جایگاه و نقش نیروهای آمادی در پیشبرد اهداف جنگ – بخش دوم
اشاره: یکی از واحدهای نیروی زمینی که در جریان جنگ هشتساله، نقشی محوری داشته، قطع بهیقین واحد لجستیک این نیرو است. در این خصوص در بخش نخست گفتوگویی را با امیر سرتیپ دوم بازنشسته محمد مقدس برهان، فرمانده سابق لجستیک نیروی زمینی آغاز کردیم تا ایشان در خصوص همه ویژگیهای این نیرو و تأثیر آن در جنگ، بهویژه سال اول جنگ صحبت کند. و اینک ادامه گفتوگو:

من، بعداً و در فاصله سال‌های پس از جنگ فرماندهی لجستیکی نیروی زمینی را بر عهده داشتم و همین‌جا می‌خواهم به این موضوع اشاره‌کنم که مفهوم واژه (( لجستیک )) تا چه اندازه با (( آماد و پشتیبانی )) متفاوت است و این نقص، بر عهده کسانی است که چنین معادل‌هایی را برای واژه در نظر گرفته‌اند؛ چراکه با شناخت کاملی که در طی سال‌های بسیار طولانی در لحظه داشته‌ام، برای من محرز است که مفهومی که از لجستیک مدنظر است نه آماد است و نه پشتیبانی؛ بگذریم و به اصل داستان بازگردیم.

اما اجازه بدهید برای آن‌که اهمیت لجستیک را آشکار کرده باشم به نقل خاطره‌ای بپردازم که در جریان رزمایش (( ولایت )) اتفاق افتاد. این رزمایش شاید در شمار عظیم‌ترین و موفق‌ترین رزمایش‌های نیروی زمینی به شمار می‌آید. مهم‌ترین عاملی که سرباز را در میدان جنگ ثابت‌قدم و استوار به ادامه جنگ ترغیب می‌کند- بحث اعتقادات را مطرح نمی‌کنم- مربوط به روحیه‌ای است که باید ازنقطه‌نظر خوراک، پوشاک، مهمات و غیر تأمین شود و این موضوع نباید هرگز کوچک و نادیده انگاشته شود. ما در جنگ روی این موارد حساسیت ویژه‌ای داشتیم و اگرچه در برخی تصاویر نشان داده می‌شود که سربازان مشغول خوردن نان خالی هستند، این موضوع چندان صحیح نیست؛ چراکه در جریان جنگ تلاش می‌شد نیروهای رزمنده در خط مقدم و در سایر نقاط هرگز کمبودی نداشته باشند؛ مگر آنکه شرایطی به وجود می‌آمد که ارسال این مواد با مشکل مواجه می‌شد.

شهید صیاد شیرازی در جریان برگزاری رزمایش ولایت به منطقه – برای بازدید – آمده بودند. از همان آغاز ازآنجاکه در طبع فروتن ایشان مؤکد شده بود – به یک چادر سربازی تشریف می‌برند و آنجا ملاحظه می‌کنند که سربازان مشغول خوردن هندوانه و برخی دیگر از میوه‌ها هستند. وقتی – خندان – سراغ منبع تأمین میوه را گرفته بودند، پاسخ شنیده بودند که جیره‌ای است که به‌صورت روزانه در اختیار همه عوامل شرکت‌کننده در رزمایش قرار می‌گیرد. شهید صیاد که همه بینش نظامی بالای ایشان را می‌شناسیم، همان‌جا تصمیم می‌گیرند که از بقیه بازدید صرف‌نظر کنند و به تهران بازگردند؛ چراکه فرموده بودند که وقتی لجستیک در یک رزمایش یا نبرد وظیفه‌اش را درست انجام دهد – که برایشان با دیدن آن صحنه آشکارشده بود – می‌توان اطمینان داشت پیروزی آن نبرد به سمت یگانی است که این‌گونه پشتیبانی قوی از خود به نمایش گذاشته است. در جنگ هم از آغاز تا پایان هم این‌گونه بود.

هر جا پشتیبانی کار خود را درست انجام می‌داد، موفقیت‌های جنگ با اطمینان بیشتری تضمین می‌شد و من هم همین‌جا اعلام می‌کنم که این انجام‌وظیفه صحیح در جریان جنگ عموماً از ناحیه واحدهایی صورت می‌گرفت که در مصدر پشتیبانی آن یگان یک، (( لجستیک من )) یا همان متخصص امور آماد تکیه زده بود.

  • شما مدت‌ها در تخصص آمادی خدمت کرده‌اید. ما می‌خواهیم پله‌پله جلو بیایم؛ بنابراین ازنظر شما به‌عنوان یک متخصص تعریف علمی و اصولی لجستیک چیست و این واحد وظیفه خود را در جریان جنگ چگونه انجام داد؟ البته ما بنا داریم بیشتر حول سال اول جنگ صحبت کنیم.

اگر بخواهم به‌صورت مستند و علمی، لجستیک را تعریف کنم، باید بگویم به‌صورت کلی از لحظه آغاز طرح‌ریزی یک عملیات، وظیفه لجستیک نیز آغاز می‌شود. در این حال کلیه اقداماتی که مربوط به تدارک سرباز جهت احراز آمادگی‌اش برای حضور درصحنه نبرد می‌شود، از ناحیه لجستیک یگان تأمین می‌شود. ما در جنگ تحت شرایطی به‌ویژه در آغاز جنگ کمبودهای احساس می‌کردیم که با هماهنگی‌های بعدی رفع و برطرف شد. شما نگاه کنید در فرایند جنگ هشت‌ساله هنگامی‌که عملیاتی صورت می‌گرفت و یا نه حتی عقب‌نشینی باید انجام می‌شد لجستیک باید دوش‌به‌دوش آنان به وظایف خود عمل می‌کرد تا روند جنگ با مشکل مواجه نشود و این واقعیتی است که همه به آن اذعان دارند که اهمیت لجستیک را آشکار می‌کند. شما به یک نمونه کوچک نگاه کنید؛ اگر همین نانوایی‌ها در جریان جنگ کارشان با وقفه مواجه می‌شد – فرقی نمی‌کند در سال اول جنگ باشد یا سال آخر جنگ – تا چه اندازه می‌توانست روند جنگ را تحت تأثیر قرار دهد.

این‌ها در شمار وظایف سطحی و پیش‌پاافتاده در کار آماده است و ازآن‌جهت مطرح می‌کنم که گفته باشم جزئی‌ترین وظایف لجستیک هم می‌تواند روند یک نبرد را تحت تأثیر قرار دهد.

حالا به آغاز جنگ و پیروزی انقلاب بازمی‌گردم. طبیعی است که با رویداد هر انقلابی نارسایی‌هایی رخ می‌نماید که دور از انتظار نیست. این ویژگی مختص کشور ما نیست و در هر کشوری که انقلابی رخ‌داده این نارسایی‌ها خود را نشان داده است. حال شما تصور کنید که جنگی هم رخ‌داده و باید مدیریت شود. همه متفق‌القول هستند که بنی‌صدر، به‌عنوان فرمانده کل قوا از آنتوان لازم برای هدایت جنگ برخوردار نبود، اما بااین‌حال لجستیک به‌عنوان یک نیروی پشتیبانی‌کننده کم نگذاشت و تاریخ جنگ مؤید این نکته است. منتهی داستان به همین نوع (( مدیریت )) بنی‌صدر بازمی‌گردد که درست عمل نکرد و درنتیجه چنان‌که درمجموع ارتش مشاهده می‌کنیم اشکالاتی در سامانه لجستیکی هم برای تأمین همه ملزومات جنگی به وجود می‌آمد. لجستیک واحدها بااین‌حال به تقسیم و تحویل وسایل پرداختند و تلاش کردند ناتوانی‌های بنی‌صدر را هر یک به‌گونه‌ای جبران کنند.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص166

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده