چرا و چگونه باید از جنگ بدانیم-8
نگاه عالمانه و منصفانه به جنگ ما نظامیان و تمامی عالمان نظامی بايد با فن علمي خودمان به جنگ بنگريم، ولی دقت کنیم احساس و عاطفه جنگ را زير پا لگدمال نكنيم. حماسه جنگ را آلوده نكنيم. معنویت و عرفان جنگ را فراموش نکنیم، ایثار و شهادت­طلبی را کم بها نکنیم ولي از میان همه اینها، حكمت و تدبير و علم جنگ را بیابیم و بيرون بكشيم و در مراکز نظامی ـ آموزشی اگر اينچنين به جنگ نگاه كنيم، نگاه ما عاقلانه، عالمانه، واقعبينانه و نقادانه است. علم، تدبیر و حکمت جنگ البته علم و تدبیر و حکمتی است که عاشقانه، عارفانه، حماسی و با شهادت عمل شده است.

این نکته مهم است، در یک جمله: در جنگ، دکترین ما اعتقادی بود، عالمانه و حکیمانه اندیشیدیم و طراحی کردیم و عاشقانه و عارفانه و شهادت­طلبانه عمل کردیم و جنگیدیم. این گونه نگرش و روایت نیاز امروز و فردای مراکز نظامی ماست و البته آفت این مسیر وهم و خیال است که ممکن است به جای علم و عقل بنشیند؛ لذا مسیر را باید با استدلال علمی پیش برویم که گمراه نشویم و از وهم و خیال آسیب نبینیم.

ما اين كار را در هيئت معارف جنگ انجام مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهيم. خلاصه اینکه ما بايد به جنگ از دریچه دین و قرآن و انقلاب بنگریم، بعد مسائل جنگ را عالمانه بخوانيم. يعني به صورت تحقيق علمي بخوانيم. عاقلانه بحث كنيم، نه متعصبانه. انديشمندانه نقد كنيم. منصفانه و صادقانه ثبت و ضبط كنيم. هوشيارانه و با حفظ منافع ملي توزيع و منتشر بكنيم. ولي در ثبت و ضبط چيزي را از قلم نيندازيم. این نوع روایت، روایت عالمانه از جنگ است.

نتیجه آمارها از منظر روایت عالمانه جنگ

عزیزان به دو آمار اشاره شده از جنگ ویتنام و جنگ کره در بعد نیروی انسانی درگیر جنگ، تلفات طرفین و طول مدت جنگ و از طرفی تجهیزات و مهمات مصرفی و زمانه و قدرت نظامی طرفین مراجعه کنید و در ذهن آن را مرور کنید. بعد به آماری که در بعد جمعیت دو کشور ایران و عراق زمان جنگ ارائه دادم و آمار تلفات طرفین، مدت جنگ (هشت سال)، سلاح و تجهیزات طرفین، جوانمردی ایران اسلامی در جنگ و سبعیت صدام و حامیانش، حمایت­های تسلیحاتی ـ تجهیزاتی، اقتصادی و سیاسی استکبار از صدام و مظلومیت و غربت ایران اسلامی، به رهبری الهی امام و رهبری شیطانی صدام، به عاشقانه داوطلب شدن بسیجیان برای ایثار و شهادت بازگردید و به آنها دقت و توجه کنید و به این تقدم تقدیم شهیدان در چند استان در جنگ البته بدون در نظر داشتن تهران که جمعیتش با دیگر شهرها قابل مقایسه نبود بنگرید، تا از منظر روایت عالمانه از جنگ به چند نتیجه­گیری از این آمارها البته به صورت بسیار خلاصه اشاره کنیم. تقدم استان­های کشور از نظر تعداد شهید ـ البته به نسبت جمعیت استان و بدون در نظر گرفتن تهران (ده استان اول) ـ به شرح زیر است:

1- اصفهان؛ 2- قم؛ 3- سمنان؛ 4- ایلام؛ 5- کرمانشاه؛ 6- یزد؛       7- خوزستان؛ 8- مرکزی؛ 9- همدان؛ 10- آذربایجان غربی.

دقت کنید و تعمّق نمایید بیشترین و بزرگترین عملیات­های ما در خوزستان انجام شده نه در اصفهان و قم و همدان و سمنان و یزد، ولی ببینید از این استان­ها از نظر تعداد شهید بر خوزستان قهرمان تقدم دارند:

 1- اولین نتیجه‌گیری از آمارها در تحقیق عالمانه از جنگ همین‌جا حاصل می‌شود. در این سرزمین پهناور نژادها، اقوام، زبان‌ها، قبیله‌ها، مذاهب و ادیان و فرهنگ‌های چندی هست که همه بدلیل اسلام عزیز و ایران اسلامی ید واحدی شدند و همه ملت با هر مذهب و نژاد و زبان از اسلام و قرآن و جمهوری اسلامی دفاع کردند و وحدت ملی ما با رهبری امام رضوان الله تعالی در دفاع مقدس در اوج خود و هم اکنون نیز زیر پرچم ولایت امام خامنه‌ای محکم و استوار پا برجاست و تمامی تلاش دشمنان در ایجاد اختلاف بین مردم بزرگ این سرزمین منجر به شکست است.

2- نتیجه دوم: بسیج ما میان­دار جنگ بوده است. بسیج یعنی مردم، یعنی امت مسلمان و ولایت­مدار، یعنی همه مردم و ما نظامیان موظف از ارتش و سپاه مدیون بسیج هستیم و باید بسیج هر روز عزیزتر و قوی­تر از دیروز باشد و همه ما قدردان بسیجیان باشیم تا این قدرت بازدارنده روز افزون طمع و اندیشه دشمنان را قبل از تحقق در مخیله آنان در هم شکند و جرأت تفکر طمع­ورزی به نظام مقدس جمهوری اسلامی را از آنان بگیرد.

3- نتیجه بعدي، رسالت همراه با اقتدار، عزت رهبری در گشودن راه شرف و سعادت و کمال دنیا و آخرت این ملت بزرگ است که در جنگ و در سخت­ترین شرایط به خوبی توان و قدرت خویش و از طرفی ولایت­مداری مردم را در این زمینه به جهانیان نشان داد. چه اینکه بسیج دلاور ما و دیگر رزمندگان و شهدای ما با نفس حق امام به صحنه آمدند و از اندیشه الهی او تدبیر گرفتند، با فرمان او دل به آتش زدند و آتش را گلستان ساختند و اینک با تبعیت از مولا و مقتدایشان امام خامنه­ای می­روند که مجد، عظمت و تمدن شکوهمند اسلامی را به دنیا ارائه کرده و دشمنان پلید را خوار و ذلیل سازند.

4- نتیجه دیگر که بخصوص از مقایسه آمار رزمندگان و ایثارگران و شهدای ما به نسبت جمعیت ایران اسلامی با تلفات عراق به نسبت جمعیتش و از طرفی امکانات رزمی طرفین و حمایت استکبار و دنیای کفر از صدام حاصل می‌شود، این است که جمهوری اسلامی در طراحی جنگ و عملیات‌ها کاملا علمی و حکیمانه عمل کرده (به تناسب امکانات در اختیار) و در اجرای عملیات‌ها به دلایل مختلف و امکانات محدود نسبتا علمی و در مواردی نیمه­علمی و البته در همه موارد اجرای عملیات­ها عاشقانه، ایثارگرانه، شجاعانه، شهادت­طلبانه و جوانمردانه جنگیده است.

5- نتیجه بعدی از این مقایسه آماری که به وضوح روشن است و به توضیح نیاز ندارد این­که با مقایسه تلفات دو طرف، با توجه به جمعیت کل دو کشور و با دقت نظر به امکانات و کمک­های خارجی برای عراق، همانا پیروزی از آن ایران اسلامی در صحنه عملیات نظامی است.

6- نتیجه گیری دیگر با عمق بررسی فن­سالارانه، ولی با دید انقلابی اسلامی و در خصوص حجم تلفات طرفين در سال‌هاي مختلف كه فرصت ارائه همه آمارها نيست، ولي در كتب مختلف در دسترسي است، شناخت راهبردهای نظامی صدام در تجاوز و راهبرد‌های نظامی ما در دفاع بوده است که بسیار خلاصه تبیین می‌نمایم.

 

منبع: جرا و چگونه باید از جنگ بدانیم، آراسته، ناصر، 1391، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده