انگشت طلایی ها – بخش هفتم
اشاره: در بخش ششم این مقاله امیر سرتیپ دوم بازنشسته دکتر سید مجتبی تهامی از اجرای پاتک موفقیتآمیز و شجاعانه برای گرفتن سرپل در غرب کرخه در بامداد روز نهم مهرماه سال 1359 سخن گفت و به تشریح حماسهآفرینیهای گردان283 سوار زرهی و تیپ2 پرداخت؛ و اینک ادامه مقاله:
  • از ظهر روز یکم مهرماه سال ۱۳۵۹ تا عصر روز چهارم مهرماه ۱۳۵۹ گردان به همراه یگان‌های تیپ۲ لشکر۹۲ عملیات تأخیری را در مواضع متوالی از عین خوش تا رودخانه کرخه اجرا کرد.
  • اجرای پدافند قاطع از جسر نادری به‌عنوان تنها یگان خط مقدم پدافندی در شرایط بحرانی عصر روز چهارم مهرماه سال ۱۳۵۹ تا صبح روز نهم مهرماه ۱۳۵۹. در این عملیات تک‌های پی‌درپی نیروهای عراقی برای عبور از پل رودخانه کرخه توسط رزمندگان گردان درهم‌شکسته شدند و با سد کامل پیشروی آن‌ها ارتش عراق در عبور از کرخه و پیشروی به‌سوی شهرهای دزفول و اندیمشک، پایگاه‌ها، آمادگاه‌ها و سایر منابع حیاتی کشور در شمال خوزستان ناکام گردید و افتخار سد پیشروی ارتش عراق در جسر نادری به نام گردان ۲۸۳ سوار زرهی در تاریخ ۸ ساله دفاع مقدس ثبت شد.
  • ادامه پدافند در دامنه غربی ارتفاعات کمانه بزرگ در جسر نادری و کمک به عبور از خط یگان‌های تیپ۲ زرهی در عملیات پاتک شجاعانه بامداد روز نهم مهرماه سال ۱۳۵۹. یگان‌های تیپ برای گرفتن سر پل در غرب کرخه و استقرار دسته موشک‌اندازهای تاو گردان در جوار یگان‌های تیپ۲ برای تقویت آتش‌های ضد زره در سرپل و مقابله با پاتک‌های دشمن و تحکیم مواضع پدافندی در جناح غربی پاسگاه جسر نادری.
  • تعویض گردان به‌وسیله گردان۲۹۱ تانک لشکر۷۷ که در کنترل عملیاتی لشکر۲۱ حمزه بود و تغییر مأموریت آن در روز اوایل آبان ماه سال ۱۳۵۹ و تغییر مکان به منطقه کوت عبدالله در جنوب شرقی اهواز برای پوشش سواحل شرقی کارون از روستای بربچه تا جنوب روستای اسماعیلیه و واگذاری مسئولیت جبهه فارسیات به گردان. در این عملیات نیروهای پاسگاه ژاندارمری شمریه در کنترل عملیاتی گردان قرار گرفتند و چندین قایق جمینی از نیروی دریایی به گردان مأمور گردید. یک گردان توپخانه ۱۵۵ میلی‌متری از مراغه و یک گردان توپخانه ۱۰۵ میلی‌متری با دو آتشبار و نیز یک آتشبار توپخانه ۱۳۰ میلی‌متری پشتیبانی و تقویت آتش منطقه را عهده‌دار بودند.
  • عملیات عبور از رودخانه کارون گردان در عملیات نصر در بامداد روز ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۵۹ و تک استثنایی و حماسه‌آفرینان به نیروهای عراقی مستقر در شرق پادگان حمید. در این عملیات تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران با ۴ دستگاه جیپ حامل تفنگ ۱۰۶ میلی‌متری از نیروهای تحت نظر برادر اسدی در شرق کارون در کنترل عملیاتی گردان قرار گرفتند. محل پل نصب‌شده گردان مهندسی لشکر در روستای صفحه دو و در فاصله ۶ الی ۷ کیلومتری شرق پادگان حمید بود و در دید کامل دیده‌بانان توپخانه‌های عراقی که بر فراز منبع آب و ساختمان‌های پنج طبقه پادگان مستقر بودن قرار داشت. گردان در حین عبور از کارون و گرفتن سر پل زیر آتش شدید تیر مستقیم یگان‌های عراقی در شرق جاده و آتش توپخانه‌های دشمن قرار داشت و با تلاش یگان‌های خود سرپلی با عمق چهار کیلومتر را تصرف و با تک‌های پی‌درپی یگان‌های زرهی عراق به مقابله پرداخت. طی مدت سه شب و چهار روز حضور گردان در سرپل بیش از ۳۵ دستگاه تانک و نفربر زرهی یگان‌های عراقی توسط موشک‌اندازهای تاو گردان منهدم شدند، به‌گونه‌ای که شب‌ها در اثر شعله‌های آتش ناشی از سوختن محتویات تانک‌ها و نفربرهای منهدم شده ارتش عراق، تمام منطقه جلو سر پل گردان روشن بود برادر اسدی چند بار با حضور در گروه فرماندهی گردان و با مشاهده حماسه‌آفرینی‌های تیراندازهای تاو گردان همواره شجاعت آن‌ها را تحسین می‌کرد و دقیقاً این جمله را می‌گفت: ((کوشکی و سیار تیراندازان تاو حماسه می‌سازند، آن‌ها تابه‌حال کجا بودند؟)) در این عملیات در همان روز اول تک هواپیماهای عراقی پل شناور احداث‌شده توسط گردان مهندس لشکر ۹۲ زرهی را بمباران کردند و تا تعویض قطعات پل حدود ۵ ساعت ارتباط گردان با شرق کارون قطع شد. لیکن یک فروند از هواپیماهای مهاجم عراقی مورد اصابت یکی از موشک‌های سهند۳ مستقر در گروه فرماندهی گردان قرار گرفت و در حوالی جنوب اسماعیلیه سقوط کرد. دقایقی بعد برادر اسدی با ارسال پیامی اظهار داشت خلبانان را که سالم به بیرون پریده بود دستگیر کردیم. در این عملیات تعدادی از کارکنان گردان در اثر آتش شدید دشمن مجروح شدند، لیکن شهید، گروهبان یکم محمد آژیر درجه‌دار شجاعی که از لشکر۸۸ زرهی زاهدان به گردان مأمور و در سمت توپچی اسکورپیون انجام وظیفه می‌کرد، در ظهر روز اول عملیات گردان تانک مورد اصابت موشک مالیوتکای نیروهای عراقی قرار گرفت و سرش از تنش جدا شده و به فیض شهادت رسید. در این عملیات شهید دمساز و سروان اسماعیل ملاحسینی شجاعانه در تمام مراحل در هدایت عملیات و نظارت حضوری بر عملکرد رزمندگان گردان صمیمانه همکاری داشتند. در عصر روز ۱۸ مهرماه سال ۱۳۵۹ و در شرایطی که تک سایر یگان‌های قرارگاه عملیاتی نصر در جنوب سوسنگرد و شمال رودخانه کرخه کور توسط نیروهای تقویتی عراق گرفته‌شده بود، برای جلوگیری از محاصره یگان‌های گردان توسط یگان‌های عراقی در اجرای تصمیمات قرارگاه مقدم نزاجا و لشکر ۹۲ مأموریت گردان خاتمه یافت با استفاده از تاریکی شب به سواحل شرقی کارون جابه‌جا شد.

 

پی نوشت ها:

  1. مأموریت پرده پوشش، مأموریت تأمین در رده سپاه است، اما ازآنجاکه در ابتدای جنگ عملاً رده سپاه در منطقه وجود نداشت، گردان سوارزرهی283، به‌جای اینکه به مأموریت پاسدار عمومی که مأموریت رده تأمین لشکر است، اعزام شود عهده‌دار مأموریت پرده پوشش می‌شود که بدیهی است چنین مأموریتی با توجه به عرض بیش‌ازاندازه منطقه برای آن گردان بسیار زیاد و سنگین بوده است.
  2. این برادر پاسدار بعدها و پس از خاتمه جنگ به سمت فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران منصوب شد.

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص54

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده