عملیات آفندی مرصاد (انتشار مجدد)
شرایط سیاسی ایران در اواخر تیرماه 1367 که منجر به صدور اعلامیه حضرت امام (ره)جهت پذیرش قطعنامه 598 گردیده بود باور عراقی ها را تقویت کرده بود که اوضاع به نفع نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران تغییر کرده است لذا با انجام اقدامات نظامی و سیاسی می توان دگرگونی نظام را در ایران پیگیری کرد.

بر این اساس اقدامات نظامی گسترده ای در منطقه جنوب، غرب و شمالغرب صورت پذیرفت که علیرغم موفقیت ابتدایی در هیچ کدام عراقی ها نتوانستند به کوچکترین اهداف خود برسند. لذا آمادگی قبلی منطقه قصرشیرین را تخلیه کرده و با حمایت هوائی و توپخانه،عناصر فریب خورده منافقین را در یک ستون شبه نظامی به طرف داخل ایران گسیل داشتند.
سرعت این ستون خودروئی موجب شده تا خیلی سریع با بهره گیری از اوضاع نامناسب داخلی در شهرهای مرزی که به واسطه حملات عراق به وجود آمده بود،به سر پل ذهاب ،کرند و اسلام آباد رسیده و از آنجا به طرف کرمانشاه حرکت کنند.
نیروهای ایرانی با استفاده از موقعیت مناسب عملیات آفندی مرصاد را با رمز « یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی» طراحی کرده و در حالیکه نیروهای هوائی همراه با بالگردهای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی ستون خودروئی را در جاده اسلام آباد به طرف کرمانشاه در تنگه چهارزبر (مرصاد) مورد هجوم قرار دادند و تقریباً نابود ساختند یگانهای زمینی از طرف ایلام و کرمانشاه ستون ماشینی منافقین را محاصره کرده و هزاران نفر را کشته و زخمی کرده و تعداد قابل توجهی را به اسارت درآوردند. و بدین ترتیب آخرین عملیات گسترده نظامی در 8 سال دفاع مقدس با پیروزی کامل رزمندگان ایرانی پایان یافت و با آرامش نیروهای عراقی زمینه برای اجرای آتش بس مهیا گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی سازمان ایثارگران ارتش

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده