به مناسبت 7 مرداد سالروز عملیات والفجر3(انتشار مجدد)
قرارگاه مشترک عملیاتی نجف در غرب، عنوان قرارگاهی در ایران بود که از ترکیب قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در غرب و قرارگاه11 قدر از سپاه پاسداران به وجود آمده و هدف از تشکیل آن وحدت فرماندهی در هدایت و کنترل عملیات ها بود. دو قرارگاه کوچک به نام های ظفر و فتح زیرمجموعه این قرارگاه مشترک را تشکیل می داد.

این قرارگاه سه منطقه عملیاتی زیر راجهت وادار ساختن دشمن به انتقال نیرو از جبهه های جنوب به غرب به قرارگاه خاتم الانبیاء پیشنهاد داد: ارتفاعات بیشگان در سر پل ذهاب، ارتفاعات گیسکه در سومار، ارتفاعات زالو آب و قلاویزان در مهران.
نهایتاً انجام عملیات در منطقه عمومی مهران مورد توجه قرار گرفته و نیروهای لازم برای انجام عملیات فراهم گردید.

هر چند عناصر اطلاعات و عملیات لشگر ثارالله از سپاه پاسداران مدتی قبل از عملیات در منطقه مستقر و فعالیت های جمع آوری اطلاعات را به خوبی انجام داده بودند ولی به دلیل عدم وجود رابطه منطقی و صحیح بین این عناصر و یگان های جدید الورود تبادل اطلاعات جمع آوری شده از منطقه و هماهنگی های لازم صورت نپذیرفت.
عمل ادغام یگان های مانوری ارتش و سپاه و انجام تمرینات مشترک نیز به علت به پای کار نیامدن نیروهای سپاه برابر استعداد پیش بینی شده به موقع انجام یافت. لذا نیروهای عمل کننده نه تنها در شرایط بدون شناخت از هم رزمان خود وارد عمل شدند بلکه فاقد اطلاعات کافی از دشمن نیز بودند.
عملیات در ساعت 23 مورخه 7/5/1362 با رمز یا الله آغاز گردید و مدت 17 روز ادامه یافت. از سه محور نیروهای خودی به دشمن یورش برده و هدف های مورد نظر را تصرف کردند.
بیشترین مقاومت نیروهای عراقی روی ارتفاع 343 معروف به کله قندی به مدت 11 شبانه روز صورت پذیرفت.
در این عملیات علاوه بر یگان هائی که در نقشه به آنها اشاره شده است هوانیروز و گروههای توپخانه از نیروی زمینی ارتش و خلبانان شجاع نیروی هوایی نقش بسیار مؤثری را جهت نیل به پیروزی ایفا کردند.

نقش هوانیروز در عملیات:

برابر امریه ابلاغی ستاد هوانیروز به پایگاه های رزمی کرمانشاه و مسجد سلیمان مبنی بر پشتیبانی از یگان های رزمی قرارگاه مشترک نجف در عملیات والفجر 3 در منطقه مهران، پایگاه رزمی کرمانشاه با 17 فروند از انواع بالگرد و پایگاه رزمی مسجد سلیمان با 13 فروند انواع بالگرد در این عملیات شرکت داشتند. هوانیروز با تشکیل 2 قرارگاه تاکتیکی به ترتیب در منطقه صالح آباد و چنگوله در جنوب و جنوب شرق ایلام، نیروها و تجهیزات خود را مستقر نمود. پس از آغاز عملیات پروازهای تاکتیکی هوانیروز بنا به درخواست نیروهای زمینی با اعزام تیم آتش به منظور درهم شکستن مقاومت سرسختانه دشمن و دفع پاتک ها و انهدام ادوات زرهی دشمن شروع گردید. تیم های هلی برن و تخلیه مجروح و تدارکات با انجام عملیات متحرک هوائی، نیروهای رزمنده را در سریع ترین زمان ممکن به منطقه جلو جبهه انتقال می دادند و در برگشت مجروحین را به بیمارستان های پشت خط منتقل می کردند. در این عملیات هوانیروز موفق گردید در پشتیبانی از نیروهای زمینی، در مجموع  با انجام 452 ساعت پرواز، 900 نفر از رزمندگان را به منطقه نبرد هلی برن کند و 715 رزمنده مجروح را به بیمارستان های منطقه منتقل نماید. همچنین 25 تن بار شامل مهمات و سایر اقلام مورد نیاز رزمندگان نیز به وسیله هوانیروز به منطقه نبرد حمل گردید.

از موارد به یاد ماندنی در این عملیات، نجات یکی از خلبانان قهرمان نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. این خلبان درحین اجرای عملیات و بمباران نیروهای دشمن مورد اصابت پدافند هوائی نیروهای عراق قرار گرفت و در جنوب شهر مهران مجبور به پرش از هواپیمان و فرود باچتر نجات شد. در حین پائین آمدن خلبان به سمت زمین، نیروهای عراقی از راه زمین به سرعت به سمت خلبان شروع به حرکت نمودند تا بتوانند خلبان را اسیر نمایند. در این هنگام بالگرد رسیکو هوانیروز در یک عملیات برق آسا بلافاصله به سمت خلبان پرواز نمود و قبل از رسیدن نیروهای دشمن به منطقه وی را نجات داد و نیروهای دشمن سرخورده به عقب برگشتند.

نتیجه:
–   ارتفاعات نمه کلان بو و زالو آب تصرف گردید،300 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و عراق آزاد شد و محورهای ارتباطی کنجانچم- مهران به دهلران و پاسگاه های مرزی رضاآباد، فرخ آباد و پاسگاه های عراقی زالوآب و دوراجی نیز از اشغال دشمن خارج شد . شهر و دشت مهران در این عملیات گسترده ترین منطقه آزاد شده به شمار می رود.
–   بیش از 5000 نفر تلفات کشته و زخمی دشمن بوده و حدود 400 نفر نیز به اسارت در آمدند.
–   تعداد 200 تانک و نفربر منهدم گردید و 6 بالگرد ساقط شد.
–   تیپ های 37 ، 70 زرهی و 417، 425 ،502، 516 پیاده و یگان های گارد مرزی ضایعات سنگینی را متحمل شدند.

 

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی سازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده