1365/6/10 سالروز عملیات آفندی کربلا 2 در حاج عمران(انتشار مجدد)
با احساس به بن بست رسیدن عملیات های نظامی در منطقه جنوب، گسترش فعالیت در منطقه شمالغرب توسط ایرانی ها مورد توجه قرار گرفت و البته در اجرای عملیات های این منطقه استراتژی معروف (دفاع متحرک) که توسط عراق مطرح گردیده و اجراء می شد موثر بود

عراق در مورخه 24/2/1365 در منطقه حاج عمران به ارتفاعات 2519 حمله نمود و توانست دستاوردهای عملیات والفجر 2 از بین برده و از کنترل ایران خارج نماید. تسلط عراق و اشراف نیروهایش بر جاده های مواصلاتی، نیروهای ایرانی را سخت تحت فشار قرار داده بود، سپاه پاسداران جهت آزاد سازی منطقه اشغال شده عملیات کربلا2 را طراحی و با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) اجراء نمود هر چند کلیه امکانات پشتیبانی تا جایی که مقدور بود از طرف ارتش این عملیات را حمایت نمود ولی به دلیل هوشیاری و مقاومت دشمن ارتفاع 2519 که به تصرف رزمندگان اسلام درآمده بود توسط دشمن اشغال گردید و نیروهای خودی عقب نشینی نموده و تنها به تصرف ارتفاع شهید صدر در محور شمالی اکتفاء کردند.

برادر کاوه از فرماندهان سپاه در این منطقه به شهادت رسید. در این عملیات خلبانان هوانیروز با 16 بالگرد و 200 ساعت پرواز 164 مجروح را تخلیه و 300 رزمنده را ترابری و 24 تن مهمات و تدارکات را حمل نمودند.

نتیجه:

تصرف ارتفاع شهید صدر تنها نقطه موفقیت عملیات به شمار می رود.

30000 نفر کشته و زخمی و 277 نفر اسیر آمار تلفات انسانی محسوب گردید.

6دستگاه تانک و نفربر به غنیمت درآمد و یک فروند هواپیما و یک فروند بالگرد نیز منهدم گردید.

منبع :

کتاب اطلس نبردهای ماندگارنیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامیسازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده