چمران، شهیدی از تبار جهاد و عرفان(انتشار مجدد)
31 خرداد، سالروز شهادت مردی بزرگ از تاریخ سراسر حماسه دفاع مقدس هشت ساله ایران در سال 1360 است. مردی که به معنای کامل کلمه به هر آن چه که رنگ و بوی دنیا داشت پشت پا زده و از اوج رفاه و آسایش خود را به دامن بلا و ابتلا افکنده بود. شخصیت علمی بزرگی که اگر دنیا را انتخاب می کرد به همه چیز دنیا می رسید، اما او این گونه نبود، گم شده او از جنس این دنیای خاکی نبود و او در ماورای این جهان مادی به دنبالش می گشت.

او عاشق معبودش بود و راه رسیدن به وصال را در شهادت جستجو می کرد و الحق که نبوغ ذاتی و هوش سرشارش کوتاهترین راه را به او نمایانده بودند. چمران در بحبوحه انقلاب از لبنان به ایران بازگشت و در کشاکش درگیری های داخلی و سپس دفاع مقدس جان فشانی ها کرد و چه زود به لقاء دوست شتافت.

نامه ای که در زیر می آید متن پیامی است که شهید چمران در اوج درگیری ها و اغتشاشات ضد انقلاب در کردستان خطاب به ملت ایران صادر کرده است. مطالعه این نامه ما را به عمق عرفان و اخلاص این شهید بزرگوار رهنمون می سازد. روحش شاد و یادش در ذهن و جان ایرانیان جاودانه باد.

بِسْمِ ‏الله الرََّّحْمنِ الرََّّحیمِ

ملت شریف و قهرمان ایران؛

به نام همه شهدای خونین کفن پاوه، به نام مجروحین و به نام همه رزمندگان از جان گذشته، از شما هموطنان عزیز و از این همه احساسات پاک و این همه بزرگواری و این همه احساس مسئولیت صمیمانه تشکر می کنم. به هیچ وجه فکر نمی کردم که زنده بمانم و فریاد استغاثه من با این تشکر قلبی به شما برسد، در میان رگبار گلوله ها، در میان گرداب دشمنان، حتی یک لحظه امید زنده ماندن نداشتم، ولی قاطعانه تصمیم گرفتم که با کمال افتخار به استقبال شهادت بروم، و به دنیا نشان دهم که سربازان اسلام، در صحنه مرگ و زندگی، چگونه جانبازی می کنند و چطور با مرگ رو به رو می شوند. از یک معرکه هولناک، به صحنه دردناک دیگری می دویدم، و با توکل مطلق به خدا و قبول آن چه او بر ما مقدر کرده است، سعی می کردم که نیروهای مومن به انقلاب را متمرکز کنم، از تشتت آن ها جلوگیری بنمایم، به دوستان مایوس و دل شکسته امید بدهم، رسالت مقدس اسلامی را به آنها بازگو کنم و تصمیم قطعی برای استقبال شجاعانه شهادت را به آنها  ابلاغ نمایم.

سخت ترین لحظات زندگی من لحظاتی بود که بهترین دوست مبارزم که در کنارم ایستاده بود، یک باره بی جان و قطعه قطعه شده در برابرم به خاک می افتاد که گویی هیچ گاه حیات نداشته است، و دردناک ترین لحظه هنگامی بود که دوستان کرد و پاسدارم منقلب شده شیون می کردند، و دیوانه وار خود را به هر طرف می زدند و من در حالی که در قلبم می جوشیدم و می خروشیدم، باید آمرانه فرمان دهم که کشته ها را جمع کنند و حتی به نزدیک ترین دوستان منقلب شده ام سیلی بزنم و آن ها را با زور و قدرت به کار وادارم، و سوزناک ترین لحظات عمرم هنگامی بود که همه روزنه های امید بسته شده بود، و عده ای از پاسداران تقاضای بازگشت داشتند و کردهای مومن به انقلاب با نگاهی دردناک و تأثرآور به من می نگریستند که چگونه میخواهی ما را در دریای مرگ و نابودی رها کنی و بروی. آن گاه با صدای قاطع به آنها می گفتم: نه، ای دوستانم، من تصمیم گرفته ام که همراه شما شهید شوم. من باز نمیگردم و من شما را تنها نمی گذارم. فقط مطمئن باشید که شهادت در راه خدا افتخار آمیز و لذت بخش است.

اما معجزه ای رخ  داد، آن چنان کوبنده و زیرو رو کننده که برای هیچ کس قابل تصور نبود، همان گونه که چنده ماه پیش، یک چنین معجزه عجیبی به وقوع پیوست و انقلاب پر افتخار ایران راپیروز کرد، فرمان امام صادر شد، به کوه ها، دره ها و دشت ها لرزه در انداخت. پاسداران از جان گذشته با فریاد الله اکبر می خروشیدند و زمین و آسمان لبیک می گفتند، چه معجزه ای! که فقط از مردان برانگیخته خدا میسر است و بس.

خدای بزرگ عمر این رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی ایران را دراز بدارد. نیروهای دشمن از هر سو پا به فرار گذاشتند و مومنین به انقلاب آن چنان نیرو و قدرت گرفتند که دست به پیشروی زدند، تپه بالای ژاندارمری را که در دست دشمن بود با یک هجوم شجاعانه، فقط با یک شهید، تسخیر کردند، و باز منطقه وسیع و خطرناک راه نوسود را با یک یورش قوی پاک سازی نمودند و فقط یک شهید دادند و بیمارستان مشهور قتل گاه را نیز بدون هیچ تلفاتی به تصرف درآوردند، و چنان روحیه و قدرتی یافتند که می توانستند هر دشمن قوی پنجه ای را از پای درآورند.

 و بعد نیروهای کمکی با شور و هیجان زاید الوصفی فرا رسید، هلیکوپترها مرتبا فرود می آمدند و نیروهای جدید پیاده می کردند و شهدا و مجروحین را انتقال می دادند.

راستی که شب پیش که شب شهادت، شب ناامیدی، شب شکست و سقوط بود با فرمان امام آن چنان تغییر کرد که شب بعد به شب آرامش، شب امید و شب پیروزی مبدل شد.

چه کسی می  توانست که چنین  معجزه ای  به وجود آورد که از یک شب هولناک و یک نقطه تاریک چنین تحول و تحرکی خلق کند که مبدأجنبش و حرکت و پیش روی به سوی انقلاب راستین اسلامی باشد.

در این چند روز  مصیبت، می توانم به جرأت بگویم، که حتی یک قطره اشک نریختم و برابر سخت ترین فاجعه های منقلب کننده، با این که در درون خود گریه می کردم، ولی در ظاهر قدرت خود را به شدن حفظ می نمودم و همه دردها و رنج ها و ناراحتی ها را در ضمیر ناب خود حبس می کردم، تا لحظه ای که در فرمانداری به عکس امام برخوردم، یک باره سیل اشک، ریختن کرد، و همه عقده ها و فشار ها و ناراحتی ها آرامش یافت و خوب احساس می کردم که فقط یک قدرت روحی بزرگ در یک ابر مرد تاریخ قادر است چنین معجزه ای کند و امیدوارم که ملت ما نیز قدر رهبرعظیم انقلابی خود را بداند و تحت رهبری او همه توطئه های دشمنان اسلام و ایران را نابود کند.

من اطمینان دارم که ملت ما نیز، با یک چنین روحیه ایمان و فداکاری و این همه آگاهی و احساس مسئولیت قادر است که همه مشکلات را حل کند و این رسالت بزرگ و مقدسی را که خدای بزرگ بر گرده او گذاشته است، با افتخار به سر منزل مقصود برساند.

دکتر مصطفی چمران

26 مرداد 1358

گرداورنده : فرشاد نژادخیر

منبع: چمران، مصطفی، خدا بود و دیگر هیچ، سازمان چاپ و انتشارات بنیاد شهید چمران، 1380

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده