هوانیروز در اولین روزهای جنگ تحمیلی – بخش دوم
اشاره: در بخش اول این گفتوگو اشاره کوتاهی به نقش مؤثر و کارآمد هوانیروز در طول جنگ تحمیلی شد؛ و اینکه این نیرو با رشادت و شجاعت تمام و داشتن تحرک بالا، علاوه بر کمک به کند کردن پیشروی دشمن و متوقف ساختن آن در مواضع دفاعی، نقش انکارناپذیری در انهدام نیروهای دشمن ایفا کرده است. دراینباره گفتوگویی با فرماندهی محترم و تعدادی از خلبانان این نیرو انجامشده است. و اینک ادامه گفتوگو:

پس از حدود یک هفته ما را تقسیم کردند. یک گردان از دانشجویان به خرمشهر رفتند، یک گردان به دزفول و یک گردان هم در اهواز ماندند. من جزء گروهی بودم که در اهواز ماندند و پس از چند روز به همراه چند قبضه توپ به مسجدسلیمان منتقل شدم که تا سال ۱۳۶۰ در آنجا بودم و با شروع آن سال من به هوانیروز آمدم به عنوان یکی از دانشجویان اولین تحصیل کرده خلبان بعد از انقلاب اسلامی.

 به طور کلی هوانیروز یکی از یگان هایی است که تحرکش بسیار زیاد است و شاید بتوان گفت تحرکش از همه ی آنها بیشتر است. وقتی که جنگ شروع شد در همان ساعات اولیه هوانیروز در بخش اعظمی از نوار مرزی کشور مستقر گردید و بخش زیادی از بالگرد هایش را هم به کار گرفت. شهرهایی که هوانیروز در آنها مستقر شد شامل ارومیه، مراغه، سقز، سنندج، سرپل ذهاب، گیلان غرب، ایلام ،دزفول ،اهواز و ماهشهر می گردید.

 این اقدام هوانیروز در شرایطی که کشورمان هیچگونه آمادگی برای جنگ نداشت و هیچ کس فکر نمی کرد عراق به ایران حمله کند، بسیار ارزشمند و بی نظیر است. علاوه بر این در همان زمان شروع جنگ تحمیلی تعداد زیادی از بالگردها و نیروهای هوانیروز در منطقه شمال غرب و غرب کشور درگیر مقابله با نیروهای ضد انقلاب بودند و همه این اقدامات هوانیروز نشان از دلاوری‌های نیروهای هوانیروز در روزهای اولیه شروع جنگ تحمیلی دارد.

بیشتر عملیات های هوانیروز در روزهای اولیه جنگ عملیات (( بکاو و بکش)) بود. خلبانان دلیر ارتش دستور داشتند که هرجا تانک نفربر و نیروهای عراقی را مشاهده کردند منهدم کنند و جلوی پیشروی آنها سد نمایند، زیرا در آن زمان هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص میزان تجهیزات و نیروهای عراقی و مسیر پیشروی آنها موجود نبود.

دلیر مردان هوانیروز نیز این دستور را به نحو احسن انجام می دهند و همراه با سایر یگان‌های ارتش موفق می‌شوند و در همان روزهای اولیه شروع جنگ تحمیلی نیروهای عراقی را زمین گیر کرده جلو پیشروی آنان را بگیرند. همه می‌دانند عراقی ها قصد داشتند کل منطقه خوزستان را در ظرف سه روز بگیرند، ولی پس از ۳۴ روز تلاش فقط توانستند خود را به خرمشهر برساند. که در این مقطع هوانیروز نیز همانند سایر نیروهای مسلح ،نقش موثری داشته است.

هوانیروز در یک سال اول جنگ تحمیلی ۲۶ هزار ساعت پرواز انجام داده است که میزان بسیار بالایی از نظر کارشناسان نظامی جهان است. بیش از ۴ هزار نفر مجروح را از جبهه های جنگ به پشت جبهه منتقل کرده و بیش از ۳ هزار رزمنده را جابجا کرده است. همچنین میزان بسیار بالایی بار شامل مهمات، آذوقه، توپ های ۳۳ و ۱۰۵ میلیمتری و آنچه در توان بالگردها برای جابجایی بوده، توسط هوانیروز جابجا شده است. هوانیروز در یک سال اول جنگ تحمیلی شهدای بسیار زیادی را تقدیم این آب و خاک کرده است که بیشتر آنان خلبانان بودند و در نبرد با تانک های مهاجم عراقی و به هنگام پشتیبانی از نیروهای زمینی ارتش و سپاه پاسداران به شهادت رسیدند و همچنین تعداد زیادی از خلبانان و کارکنان دلیر هوانیروز در همان ماه‌های اولیه شروع جنگ تحمیلی به اسارت دشمن بعثی درآمدند که بیشتر آنان پس از هشت سال اسارت به آغوش میهن اسلامی بازگشتند.

 همه این عزیزان و سایر نیروهای هوانیروز اعم از جانبازان و ایثارگران سرمایه‌های گرانبهایی برای هوانیروز بودند که صحنه هایی ماندگار در تاریخ دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران آفریدند.

  • هوانیروز در جبهه های جنوب

در ادامه گفت‌وگو، پای صحبت های ارزشمند و سراسر شور و حماسه سرتیپ دوم خلبان(( ابراهیم محمدزاده)) که در روزهای اولیه جنگ تحمیلی با پرواز در جبه های جنگ ، دشمنی سر تا پا مسلح را که به سوی مناطق داخلی کشور عزیزمان ایران گام بر می داشت، در جای خود میخکوب کرد و همه آمال و آرزوهایش را نقش  بر آب نمود، نشستیم.

خلبان محمد زاده می گوید: در روز دوم مهرماه، هوانیروز 40 فروزند بالگرد خود را از انواع ترابری 214، شناسایی جت رنجر(206) و شکاری کبرا، به منظور پشتیبانی از رزمندگان دلیر ایران و فراهم کردن سد در مسیر پیشروی نیروهای عراقی، در لشکر 92 زرهی اهواز مستقر کرد. من نیز از جمله خلبانان آن بالگردها بودم که از پایگاه کرمان به آن منطقه اعزام شدم.  بالگردهای هوانیروز در محل های حمیدیه، سوسنگرد، دب حردان و محور خرمشهر- اهواز با انجام عملیات تک، ادوات زرهی و واحدهای مکانیزه عراق را که از مرز گذشته و در حال پیشروی به سوی اهواز و فتح آن شهر بودند، مورد هدف قرار می دادند و با حمایت و پشتیبانی از یگان های نیروی زمینی ارتش و نیروهای مردمی، توانستند حرکت دشمن را کند کرده و سرانجام در مواضعی نامناسب تثبیت نمایند.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص132

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده