عملیات والفجر 2 (انتشار مجدد)
خمپاره دشمن علیه خودش خاطره ای از عملیات والفجر 2 سرهنگ توپخانه ستاد علی سجادی به دنبال عدم موفقیت نیروهای خودی در جبهه جنوب در عملیات های والفجر مقدماتی و والفجر 1 و پیدا شدن نوعی بن بست برای دسترسی به هدف اصلی راهبرد مرحله سوم جنگ یعنی تعقیب و تنبیه متجاوز، فرماندهان و طراحان نظامی جمهوری اسلامی ایران به منظور انهدام نیرو، سرگرم نگه داشتن دشمن و حفظ روحیه آفندی نیروهای خودی اقدام به طرح ریزی عملیات در شمالی ترین منطقه جبهه جنگ یعنی پیرانشهر نمودند.

 شهر مرزی پیرانشهر واقع در شمال استان آذربایجان غربی است که با دو رشته ارتفاع قمطره و تمرچین با کشور عراق همجوار می باشد. در آن زمان، هم مناطق مرزی ایران در استان های آذربایجان غربی و کردستان توسط ضد انقلاب داخلی ناامن بودند و هم مناطق مرزی عراق صحنه رزم احزاب مخالف کردستان عراق مانند اتحادیه میهنی کردستان عراق به ریاست جلال طالبانی و حزب دمکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی بودند.

 

طرحریزی و اجرای عملیات در چنین منطقه ای مستلزم هماهنگی ها و اقدامات بیشتری نسبت به سایر جبهه ها بود که این اقدامات توسط مسئولین مربوط به انجام رسید. علاوه بر بعد برون مرزی عملیات والفجر2 ،خا صیت دیگر این عملیات این بود که با حضور نیروهای رزمنده بیشتر در این منطقه ، ضدانقلاب نیز ضربه ای اساسی متحمل گردیده واز شدت عملیات آنها به شدت کاسته می شد، کما اینکه به خوبی به خاطر دارم که در زمان عملیات اجرای عملیات والفجر2 در منطقه پیرانشهر، حتی امکان تردد شبانه در محورهایی مانند پیرانشهر به نقده، پیرانشهر به پسوه و جلدیان فراهم شده بود و این امر تا قبل از اجرای این عملیات برای مردم بومی و حتی افراد و نیروهای مسلح فقط در حد یک آرزو و رویا بود. به هر حال طرح ریزی ها انجام و مقدمات کار برای اجرای عملیات والفجر 2 فراهم شد.

برای این عملیات که در منطقه مسئولیت لشکر 64 ارومیه به اجرا در آمد، تیپ 2 از لشکر 77 ثامن الائمه، گردان های 105 و 145 مکانیزه از لشکر 92 رزهی اهواز، گردان 164 پیاده و 245 تانک از لشکر 64 ارومیه و گردان 807 پیاده از تیپ 40 سراب و توپخانه لشکر 64 ارومیه، هوانیروز و نیروی هوایی از ارتش جمهوری اسلامی ایران، تیپ 33 المهدی کرمان، گردان های 6 و 7 پیاده و نیز یک گردان از تیپ ویژه شهدا (نیروهای جنگ نامنظم سپاه) شرکت داشتند.

طرح اولیه عملیات به گونه ای بود که تیپ 2 لشکر 77 از جناح راست و از روی ارتفاعات قمطره وارد عمل می شد. گردان 245 تانک از لشکر 64 ارومیه در محور میانی عمل می کرد و تیپ 33 المهدی سپاه، در جناح چپ بر روی ارتفاعات مرزی تمرچین در داخل خاک ایران و در ادامه بر روی دامنه ارتفاعات کُدو با ارتفاعی بیش از 3300 متر که ادامه آن به ارتفاع 2519 در عمق حدود 18 کیلومتری خاک عراق، می رسید می بایست عملیات خود را انجام دهد. این سه محور در حوالی تنگه در بند و در امتداد ارتفاعات 2519 و شهید صدر الحاق می کردند.

در مرحله آغازین عملیات، تیپ 2 لشکر 77موفق شد پیشروی های لازم را انجام داده و هدف های تعیین شده را تصرف کند، اما حرکت گردان 245 تانک که ناگزیر از حرکت در داخل تنگه و بر روی جاده بود، بر اثر تمرکز آتش شدید توپخانه دشمن متوقف ماند.

حرکت تیپ 33 المهدی در جناح چپ نیز موفقیت آمیز نبود، در نتیجه دراین مرحله نیروهای خودی موفق به الحاق نشدند. به منظور رفع این مشکل، تدبیر فرماندهان بر این قرار گرفت که یک گردان از تیپ ویژه شهدای سپاه پاسداران در جناح چپ هلی برن شود.

با اینکه بنده در آن زمان از گردان 306 توپخانه (یگان سازمانی) منفک شده در مسئولیت دیگری مشغول انجام وظیفه بودم، ولی به درخواست شهید محمود کاوه فرمانده تیپ ویژه شهدا، به دلیل آشنایی و سابقه عملیاتی که با هم در گذشته داشتیم، در عملیات هلی برن نیروهای او را همراهی کردم. حدود 10 الی 12 فروند بالگرد 214 هوانیروز، یک گردان از تیپ ویژه را که حدود 200 نفر بودند در پادگان پسوه سوار کرده و به طرف ارتفاعات کُدو در عمق خاک عراق به پرواز در آمدند پس از حدود یک ربع ساعت پرواز و با رفع مشکلات زیادی که بر اثر حضور میگ های عراقی بوجود آمد سرانجام به صورت موفقیت آمیز در دامنه ارتفاعات کدو پیاده شدیم و در فرصت باقی مانده تا شب توانستم ثبت تیرهای لازم را بر روی ارتفاعات 2519 انجام دهم. حدود ساعت 01:00 بامداد عملیات تصرف ارتفاع 2519 آغاز شد و نیروهای ما توانستند در کمتر از دوساعت نبرد نزدیک سلحشورانه این ارتفاع را به تصرف در آورند و به سرعت مواضع خود را بر روی این ارتفاع مهم تحکیم و تثبیت کنند. با روشن شدن هوا خود را به محل مناسبی برای دیدبانی رساندم و در مقابل خود در حد فاصل تنگه دربند تا شهر چومان مصطفی عراق دریایی از تجهیزات و ادوات جنگی اعم از تانک، توپخانه، خمپاره انداز و نیروهای عراقی را مشاهده کردم.  بر اساس آموزش های توپخانه که همیشه اولویت آتش با یگانهای پشتیبانی آتش دشمن است، ابتدا یگانهای توپخانه دشمن را زیر آتش گرفتم که تعدادی از آنها منهدم شدند و تعدادی توانستند توپها را به توپ کش ها بسته و تغییر موضع بدهند. بر اثر ضعیف شدن آتش توپخانه دشمن، گردان 245 تانک ، موفق شد از محور میانی پیشروی کند و به این ترتیب عمل الحاق سه جناح با موفقیت انجام شد.

در مدت 48 ساعتی که مشغول تحکیم و تثبیت مواضعمان بر روی ارتفاع 2519 بودیم، اتفاقات زیادی روی داد که شرح هر کدام از آنها مستلزم وقت زیادی است و مجال آن در اینجا نیست و شاید در فرصتهای دیگر باز گو شوند. برای حسن ختام به یک خاطره از این عملیات اشاره می کنم که البته درس و پندی قابل توجه نیز در آن وجود دارد.در حین عملیات تعدادی سرباز عراقی را اسیر کرده بودیم که هنوز فرصت تخلیه آنها پیش نیامده بود. به هنگام تحکیم مواضع، از یکی از ارتفاعات مجاور که در نزدیک 2519 بود یک نفر تک تیر انداز دشمن به طرف ما شلیک و در ماموریت ما اختلال ایجاد می کرد.

نیروهای خودی هم به دلیل هلی برن شدن، فاقد امکانات لازم برای پاسخگویی بودند و درگیری های رو در رو هم بسیار شدید بود. ناگهان وجود یک یک قبضه خمپاره اندازه 60 م م که از نیروهای عراقی بر جای مانده بود توجه ام را جلب کرد، به طرفش رفتم. 16 عدد خمپاره هم در کنارش بود، به یاد اسرای عراقی افتادم. به فرمانده گردان گفتم آیا در میان نیروهای بسیجی شما کسی عرب زبان است؟ یک جوان بسیجی کم سن و سال اهل اهواز جلو آمد. از او خواستم به زبان عربی از سربازان اسیر عراقی سوال کند کدامیک از آنها می توانند با این خمپاره انداز کار کند؟ پس از ترجمه سوال من، یکی از سربازان عراقی در حالی که لبخند بر لب داشت جلوتر آمد و گفت من میتوانم، از جوان بسیجی خواستم به او بگوید که تو در مقابل نیروهای اسلام جنگیده ای و گناه بزرگی مرتکب شده ای ،حال در کنار ما قرار بگیر و از بار گناهت کم کن. پرسید باید چکار کنم؟ ارتفاعی را که تک تیر انداز عراقی روی آن بود، نشانش دادم و گفتم با این خمپاره ها آن تک تیرانداز را بزن. سرباز عراقی خمپاره انداز را روی ارتفاع روانه و اولین گلوله را شلیک کرد. گلوله به راس ارتفاع اصابت کرد. از او خواستم چند خمپاره دیگر هم به همان نقطه شلیک کند و به این ترتیب آتش تیر انداز عراقی خاموش شد.

حقانیت رزمندگان اسلام در جنگ با ارتش بعثی عراق ،آن قدر واضح و آشکار بود که سرباز دشمن حاضر شد در داخل خاک خودش با جنگ افزار خودش به سرباز همرزم خودش شلیک کند و این ماجرایی بس عبرت آموز است برای همه متجاوزان که حق همیشه پیروز است و باطل همیشه ناکام و رفتنی است. در ایام سالروز اجرای عملیات والفجر 2 یاد و خاطره تمامی شهدا و رزمندگان این عملیات افتخار آفرین را گرامی می داریم

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده