عملیات پدافندی میمک (انتشار مجدد)
انجام عملیات آفندی عراق در سال 1366 که تحت عنوان دفاع متحرک صورت پذیرفت مجموعاً بصورت پراکنده انجام شده و عمدتاً هدف از این عملیاتها ممانعت از تجمع و تمرکز نیروهای ایرانی بود. البته انتخاب مناطق و اهداف دیگر نیز از نظر طراحان عراقی دور نماند و در پشت صحنه نظامی و نبرد دو نیرو در خطوط درگیری، موارد سیاسی فراوانی به وقوع پیوست که نهایتاً موجب تقویت فوق العاده یگانهای عراقی شد.

نمونه این تقویت استفاده از هلی برن نیرو توسط چهل فروند بالگرد در منطقه میمک بود که توان قابل ملاحظه ای از عراق را برای انجام حمله به پای کار آورد.

فشار دشمن در این عملیات به مدت 8 روز ادامه یافت و بار دیگر میمک شاهد ایثار و جلوه روحیه شهادت طلبی رزمندگان دلاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گردید که مردانه تا پای جان ایستادند و اگر به اجبار مواضعی را دشمن تسخیر نمود در مقابل آن تلفات و ضایعات بسیار زیادی را متحمل شد.
در این عملیات نیروهای عراقی با استفاده از 7 تیپ پیاده کماندویی به مواضع نیروهای ایرانی که فقط توسط تیپ 40 سراب حفظ می شد حمله کردند. تصرف عارضه حساس میمک، به دست آوردن ابتکار عمل و بهره برداری سیاسی نظامی ،خنثی نمودن موفقیت های خودی از جمله اهداف دشمن بوده است.
سه روز قبل از این عملیات سرلشگر شهید جمشید جاودانیان در منطقه سومار به شهادت رسید.

نتیجه :
– علی رغم همه تلاشها و ایثارگریهای رزمندگان دلاور تیپ 40 سراب از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران دشمن موفق شد فقط قسمت محدودی از ارتفاعات میمک را اشغال نماید.
– 2500 کشته و 12000 مجروح و 102 نفر اسیر تلفات انسانی عراق بود.
18 دستگاه تانک ،9 دستگاه نفربر، 111 عراده توپ و کاتیوشا،قبضه خمپاره انداز و سقوط دو فروند هواپیما و 6 فروند بالگرد از جمله ضایعات سنگین عراق به شمار آمد.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی

سازمان ایثارگران ارتش

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده