مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-59
سرلشكر وفيقالسامرايي در باره عمليات كربلاي 5 ميگويد: «ما در اعمال مراقبت و كنترل كليه مناطق عملياتي جبهه، شدت عمل به خرج داديم و جبهه شرق بصره را بيش از مناطق ديگر، مورد كنترل قرار داديم. اطلاعات زيادي از پروازها تصوير گشتي و شناسايي دريافت ميشد. همه نيروهاي انساني و فني به­ كار گرفته شده بودند. مجموعه اين اطلاعات را آمريكاييها به ما ميدادند.»(السامرايي، 1377: 108)

17) عراق در عين حال جنگ نفتكش‌ها را نيز شدت بخشيد و به نفتكش‌هاي بيشتري حمله كرد. ايران معتقد بود كه اين حملات با حمايت‌ اطلاعاتي آمريكا صورت گرفته است. آقاي هاشمي رفسنجاني در يكي از خطبه‌هاي نماز جمعه مرداد ماه 1366 اين مطلب را بيان كرد.(ولايتي،1369: 212) 

18) در ماه اوت سال 1986، سازمان CIA يك سيستم الكترونيكي بسيار پیچیده و امن ارتباطی وسیع به راه انداخت که واشنگتن را مستقیماً به بغداد مربوط می­کرد. برای دو ماه متوالی صدام از طریق ایستگاه بغداد اطلاعات مستقیمی را درباره آرایش­های نظامی ایران دریافت می­داشت. بخش عظيم اين ارزيابي‌ها پیرامون اثرات بمباران­های عراق در تأسیسات ایران از طریق این شبکه عظیم ارتباطی ارزیابی و به­وسیله یک واحد ویژه «CIA» که در مرکز ایستگاه بغداد تأسیس شده بود، در اختیار حکومت بعث عراق قرار داده می­شد. همچنين، این مرکز قادر بود اطلاعات دقیق و به ­موقعی را برای فرماندهان عراق تهیه کند که کاملاً مشروح، معتبر و مستند و به صورتی باور نکردنی صحیح و دقیق بود و فقط از آن جهت برنامه­ريزی شده بود که عامدانه به رژیم صدام در برابر ایران امتیاز و برتری بدهد. (غضنفري، 1384: 148) بنابر گزارشی که در روزنامه واشنگتن پست، در سال 1986 منتشر شد، حتی کسی با مقامات عراقی در واشنگتن ملاقات کرد تا مطمئن شود که این شبکه ارتباطی به ­درستی کار می­کند و عراقی­ها را به انجام حملات بیشتری به خاک ایران تشویق کرد.

در حالی که کاخ سفید مدعی بود اطلاعاتی که در اختیار عراق گذاشته می­شود، کاملاً از نظر آن کشور جنبه دفاعی دارد، یک مقام برجسته اداری آمریکا می­گوید: «این برنامه، کوشش بدخواهانه­ای از جانب آمریکا بود تا در جنگ ایران و عراق وضعی به­ وجود آورد که نتیجه منجر به یک تساوی شود. این واقعیت که یک مقام چنین تفسیری از اوضاع به عمل آورد، خود نشانه­ای از اختلافاتی است که این برنامه در داخل دولت ایالات متحده به ­وجود آورده بود.»(پري،1373: 718)

19) تابستان سال 1987، منطقه از يك سو شاهد تلاش‌هاي ديپلماتيك براي برقراري صلح و از سوي ديگر شاهد چندين برخورد نظامي ميان ايالات متحده و ايران بود. يك فروند موشك از سوي يك ناوجنگي به سوي يك هواپيماي ايران شليك شد. يك نفتكش غول پيكر شركت «تگزاكو»[1] با مين برخورد كرد و تعدادي از كاركنان نيروي دريايي در جريان برخورد بالگردها و جت‌هاي جنگي‌شان در دريا كشته شدند. در همان زمان، واشنگتن با بهره‌گيري از يك گروه ويژه CIA، به اجراي يك عمليات با رمز «توده يخ غلتان» پرداخت. به نظر مي‌رسيد كه سازمان ‍CIA از نه ژوئيه 1987 شروع به ارسال هواپيماهاي جاسوسي بر فراز ايران كرده باشد. در حقيقت، عمليات جمع ‌آوري اطلاعات به سرعت حالت نظامي پيدا كرد. در اين رابطه CIA از يك شركت نفتي آمريكايي كه كارگران خود را با بالگرد از پايگاه هوايي ظهران عربستان به سكوهاي نفتي خليج فارس انتقال مي‌داد، استفاده مي‌نمود. در طول روز آنان از بالگردهاي اين شركت استفاده مي‌كردند و در طول شب نيز براي گشت­ زني از بالگردهاي خود استفاده مي‌كردند.(مؤسسه فرهنگي مطالعات و تحقيقات بين‌المللي ابرار معاصر،1383: 76) 

20) به ­دنبال فعاليت‌هاي پنهاني CIA در خليج ‌فارس، حادثه‌اي رخ داد. روز دوشنبه 21 سپتامبر 1987 يك بالگرد عمليات ويژه كه مجهز به تجهيزات ديد در شب بود، يك فروند كشتي ايراني به ­نام «ايران اجر» را شناسايي كرده، سپس پايين آمد و آنرا هدف حملات خود قرار داد. اين تيراندازي باعث سوراخ شدن يك طرف كشتي شده، شيشه‌هايش شكست و بشكه‌هاي نفت آن نابود شد. سه ملوان ايراني كشته شده و 26 نفر از جمله چهار نفر مجروح، اسير شدند. آنها مدت كوتاهي اسير بودند و سپس به ايران بازگردانده شدند. در واشنگتن، ريگان حمله اين بالگرد آمريكايي را تأييد كرد و مدعي شد كه عملي مجاز بوده است. اما به اين موضوع اشاره نكرد كه بسياري از اقدامات نظامي در خليج فارس روزانه از طريق يك خط تلفن امن به­ وسيله كميته ويژه‌اي  مركب از مقامات ارشد كاخ سفيد، وزارت خارجه، پنتاگون و CIA مورد بحث قرار مي‌گيرد و كنترل مي‌شود. براساس موافقتي كه صورت گرفته بود، عمليات سياه واقعي توسط سطوح پائين پنتاگون و CIA و به صورت مجزا انجام مي‌گرفت. براين اساس نمايندگان ريگان مي‌توانستند كاملاً مدعي شوند كه از جزئيات اطلاعي ندارند.(مؤسسه فرهنگي مطالعات و تحقيقات بين‌المللي ابرار معاصر: 77)  

21) در اوايل سال 1988، واحدهاي ارتش عراق با يك نقشه بسيار خوب طراحي شده و مانور نظامي پيچيده كه با كمك آمريكا برنامه ‌ريزي شده بود، شبه جزيره راهبردي فاو را پس گرفتند. كارشناسان نظامي آمريكا، با كمك نقشه‌هايي كه توسطCIA  تهيه شده بود، تمام راه‌هاي حمله واحدهاي عراقي را به دقت مشخص كرده‌اند و براي انجام اين حمله، فرماندهان عراقي زير نظر دقيق افسران اطلاعاتي آمريكا، مدت يك ­سال تمام تحت آموزش قرار گرفتند، به­ طوري كه پس از شروع حمله، عراقي‌ها توانستند ظرف 36 ساعت تمامي شبه جزيره فاو را پس بگيرند. این پیروزى روحیه عراقى‏ها را به شدت افزایش داد و عملاً موجبات پایان جنگ را فراهم کرد. پیروزی عراق به خاطر کسب اطلاعات بسیار بالایی بود که در اختیار رژیم بغداد قرار گرفت و بسیار بالاتر از آن سطح بود که قبلاً صدام و فرماندهانش را با نقشه­ها و طرح­های که به ­وسیله دست، توسط کارشناسان CIA  تهیه می­شد، از آرایش­های نظامی ایران مطلع می­کردند.

آن طور که بلند پایه­ترین مقام­های اطلاعاتی آمریکا می­گویند این اطلاعات شامل گزارش­های مشروح تفسیری بود که به وسیله دستگاه­های ضبط بسیار حساس الکترونیکی و عکس­های ماهواره­ای از هدف­های ایرانی به دست آمده بود. دست کم در یک مورد از عرضۀ این گزارش­های مستند همراه با شرح و تفصیل و عکس­ها که به شخص صدام ارائه شد، افسران CIA  نیز حضور داشتند. گرچه بعد از ارائه این اسناد، هیچکدام آنها تسلیم صدام نشد، امّا اتخاذ چنین رویه­ای از طرف دولت آمریکا بی­سابقه بود. مواد ارائه شده به صدام و رژیم عراق شامل محرمانه­ترین مسايل اطلاعاتی دولت آمریکا در بالاترین سطح به شمار        می­رفت. «مواد اطلاعاتى که آمریکا در اختیار عراق گذاشت به قدرى حساس بود که امکان داشت آن کشور را قادر ساخته باشد با استفاده از آن، موضع ماشین دفاعى خویش را معکوس کند. او مي­توانست از این اطلاعات براى دفاع از نیروهایش در برابر سیستم‏هاى جاسوسى که آمریکا به‏ وجود آورده بود، استفاده کند. کما اینکه بعد از سال 1988 عراقى‏ها دست به ­کار تدارک یک برنامه عظیم نظامى شدند که بخش اصلى آن، پوشاندن و مخفى کردن سیستم‏هاى فرماندهى کنترل و ارتباطات ارتش عراق، علیه عملیات جاسوسى فنى بود. کلید اصلى در این اطلاعات، خطوط زمینى امنى بود که براى ارتباطات مورد استفاده قرار مى‏گرفت.» (پري،1373: 719)

تیچر درباره سلسله عمليات ارتش بعث عراق در سال 1367(1988) می­گوید: «ضربۀ اطلاعاتی ما به صورتی تهیه شده بود که صدام برنده شود. CIA بهترین چیزهایی را که در چنته خود داشت در اختیار صدام قرار داد، و وقتی با این ترتیب رژیم او را نجات دادند، باز هم چیزهای بیشتری در اختیارش گذاردند. آنها که در ایران با ما مخالف بودند، گفتند که بهتر است آمریکا در مقابل عراق به زانو بیفتد!»(پري،720:1373)

22) «واشنگتن پست» فاش ساخته تحويل عكس‌هاي نقاط حساس و محل تمركز نيروهاي ايران از طرف آمريكا به عراق موجب شد كه آن كشور بتواند از آنها براي  به ­كاربردن سلاح‌هاي شيميايي و كشتن سربازان ايراني در محل تجمع نيروها استفاده كند. اين امر مقامات آمريكايي را نگران ساخت زيرا در صورت فاش شدن كمك‌هاي اطلاعاتي آمريكا، آن كشور شريك جرم عراق دراستفاده از سلاح‌هاي شيميايي مي‌گرديد. (روزنامه كيهان،17842: 3/10/82)

23) سرويس‌ اطلاعاتي CIA از اواخر 1982 تا اوايل سال 1990 (دو سال بعد از آتش ‌بس) مجموعه اطلاعاتي را در اختيار عراق قرار مي‌دادند كه باعث گرديده بود در زمينه كمك‌هاي اطلاعاتي از همه جلوتر باشند. سرلشكر وفيق‌ السامرايي در اين باره مي‌گويد: «من عكس‌هايي كه به ­وسيله ماهواره از اهداف نظامي و يا بسيج نيروهاي ايراني تهيه شده بود، مشاهده كردم. ماهواره‌ها كلية تحركات ايراني‌ها را در جبهه‌ها، براي ما زير ذره‌بين قرار گرفته بودند، از حركت تانك‌ها، توپ‌ها و قايق‌ها در هورها و در سواحل تا جا به جا شدن قرارگاه‌ها و ذخيره‌كردن تجهيزات پل سازي، ماهواره‌ها نتايج حملات هوايي و موشكي ما را نيز گزارش مي‌كردند.»(السامرايي،1377: 139) 

24) ماكس پري معتقد است: «روابط CIA و رژیم بغداد، سیاست‏سازان آمریکا را معتقد ساخت که عراق سرانجام به­ صورت یک متحد دراز مدت ایالات متحده درآمده و این اعتماد را در صدام تقویت کرد که دولت آمریکا نسبت به کسب قدرت بیشترى در خاورمیانه توسط عراق، مداخله نمى‏کند.»(پري:721) مقامات رسمى دولت سابق ریگان این نظریه را که ارتباط CIA با عراق، منجر به فاجعه اوت 1990 (اشغال کویت) شد افشاء نمى‏کنند، هر چند در آن زمان خود مایل به این حمله صدام بودند. به هر حال، این واقعیت باقى خواهد ماند که از سال 1988 تا اول آغاز عملیات جنگى در خلیج فارس، ارتش عراق یک برنامه عظیم تنظیم کرد تا مطمئن شود ارتباطات اساسى آن، در صورت وقوع جنگ قطع نخواهد شد.»

ویلیام بلوم، نیز پرده از حمایت­های همه جانبه و اطلاعاتی آمریکا به صدام برداشت و چنین نوشت: «در طول مبارزه سرنوشت ساز عراق با آیت­الله خمینی(ره) آمریکا با عراق به گفتگو بسنده نکرده بود. واشنگتن که صدام را در قیاس با تندروی شیعه، شر کوچکتر می­دانست. مسئول ارسال مقادیر عظیم جنگ­افزار، آموزش نظامی، فناوری پیشرفته، اطلاعات حاصل از عکس­های ماهواره­ای و میلیاردها دلاری بود که به دست صدام محتاج می­رسید.» (بلوم، 1386: 666

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- Texaco.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده