امیر بختیاری و علل آغاز جنگ تحمیلی
همانطور که می دانیم،عراق مدعی بود که ایران در امور داخلی این کشور دخالت می کند و از طرفی در مرز هم به ایجاد درگیری اقدام می کند. به نظر می رسد دو مسئله ای که عراق بر آن پافشاری می کرد و تلاش داشت در این باره از ایران بگیرد،به همین باز می گردد. نظر شما در این باره چیست؟

امیر بختیاری :

می دانید که هر جنگی به دو علت اتفاق می افتد. یکی ((علت دور)) که به اختلافات تاریخی دو کشور باز می گردد و دیگری ((علت نزدیک)) که سبب کشیده شدن ماشه جنگ می شود

پس جنگ ((خلق الساعه))  نیست. جنگ ها به عللی اتفاق می افتند و اصولاً جنگ، ابتدا از مقداری اختلاف و خلاء نشات گرفته و به تهدید کشیده می شود .کم کم این بحران به تهدید تبدیل می شود و اگر بحران به درستی مدیریت نشود آنگاه جنگ بوجود خواهد آمد.

گذشته از اختلافات دیرینه ما با عراق که میراث باقیمانده از حکومت عثمانی و استعمار انگلیس بوده است، صدام حسین ادعا می کرد ایران در امور عراق دخالت می کند. در واقع، بعد ازوقوع  انقلاب اسلامی در ایران و تغییرات بنیادی که در نظام حکومتی ایرانی صورت گرفت، این تشعشات انقلاب بود که برای مردم در سایر کشور ها جالب و انگیزه بخش بود. در میان کشور های همسایه ایران،عراق از شمار مستعدترین کشور ها به شمار می رفت،چرا که بالغ بر شصت درصد مردم این کشور شیعه هستند و حوزه علمیه نجف آنجا مستقر است و این موراد در دیگر کشور ها وجود نداشت. با این وجود باید گفت در همان اوایل انقلاب هم کسی از مقامات رسمی نظامی ایران، ادعایی که دال بر دخالت در امور عراق باشد، نکرد.

در همان سال ها، دانشجویان در دانشگاه ((مستنصریه )) بغداد تظاهراتی به راه انداخته و خواستار برچیده شدن حکومت دیکتاتوری و مستقرشدن نوعی حکومت مردمی در عراق بودند. انقلاب اسلامی ایران، هیجان ها را در عراق شدت بخشید که این ربطی به ایران ندارد.

موضوع سوء قصد به جان طارق عزیز-نخست وزیر عراق- ادعای دیگری بود که صدام به ایران نسبت می داد. عراق،ادعاهای دیگری نیز مطرح می کرد که ایران همه آنها را به جد رد می کرد. درباره ترور طارق عزیز باید گفت، صدام در برابر دوربین ها سه بار قسم خورد- که به سه قسم صدام معروف است – که ((تلافی این حرکت را در خواهم آورد))؛ در حالی که نگاهش متوجه ایران بود.

در چنین شرایطی که ایران دچار بحران بوجود آمده ناشی از انقلاب بود، عراق خود را در موقعیت برتر احساس می کرد، به خصوص که ارتش ما به علل بسیار که جای ذکر آن نیست، قدرت بازدارندگی خود را تا حدود زیادی ازدست داده بود. دولتمردان جدید هم باور نمی کردند که عراق بتواند دست به چنین اقدامی بزند که این موضوع، متاثر از دیدگاه هیجان زده و انقلابی آنان بود. این را هم بگویم که عراق به صورت سنتی و غلط تصور می کند که اروند رود به آن کشور تعلق دارد و این شرایط، فرصت مناسبی برای تحقق خواسته های او را فراهم می کرد .

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص 112

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده