، سقز و مهاباد بمباران شدند و در مجموع صدها واحد مسکونی ویران، 125 تن از همو‏طننان بی‏گناه در دم شهید و 795 نفر مجروح شدند و در فردای آن روز، شهرهای بانه و ایلام نیز مورد حملات هوایی جنگنده‏های دشمن قرار گرفتند. این در حالی بود که تمام توان پروازی جنگنده‏های نهاجا بویژه هواپیماهای «اف14» در منطقه عملیات ساماندهی شده بود و شهید بابایی رئیس ستاد قرارگاه ویژه عملیات هوایی جنوب، حفاظت و مراقبت مسلحانه هوایی قرارگاه‏های «خاتم‏الانبیا»، «کربلا» و بیش از همه قرارگاه «نجف» را در اولویت قرار داده بود و یک پایگاه موشکی به نام «پیروزی» نیز به ابتکار شهید ستاری در جنوب قرارگاه نجف مستقر شده بود و توپ‏های اورلیکن و 23 میلیمتری نیز در اطراف این قرارگاه گسترش یافته بودند. درنتیجه مناطق مسکونی از دفاع هوایی اندکی برخوردار بودند.

با شدت گرفتن بمباران شهرهای مرزی، عملیات خیبر در روز 23 اسفند، پس از 20 روز نبرد زمینی از سوی قرارگاه خاتم‏الانبیا خاتمه یافت و دستاورد آن، تنها تصرف جزایر نفتی مجنون بود که فاقد ارزش راهبردی از نظر تسهیل در عملیات‏های آتی بود و به دلیل نگهداری دشوار آن، پس از چند روز دفاع از این جزایر به ارتش جمهوری اسلامی ایران واگذار شد که بر اثر بمباران و آتش توپخانه دشمن به طور متوسط روزانه 10 نفر از نیروهای ارتش در این جزایر و اطراف آن به شهادت می‏رسیدند.

خلاصه این که اجرای عملیات خیبر نتوانست به اهداف اصلی خود که تسخیر جاده بصره – العماره بود، دست یابد. مع‏الوصف با تحمل خسارات سنگین، منطقه‏ای به وسعت حدود 1000 کیلومتر مربع در منطقه هور به همراه جزایر مجنون شمالی و جنوبی مجموعاً به وسعت 160 کیلومتر مربع به تصرف نیروهای خودی در آمد. البته با وجود بمباران‏های پیاپی شیمیایی دشمن در منطقه، رزمندگان ایرانی هم توانستند، تلفات سنگینی به دشمن وارد کنند، هر چند تعداد زیادی از نیروهای بسیجی همراه فرماندهان بزرگی از سپاه پاسداران همچون سردار ابراهیم همت، حمید باکری، اکبر زجاجی، مرتضی باغچیان، بهروز غلامی و حسن غازی و… به همراه یک هزار و 800 نفر از رزمندگان به درجه رفیع شهادت نائل شدند و 15 هزار نفر مجروح شدند؛ همچنین بر اثر حملات شیمیایی دشمن، 40 نفر شهید و 250 نفر مصدوم شدند. در این عملیات، پنج فروند بالگرد هوانیروز دچار سانحه شدند که خلبان یک فروند بالگرد «شنوک» سرگرد غلام‏علی عادل‏پور از معلم خلبانان حاذق نهاجا بود که به اتفاق کمک خلبان خود سروان محمد ترابی‏نژاد بر اثر حمله جنگنده‏های عراقی به آنها در تاریکی شب مورخ 15/12/1362، دچار سانحه شدند و 33 تن از بسیجیان و دیگر سرنشنان بالگرد همگی به شهادت رسیدند. دراین عملیات، پنج فروند بالگرد «شنوک» و 15 فروند بالگرد «آ.بی214» نهاجا به اتفاق تعدادی خلبان بالگرد از جمله: حاج‏آقا زینعلی، سرهنگ طاهری، سرهنگ عقیلی، سرگرد عادل‏پور، سروان داود اردانی، سروان کیانی و… فعالانه شرکت داشتند[1].

در ادامه، مشخصات خلبانانی که هواپیماهای آنها حین اجرای عملیات و دیگر نبردهای هوایی این دوره آسیب دیدند و مجبور به ترک هواپیما شدند، همراه با اقدامات عملیاتی شاخص نهاجا در عملیات خیبر طبق جدول شماره 4-4 ارائه شده است.

1- سرگرد خلبان سیداسماعیل موسوی «اف5ئی»، 2- سروان خلبان علی‏اصغر حق‏مدد میلانی «اف5ئی»  3- سرگرد خلبان اکبر معنوی‏نژاد/ ستوانیکم خلبان ابولقاسم عبیری «اف4»

جدول شماره 4-4

تعداد پرواز‏های انجام شده در عملیات خیبر

مأموریت

پشتیبانی نزدیک هوایی

گشت رزمی و اسکرامبل

ترابری هوایی

سوختگیری هوایی

عکسبرداری و اطلاعات‏شناسایی

هواگردهای سرنگون شده

مهمات و بارجابه‏جا شده

تعداد

20  نوبت

631 نوبت

924نوبت

95 نوبت

61 نوبت  

16 نوبت

98  تن

 

 

منبع: نبردهای هوایی ایران، سرتیپ2 خلبان حسین خلیلی، 1398، ایران سبز، تهران


[1]– خاطرات سرهنگ خلبان ب داود اردانی از پیشکسوتان نهاجا

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده