عملیات آفندی قادر(انتشار مجدد)
عملیات قادر در حالی طرح ریزی و اجرا گردید که رکود قابل توجهی جبهه های جنگ را فرا گرفته بود. عملیات بدر که در ابتدا موفق بود ولی به دلیل بکارگیری وسیع سلاح شیمیایی توسط عراق اهداف تصرفی،تثبیت نگردید ،آخرین عملیات گسترده نیروهای اسلام در مقابل عراق قبل از عملیات قادر بود.

بر اساس تصمیمات فرماندهی کل نیروهای ایرانی برای حفظ روحیه آفندی و جلوگیری از رخوت و سستی یگانها و پرهیز از تلفات سنگین ناشی از عملیاتهایی که به دلایلی به موفقیت منجر نمی گردید هریگان تا رده تیپ موظف شد با اجرای گشتی های رزمی به استعداد گردان و گروهان، آرامش را از دشمن سلب نموده و و راهی برای انجام یک عملیات گسترده باز نماید. در این میان تنها منطقه ای که می توانست با توجه به وضعیت آب و هوا عملیات گسترده ای در آن انجام گیرد منطقه عملیاتی شمالغرب بود که در صورت موفقیت اهداف قابل توجهی را تامین می نمود. مهمترین این اهداف عبارت بودند از:

–    تصرف ارتفاعات مهم و حساس منطقه

–    قطع خطوط ارتباطی و تدارکاتی ضد انقلاب داخلی

–    انهدام نیروهای دشمن

–    آزادسازی بخشی از خاک عراق

–    نزدیک شدن به راه های اصلی و خطوط مواصلاتی دشمن

–    افزایش کارآیی یگانهای خودی

–    ضعیف شدن دشمن و بدست آوردن ابتکار عمل .

مرحلۀ اول عملیات قادر از تاریخ 23/4/1364 با هدایت و کنترل قرارگاه مشترک ارتش و سپاه (قرارگاه حمزه سیدالشهداء) و فرماندهی سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در منطقه عمومی سیدکان با رمز یا صاحب الزمان (عج) آغاز گردید و در تاریخ 8 مرداد 1364 بعد از 17 روز تلاش به پایان رسید.

نتیجه :

–     دست یابی به پایگاه های منطقه و تصرف ارتفاعات باشکین،سرسپندار بربزین روست و حصارروست

–     تصرف بخشی از خاک عراق و نزدیک شدن به آماد راههای اصلی و خطوط مواصلاتی دشمن که به دلیل پاتک های سنگین مواضع تصرفی تثبیت نگردید.

–    تعداد 1250 نفر در این عملیات از دشمن کشته و زخمی شده و 20 نفر نیز به اسارت درآمدند.

ـ 3  فروند هواپیما، 4دستگاه تانک، 3 عراده توپ و 67 دستگاه خودرو به همراه تعدادی از پایگاه ها و زاغه های مهمات از جمله ضایعات انهدامی عراق می باشد.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (سازمان ایثارگران ارتش)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده