حماسه سازان اولین روزهای جنگ – بخش دوم
اشاره: در بخش اول از این مقاله عنوان شد که بلاتکلیفی و بی نظمی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال های آغازین پس از پیروی انقلاب، نکته جدیدی نیست ولی آنچه که مهم می نماید بررسی علل شکست های اولیه و توقف یگان های زرهی ارتش بعث عراق از هفته دوم به بعد ، می باشد. بعلاوه اشاره شد که بی تردید یکی از این علل وجود افسران و فرماندهانی بود که هر کدام به تنهایی نقش بسزایی در ناکامی دشمن داشتند، که در این سری از مقاله ها سه تن از این عزیزان معرفی می شوند که بخش اول با معرفی شهید امیر سرتیپ خلبان منصور وطن پور شروع شد. و اینک ادامه مقاله :

این واحد عملیاتی پس از یورش وسیع ارتش عراق و اشغال بخش هایی از خاک کشورمان، اقدام به شناسایی موقعیت و استقرار و استعداد نیروهای دشمن کرد.  نیروهای مهاجم عراقی از چند محور به شهر اهواز نزدیک شده بودند و سرعت حرکت آنها به حدی بود که محل استقرار و استعداد یگان های انان نا معلوم و مبهم بود، به طوری که در یکی دو روز اول جنگ تحمیلی، تخلیه پادگان لشکر 92 مطرح شد! شهید وطن پور در دوره کوتاه حضورش در منطقه در مدت ۹ روز اول جنگ، تاکتیک عملیاتی خود را بر سه پایه و اصل استوار کرد:

  1. عملیات شناسایی: در اولین اقدام پروازهای شناسایی را فعال کرد .این پروازها در گسترش و استقرار نیروهای ایرانی نقش عمده و بسزایی داشت و همین استقرار های اصولی و به موقع گرچه از نظر کمی و استعداد قابل مقایسه با نیروهای ارتش عراق نبود اما در متوقف کردن پیشروی دشمن اولین عامل تاثیرگذار بود. امیر سرتیپ دوم بازنشسته تراب ذاکری که هم اکنون در یکی از مراکز دانشگاهی نظامی مشغول تدریس است ، در آن زمان سرگرد و افسر اطلاعات لشکر ۹۲ زرهی و به عبارتی دیگر منطقه خوزستان بود. او از طریق عوامل مختلف به کسب اخبار و شناسایی دشمن اقدام می‌کرد. وی اولین عملیات شناسایی خود را با پرواز های شهید وطن پور انجام داد و از این طریق به اطلاعات ارزشمند و مفیدی دست یافت.  وی سه مأموریت مهم و ممتاز را از جنبه اطلاعاتی با شهید وطن پور انجام داده است. به گفته امیر ذاکری در یکی از شناسایی ها وقتی چشم شهید وطن پور به حضور نیروهای عراقی در خاک کشورمان افتاد، اشک از چشمانش سرازیر شد. سرهنگ خلبان بازنشسته محمود ضرابی می گوید: ((اولین پرواز شناسایی در منطقه عملیاتی اهواز توسط من و شهید وطن پور به وسیله بالگرد کبرا انجام گرفت)) به گفته وی: ((در پادگان لشکر ۹۲ زرهی اهواز اتاقی به نام اتاق جنگ وجود داشت. در آن اتاق سرهنگ غلامرضا قاسمی فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز و امیر سرتیپ مفید و تعدادی از افسران دیگر حضور داشتند .نقشه ‌ای در این اتاق وجود داشت که گسترش و استقرار نیروهای عراقی در آن ترسیم شده بود. شناسایی دقیق و آخرین تحولات نیروها توسط ماموریت‌های شناسایی شهید وطن پور که خود نیز در این عملیات حضور داشت انجام می گرفت. من مسئول عملیات بودم ، برادرم کمک من و شهید وطن پور فرماندهی تیم را برعهده داشت.
  2. شناسایی توأم با عملیات: در این مرحله شهید وطن پور ضمن هدف قرار دادن یگان‌های زرهی دشمن،  واحدهای در حال پیشروی و همچنین تجهیزات و سنگرهای آنان، آخرین تحولات و استقرار نیروهای عراقی را نیز شناسایی می کرد. او به همه خلبانان پایگاه هوانیروز چنین ماموریتی داده بود.
  3. عملیات هجومی : در این مرحله که اغلب ماموریت ها برای انهدام تجهیزات و نیروهای عراقی انجام گرفت بدون تردید شهید وطن پور و سایر خلبانان شجاع مستقر در پایگاه اهواز، با هر پرواز چندین تانک دشمن را منهدم کرده و به آتش می کشیدند. تاثیر این عملیات های شجاعانه که هر روز در چند مرحله انجام می‌گرفت به قدری بود که گاهی نیروهای عراقی را از طرح عملیات و پیشروی منصرف می کرد و دشمن در پیشروی‌های گسترده‌ای که به قصد اشغال اهواز از محورهای مختلف صورت می گرفت ناکام می گذاشت.

 

شهادت

سه روز پس از گذشت جنگ تحمیلی، روز سوم مهرماه سال ۱۳۵۹ دانشجویان دانشکده افسری به منطقه خوزستان اعزام و در دسته ها و گروه های متعدد در نقاط مختلف منطقه عملیاتی تقسیم شدند و تا آخرین روز حضور خود به صورت گشتی های شناسایی و یا رزمی به نیروهای عراقی یورش می بردند و با انهدام تانک ها و وارد کردن تلفات و خسارات به دشمن در دل آنان دلهره و وحشت و ناامنی ایجاد می‌کردند. مهرماه دسته‌ای از این دانشجویان که به وسیله یک فروند بالگرد ۲۱۴ و با خلبانی شهید وطن پور به منطقه سوسنگرد و دهلاویه اعزام شده بودند پس از چند کیلومتر راهپیمایی به سمت مواضع دشمن و همزمان با تاریکی شب ،ارتباطشان با قرارگاه فرماندهی قطع شد.

صبح روز بعد شهید وطن پور به اتاق سرگرد ذاکری افسر اطلاعات لشکر ۹۲ زرهی یک ماموریت شناسایی در حوالی رود کرخه انجام دادند . پس از آن شهید وطن پور در یک عملیات نظامی چند دستگاه از تانک های دشمن را منهدم کرد . سپس از طریق اتاق جنگ لشکر ۹۲ مطلع شد که برای شناسایی وضعیت دانشجویان اعزامی به منطقه سوسنگرد( دانشجویان دانشکده افسری که بلافاصله پس از تجاوز ارتش عراق به مصاف دشمن بعثی شتافته بودند.) باید یک پرواز شناسایی انجام شود . شخصاً داوطلب شد که در این شناسایی شرکت کند. در همین ماموریت بود که شهید وطن پور در مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفت و همزمان با اصابت این گلوله که در مجاورت کابلهای فشار قوی روی داده بود کنترل بالگرد از دستش خارج شد و هنگامی که از روی کابل ها در حال عبور بود ملخ عقب بالگرد با کابل ها برخورد و باعث شد بالگرد با سر به زمین برخورد کند. بالگرد پس از برخورد به زمین منفجر شد و در شعله های آتش سوخت تلاش شهید وطن پور برای خروج از کابین ناموفق ماند و این اسطوره مقاومت و شجاعت و فداکاری به شهادت رسید

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص108

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده