افسر توپخانه در مأموريت كردستان (3)
آمادگی آتشبار و حرکت آن به سمت کردستان بعد از آمادگی کامل آتشبار، دستور حرکت در تاریخ 58/8/8 به سرپرست آتشبار صادر گردید. نفرات آتشبار با سازمان کامل درتاریخ مذکور بهطرف فرودگاه مهرآباد با تجهیزات انفرادی کامل و وسایل مورد نیاز سازمانی بهغیر از تجهیزات سنگین حرکت کردند. برای جابجایی نفرات آتشبار، با نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی هماهنگی شده بود که با دو فروند هواپیمای ترابری، نفرات آتشبار را از تهران تا شهر سنندج ترابری نمایند.

در فرودگاه مهرآباد، سروان غلامرضا علمی بعد از کنترل آمار نفرات، یک سخنرانی کوتاهی ایراد کردند و تأکید کردند از همین الآن مأموریت ما شروع شده است و موارد ایمنی را به کلیه کارکنان گوشزد نمودند و از همه آنان خواستند که نسبت به وظایفشان جدی باشند و گفتند: مأموریت جنگی است و قصور از هیچ‌کس پذیرفته نیست. ایشان در پایان، توفیق و سلامتی همگان را تا اتمام مأموریت خواستار گردیدند.

بعد از ایشان، در فرودگاه مهرآباد، مرحوم سرهنگ مهدی صدری فرمانده گروه 33 توپخانه برای بدرقه نفرات حضور یافتند و با آنان آخرین صحبتها و توصیه‌ها را نمودند و گفتند: در همه حال، من و ستاد گروه، شما را حمایت خواهیم کرد.

مطمئن باشید پی گیر مسائل جاری شما و عملیات آتشبار خواهیم بود. سپس با تمام نفرات دست داده و همگی را به خدا سپردند. بعد از سخنان ایشان با دو فروند هواپیمای سی -130 نیروی هوایی به‌سوی سنندج پرواز کردیم.

 

ورود آتشباربه سنندج

بعد از رسیدن به فرودگاه سنندج در محوطه فرودگاه جمع شدیم. سرپرست آتشبار، سروان علمی درآن‌جا، دستورات لازم را به نفرات صادر و مجدداً نکات ایمنی را گوشزد کردند. با اتوبوس‌هایی که از طریق لشکر 28 پیاده برای جابجایی ما، درنظر گرفته شده بود، به‌طرف پادگان لشکر 28 پیاده حرکت کردیم. وضع شهر طبیعی به‌نظر نمی‌رسید، شهر، همانند یک شهر جنگ‌زده بود و آشفتگی و هراس در چهره مردم به‌وضوح مشخص بود. ما با تمام نکات ایمنی و با اسکورت به‌سوی پادگان لشكر 28 پیاده حرکت کردیم.

سروان غلامرضا علمی (سرتیپ 2بازنشسته) در خصوص اعزام یک آتشبار از گردان 388 توپخانه به کردستان این چنین می‌گوید:

بعد از ابلاغ مأموریت به گردان، جهت اعزام یک آتشبار با سازمان کامل به کردستان، جنب‌وجوش زیادی درسطح گردان به‌وجود آمد. تمام تلاش‌ها در راستای اعزام هرچه بهتر آتشبار متمرکز گردید. نفرات توسط فرمانده گردان سرگرد مرادقلی شیرازی انتخاب شدند. سروان محمدرضا تقی‌زاده که فرمانده سازمانی آتشبار دوم گردان 388 بود، به‌عنوان فرمانده آتشبار اعزامی تعیین گردید. اما وی در همان روزها مراسم ازدواج و عروسی خود را، پیش‌روی داشت که مشکل خود را با فرمانده گردان مطرح نمود و قرار شد افسر دیگری از گردان جایگزین وی گردد. در آن شرایط حساس به‌دلیل مسئولیت سنگین و شرایط بحرانی منطقه، کسی داوطلب پذیرش مسئولیت فرماندهی آتشبار نشد. ضمن این‌که در آن شرایط و مشکلات ناشی از دوران انقلاب، کمتر کسی جرأت فرماندهی کردن را داشت، من که شغل سازمانی‌ام، معاون فرمانده آتشبار بود، داوطلب شدم به‌عنوان سرپرست، آتشبار را همراهی نمایم و آن مسئولیت دشوار را پذیرفتم.

 از آن لحظه به بعد، اداره و هدایت آتشبار عملاً به عهده من بود. اما مقررگردید، سروان محمدرضا تقی‌زاده پس از اتمام مراسم عروسی به ما ملحق شود تا مسئولیت فرماندهی آتشبار را به‌عهده گیرد. ایشان بعد از15 روز در سردشت به ما ملحق شد.

ستوانیکم داریوش مجتهدی که شغل سازمانی او فرمانده آتشبار سوم گردان بود، به‌عنوان معاون فرمانده آتشبار اعزامی تعیین و معرفی گردید. سرگروهبان آتشبار، مرحوم استواریکم غلامحسین کرمانی که از نفرات بسیار خوب و متعهد گردان بود، به‌سمت سرگروهبان آتشبار انتصاب یافت. دیده‌‌بانان آتشبارنیز، از افسران خوب و شایسته گردان انتخاب شدند، تا در انجام مأموریت‌های آتشبار در شرایط بحرانی، مشکلی در انتقال آتش آتشبار، روی هدف‌های احتمالی نداشته باشیم. ناگفته نماند رؤسای توپ و معاونین آنان و دیگر درجه‌داران آتشبار نیز از زبده‌ترین درجه‌داران گردان انتخاب شدند.

 بعد از اتمام مقدمات اعزام، فرمانده گروه 33 توپخانه، مرحوم سرهنگ مهدی صدری (سرتیپ2 بازنشسته) من را احضار و سفارشات لازم را کرد و مبلغ 50  هزار تومان به من داد تا در مواقع ضروری برای یگان هزینه نمایم.

بالاخره پس از آمادگی کامل، من به‌همراه نفرات آتشبار که جمعاً 126 نفر بودند، با تجهیزات انفرادی به فرودگاه مهرآباد تهران –  پایگاه نیروی هوایی رفتیم. فرمانده گروه33 توپخانه در فرودگاه، ضمن سخنرانی کوتاهی، برایمان آرزوی موفقیت کرد و ما را بدرقه نمودند. در آخرین صحبتش به من توصیه کرد، مراقب نفرات باش و با آنان رفتاری خوب داشته باش و در هر لحظه شرایط روحی آن‌ها را در نظر بگیر، زیرا مأموریت سختی پیش رو داری.

 

منبع: افسر توپخانه در مأموريت كردستان ؛ اصلاني، علی اکبر،1393 ، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده