عملیات آفندی طراح (انتشار مجدد)
بدنبال اجرای عملیات نصر در دیماه 1359 و عملیات آفندی در منطقه غرب سوسنگرد و عملیات الله اکبر توسط لشکر 16 و 92 زرهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه عمومی سوسنگرد، تیپ 55 هوابرد به غرب رودخانه مالکیه انتقال یافته و مواضع جدیدی را اشغال نمود.

قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در طرح عملیاتی ضربت، ماموریت لشکر 16 را پاک کردن شمال کرخه کور از وجود دشمن و ادامه حمله در غرب سوسنگرد و عقب راندن عراق به سمت مرزها تعیین کرده بود در مورخه 20/3/60 با یک هجوم، لشکر 16 روستاهای احمیر و بردیه را آزاد ساخت ولی نتوانست فاصله 6 کیلومتری بین امتداد دو خط شمال لشکر 92 زرهی و خود را از بین ببرد.

لازم به ذکر است که گروه نامنظم شهید چمران در 21/3/60 بدون هماهنگی با لشکر 16 و 92 با عبور از شمال رودخانه کرخه به دشمن حمله نموده و هر چند دهلاویه را آزاد ساختند ولی قادر به نگهداری آن نبوده و نهایتاً با حمایت تیپ 55 هوابرد عقب نشینی و در 300 متری دهلاویه مستقر شدند. چند روز بعد از این عملیات دکتر مصطفی چمران در همین منطقه به شهادت رسید.
بدنیال تحولات مذکور لشکر 16 در مورخه 5/5/60 عملیات طراح را با مشارکت نیروی هوائی، گروه چمران و سپاه پاسداران وتحت حمایت آتش توپخانه و هوانیروز انجام داد.
عملیات طراح، عملیات بسیار سنگینی بود که با یک هماهنگی فوق العاده اجرا شده و بصورت عملی مقدمه ای بود برای ترکیب نیروهای ایرانی جهت عملیاتهای بزرگ آینده علیه نیروهای عراقی.
امیر سرلشکر حسین شهرامفر از فرمانده هان شجاع ارتش در این تاریخ در منطقه غرب به شهادت رسید.

نتیجه:
–   
یگانهای خودی موفق شدند آخرین خاکریز دشمن در شمال کرخه کور را تصرف نمایند.
–   
از عراقی ها تعدادی کشته و زخمی شدند که آمار آن در دست نیست و تعداد 65 نفر به اسارت درآمدند.
–   
مقادیر قابل توجهی سلاح و تجهیزات منهدم شد و مقداری هم به غنیمت درآمد.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی سازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده