نبردهای هوایی ایران (46)
ب ـ نتایج و بازتاب عملیات از نظر خسارات وارده به دشمن، علاوه بر گزارش خلبانان خودی، بررسیهای بعدی نشان داد که مسئولین پایگاه‏های «الولید» در پیامی که به بغداد فرستادند، نتیجه عملیات هواپیماهای شکاری نهاجا را چنین گزارش کردند: الف- انهدام کلی یا آسیب وارده به 48 فروند وسایل پرنده اعم از هواپیماهای ترابری سنگین، شکاری و بالگرد.

ب- از بین رفتن سه آشیانه بزرگ و چند شیلتر همراه با تجهیزات و وسایل موجود در آنها.

آثار و تبعات بعدی این حمله جانانه و باورنکردنی موارد زیر بود:

  1. برکناری فرمانده پدافند هوایی منطقه به‌دستور صدام در همان‌روز که مطابق خبرهای کسب شده بعدی، نامبرده متعاقباً اعدام و موضوع به صورت خبر خودکشی وی منتشر شد.
  2. موفقیت این عملیات، شکست بزرگی برای دشمن محسوب و قدرت هوایی و برتری نهاجا را بار دیگر به اثبات رسانید.
  3. پایین آوردن روحیه رزمندگی دشمن و بالا رفتن روحیه سلحشوری دلاوران اسلام و به نمایش گذاشتن قدرت ملت قهرمان ما یکی از اهداف اصلی انجـام این مأموریت بود.

خبر حمله به «اِچ-3» خیلی زود به اخبار مهم رسانه‌ها و تیتر اول روزنامه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد و اغلب روزنامه‏ها چنین نوشتند: روز گذشته خلبـانان نهاجا چهار پایگاه دور دست و مهم عراق را در مرز این کشور با اردن، مورد حملات شدید قرار دادند. طی این عملیات، تعدادی از هواپیماهای عراقی در محوطه ایـن پایگاه به آتش کشیده شدند. خبرگزاری پارس نیز به نقل از آسوشیتدپرس از بیروت گزارش داد: عراق، حمله هوایی ایران به پایگاه‏هایش را تأیید کرد. بر اساس بیانیه نظامی عراق، بغداد بـرای پوشانیدن ضعف آشکار خود در جلوگیری از حمله هوایی ایران به مواضع نظامی خود مدعی شده است که جت‌های ایرانی از خاک سوریه پرواز و پایگاه‏های عراقی را بمباران کرده‌اند. همچنین ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، بلافاصله پس از اجرای موفق عملیات، اطلاعیه شماره 457 خود را به این شرح صادر کرد: «چابک عقابان آسمان ایران، خلبانان، افتخار آفرینان ارتش جمهوری اسلامی ایران، در روز جاری (15/1/1360) در یک یورش رعدآسا، بزرگترین ضربه را برپیکر پلید و جنایتکار دشمن وارد آورده و در یک عملیات متهورانه تحسین برانگیز در عمق خاک عراق، چهار پایگاه دشمن[1]را با همه هواپیماهای مستفر در آنها منهدم و با سرافرازی، همگی سالم بازگشتند. ستاد مشترک ارتش این پیروزی را به حضرت مهدی(عج)، نایبش حضرت روح‏الله و ملت مبارز ایران تبریک و تهنیت عرض می‌نماید و از خلبانان غیور و جانبازی که دلاورانه این موفقیت را در پرتو عنایات حضرت سبحان به تحقق درآورده و همچنین از همه پرسنل نهاجا قدردانی می‌کند».

پس از اجرای عملیات، طبق فرمان حضرت امام(ره) مارش پیروزی از صدا و سیما در سراسر کشور نواخته شد و برابر گفته نزدیکان ایشان، معظم‏له با شنیدن خبر پیروزی‏آفرین نهاجا دراجرای این مأموریت دشوار، بسیار خوشحال شد به طوری که از آغاز جنگ تا آن روز به این شادابی و خوشحالی دیده نشده بودند و در روز هیجدهم فروردین، سه روز بعد از انجام عملیات شماری از طراحان، خلبانان و فرماندهان شرکت کننده در این عملیات را طی سه نوبت متوالی به حضور پذیرفتند.

حضرت امام(ره) در دیدار خلبانان این عملیات در بیستم فروردین همان سال طی سخنانی از رشادت کلیه عوامل بویژه خلبانان حاضر در عملیات تقدیر و چنین اظهار داشتند:

«من باید از نیروهایی که در جنگ هستند تشکر کنم و تقدیر… یک شجاعت بی سابقه‌ای نیروی هوایی به خرج داد و جنگنده‌های اینها تا آخرین نقطه عراق رفت و آنها را در آنجا سرکوب کرد. من باید از قِبَل همه ملت – امیدوارم که ملت این حق را به من داده باشد – از همه این جنگنده‌ها، همه این خدمتگزارها که دارند در سرحدات جان خودشان را فدای اسلام و کشور می‌کنند، تشکر کنم و ملت پشتیبان آنهاست. بحمدا… یک شجاعت نمونه‌ای به خرج دادند و بدون این‏که خسارتی به خودشان وارد بشود – به ملت عراق اینها علاقه دارند- اگر این خوف نبود، به دولت عراق می‌فهماندند که او لایق این نیست که در مقابل جوان‌های ما ایستادگی کند و…»

 

منبع: نبردهای هوایی ایران، سرتیپ2 خلبان حسین خلیلی، 1398، ایران سبز، تهران


[1]– منظور از چهار پایگاه در اطلاعیه فوق سه پایگاه «اچ-3» و انهدام پالایشگاه کرکوک بود که آخری توسط «اف5» بمباران شد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده