حمایت قدرت های جهانی از رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی علیه ایران – بخش سوم
اشاره: در بخش دوم مقاله در خصوص شماری از قطعنامه هایی که در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق و اینکه هر کدام از آنها در چه شرایطی به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید، مطالبی عنوان شد.و اینک ادامه مقاله:
  • حمایت آمریکا:

آمریکا از سال ۱۹۷۲ تا اواسط جنگ ایران و عراق، صرفاً یک دفتر حفاظت منافع با ۱۴ دیپلمات در بغداد داشت. در نوامبر ۱۹۸۴ آمریکا رسماً سفارت خود را در عراق گشود. بدین ترتیب بعد از گذشت ۱۷ سال از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، بغداد و واشنگتن مجدداً مناسبات سیاسی خود را از سر گرفتند. گری سیک از کارشناسان سیاسی خاورمیانه و از اعضای شورای امنیت ملی دولت آمریکا در دولت جیمی کارتر می گوید، پس از آزادسازی خرمشهر و دیگر نقاط اشغال شده ایران و تهاجم نیروهای ایرانی به خاک عراق که تا حد تصرف شبه جزیره فاو در خاک عراق پیشرفت آمریکا تصمیم به اتخاذ سیاست‌هایی بنفع عراق به منظور حفظ توازن در جنگ گرفت تا مانع از پیروزی ایرانیان و سقوط دولت صدام شود.

وزارت دفاع آمریکا اطلاعات و مشخصات دیپلمات‌های ایرانی و برنامه‌های تدوین شده برای حمله به ایران، با ذکر نقاط حساس برای بمباران نقاط مختلف ایران را به طور دائم در اختیار دولت عراق قرار می داد. نوامبر ۱۹۸۳ آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که دولت آمریکا هر آنچه لازم است و از نظر قانونی موجه است را انجام می‌دهد تا عراق در جنگ با ایران مغلوب نشود.

خبرگزاری آمریکایی یونایتدپرس پس از دستگیری صدام در گزارشی نوشت" این حقیقت نیز اکنون آشکار شده که برنامه های شیمیایی و میکروبی صدام در دهه ۸۰ میلادی بدون حمایت آمریکا ممکن نبود. در این گزارش پیتر گالبری یکی از کارمندان وقت کمیته روابط خارجی سنا می‌گوید:(( حقیقت این است که هرگاه عراق قوانین بین المللی را نقض و از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده می کرد، بیش از پیش کمک ها و حمایت های مالی و سیاسی از آمریکا دریافت می‌کرد)) و می افزاید: ما بر رفتار صدام تاثیر داشتیم زیرا او را به این باور رسانده بودیم که بسیار مهم است که به علت قتل هایی که داخل کشور خود انجام می‌دهد، تحت تعقیب قرار نگیرد."

شرکت علمی American Type Culture Collection یک بار در سال ۱۹۸۶ مجموعه‌ای از عوامل بیماری زا شامل سه گونه سیاه‌زخم، ۵ نوع سم بوتولینیوم و سه گونه ی بروسلا به دانشگاه بغداد فروخت. درخواست عراق برای این عوامل بیماری زا بار دیگر در سال ۱۹۸۸ به دلیل خصومت دو طرف با ایران پذیرفته شد و این بار ۱۱ گونه از این عوامل از جمله چهار نوع سیاه زخم به این کشور ارسال شد. در سال ۱۹۸۹ آمریکا فروش سیاه زخم و عوامل بیماری زا دیگر را به عراق، ایران، لیبی و سوریه ممنوع کرد. اقتصاد آمریکا در سال‌های آغازین دهه ۸۰ میلادی ارتباط مستقیمی با جنگ ایران و عراق و صادرات تجهیزات نظامی و فناوری به این کشور داشت.

با شروع سال ۱۹۸۰ اقتصاد آمریکا وارد سومین رکود از زمان پیدایش این کشور شد. از این سال کاهش تولید ناخالص داخلی آمریکا آغاز گردید، اما با تمهیداتی که توسط سیاستمداران آمریکایی اندیشیده شد اقتصاد آمریکا موفق شد در پایان سال ۱۹۸۱ از حالت رکود خارج شده میزان بیکاری کاهش و تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش یابد.

با آغاز جنگ هشت ساله، آمریکا توانست حجم قابل توجهی از مایحتاج نظامی عراق را تامین کند. این صادرات تجهیزات و فناوری تا سال ۱۹۸۲ اقتصاد آمریکا از شرایط رکود خارج شد به صورت گسترده ادامه یابد.

در این سال بر شمار کارخانه های اسلحه سازی و تولید کننده تجهیزات نظامی افزوده شد. افتتاح کارخانه های جدید نیازمند به خدمت گرفتن میلیونها نیروی کار بود که این نیرو از میان بیکاران آمریکا جمع‌آوری و از این طریق مشکل بیکاری آمریکا تا اندازه زیادی حل شد. از طرف دیگر آمریکا با تولید سلاح و تجهیزات نظامی ارزش افزوده به دست آورد و همین مسئله باعث رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا شد.آمریکا با کمک درآمدهای صادراتی و درآمدهای ناشی از تولید کارخانه‌های اسلحه‌سازی به افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر اقتصاد پرداخت و باعث از بین رفتن رکود در این بخش‌ها نیز شد. نیروی هوایی آمریکا با دستور سازمان سیا اطلاعاتی را که توسط هواپیماهای آواکس این نیرو از مواضع ایران دریافت می‌کرد در اختیار ارتش عراق قرار می دهد. رونالد ریگان شخصاً به ویلیام کیسی (رئیس سازمان سیا) دستور می‌دهد که جهت جلوگیری از شکست عراق در جنگ با ایران باید به این کشور کمک اطلاعاتی نماید.قبل از شروع جنگ، آمریکا اطلاعات حساس نظامی ایران که شامل نقاط ضعف ارتش ایران و مراکز حساس نظامی بود از طریق عربستان سعودی به دست سازمان اطلاعات عراق رساند. در ۳۰ سپتامبر ۱۹۸۰ نیروی هوایی آمریکا ۵ فروند هواپیمای شناسایی آواکس را جهت شناسایی عملیات های هوایی نیروی هوایی ایران و اطلاع رسانی آنها به ارتش عراق و عربستان سعودی منتقل کرد. سازمان سیا از سال ۱۹۸۰ شروع به در اختیار گذاردن تصاویر هوایی به رژیم بعث عراق کرد. این تصاویر توسط ماهواره های جاسوسی آمریکا از مواضع نیروهای نظامی و تاسیسات نفتی ایران گرفته شده بود. این کمک رسانی اطلاعاتی تا برقراری آتش بس میان ایران و عراق ادامه پیدا کرد. روزنامه البیان مدعی شد تنها در یک مورد رژیم عراق ۴۰ میلیارد دلار از آمریکا وام بلاعوض دریافت کرده است. دیدار دونالد رامسفلد با صدام حسین در جریان جنگ ایران و عراق در تاریخ ۲۰ دسامبر ۱۹۸۳ در جهت ادامه روابط دوستانه دو کشور و ارسال تجهیزات به عراق بود. این کمک ها که از سال ۱۹۸۰ شروع شده بود غالباً شامل اطلاعات محرمانه از درون مرزهای ایران کمک های مستقیم و تسلیحاتی و فروش فناوری های پیشرفته نظامی اطلاعات ماهواره کارهای و تسلیحاتی به عراق در طول جنگ بود

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص102

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده