عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر از نگاه یک تحلیل گر بیگانه – سرهنگ علی سجادی(انتشار مجدد) – قسمت دوم
به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس کنت مایکل پولاک، تحلیل گر نظامی آمریکایی، بخشی از فصل دوم کتاب خود را که با عنوان« اعراب در جنگ» به نگارش در آورده، به جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران اختصاص داده است.ا

ین تحلیل گر نظامی، پس از بیان وتشریح عملیات های ثامن الائمه، طریق القدس و فتح المبین به عملیات افتخار آفرین بیت المقدس پرداخته است.

لازم به یادآوری است که این بخش از کتاب مذکور، توسط هیئت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی ترجمه و با عنوان «آنچه گذشت» انتشار یافته است. ضمن توصیه علاقه مندان به مباحث دفاع مقدس به مطالعه این کتاب ارزشمند، توجه شما را به مطالبی که نویسنده در مورد عملیات بیت المقدس به رشته تحریر درآورده است، جلب می نمایم.

شکست خرد کننده عراق در جبهه دزفول( عملیات فتح المبین)، بغداد را مجبور نمود تا منطقه بیشتری از خوزستان را تخلیه کند. در اواخر فروردین ماه، نیروهای عراقی فقط منطقه وسیعی را در منتهی الیه جنوب غربی خوزستان، درجبهه جنوبی که به صورت جبهه ای غیر فعال در کنار رودخانه های کارون و اروند و شهر خرمشهر قرار داشت، در اشغال خود داشتند. ایران حملۀ بعدی خود را در نیمه شب یازدهم اردیبهشت ماه در منطقه فوق الذکر آغاز کرد.(1)
دوباره، ایرانی ها از سه محور عراقی ها را مورد حمله قرار دادند. در شمال، لشکر 16 زرهی و یگان هایی از سپاه پاسداران یک حمله تثبیت کننده را بر علیه لشکرهای تجدید سازمان شده 5 مکانیزه و 6 زرهی عراق آغاز کردند. در جنوب، لشکر 21 پیاده و تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران در سرتاسر رودخانه کارون حمله کردند و واحدهای احتیاط و ارتش خلقی عراق را که در آن منطقه از جبهه نبرد مستقر بودند، در هم شکستند. در این اثنا، لشکر 92 زرهی و بیشتر واحد های سپاه پاسداران به جبهه شرقی خط پدافندی عراق حمله کردند و چندین تیپ پیاده عراق را که در خط مقدم مستقر بودند، به عقب راندند.(2) در این زمان عراقی ها برای وارد عمل کردن نیروی اصلی حملات تعرضی متقابل(لشکر 3 زرهی) به کندی عمل کردند و زمانی که این لشکر حرکت کرد، ایرانی ها در سرتاسر جبهه رخنه کرده بودند. علاوه بر این، لشکر 3 زرهی این حمله تعرضی متقابل را خیلی ضعیف انجام داد که به آسانی توسط یگان های سپاه پاسداران و لشکر 92 زرهی( که در سطح خیلی پایین تری از توان رزمی یک لشکر زرهی قرار داشت)، خنثی گردید.
سپس عراق تلاش نمود تا از نیروی هوایی خود با انجام صدها سورتی(نوبت) پرواز، جهت حملات هوا به سطح برای متوقف ساختن ایرانی ها استفاده کند. این حملات تأثیر چندانی بر روی ایرانی ها نداشت و صدام حسین هزینۀ سنگینی  را برای از دست دادن هواپیما های با ارزش وخلبانان آنها پرداخت و بغداد را وادار کرد تا از حملات هوایی بیشتر صرف نظر کند. در روز هفدهم اردیبهشت، واحدهای عراقی مستقر در خط مقدم در سرتاسر بیشتر جبهه ها عقب نشینی کردند. عراق لشکر 3 زرهی را جمع آوری نمود و همچنین لشکر 9 زرهی را به صحنه عملیات گسیل داشت. سپس این دو لشکر، حمله تعرضی متقابل را انجام دادند و تلاش کردند تا به پل های روی رودخانه کارون برسند تا راه نیروهای ایرانی را در این بخش قطع کرده و جناح جنوبی عراق را تثبیت کنند.
اگر چه لشکر 9 زرهی در ابتدا مقداری در میان صفوف نیروهای سپاه پاسداران و بسیج که مجهز به سلاح های سبک بودند پیش روی نمود، اما لشکر 3 زرهی توسط نیروهای زمینی ایران متوقف گردید. سپس ایرانی ها دوباره با لشکر 92 زرهی دست به حمله متقابل تعرضی زدند و با فرستادن این لشکر به داخل جناح چپ لشکر3 زرهی، که در مسیر خود به لشکر 9  زرهی برای عقب نشینی و یا احتمال خطر محاصره شدن فشار آورد. لشکر 92 زرهی و لشکر 21 پیاده و لشکرهای سپاه پاسداران انقلاب حرکت خود را به سوی غرب ادامه دادند و به مرز ایران و عراق رسیدند. این حرکت، تعدادی از واحدهای عراقی را در منطقه غرب رود کارون به دام انداخت و جناح جنوبی مواضع عراق را به طور کامل باز کرد و بغداد مجبور به تخلیه تمامی خوزستان به غیر از شهر خرمشهر گردید که صدام با سماجت و سرسختی قصد دفاع و نگهداری آن را داشت.
پایان نمایش در شب سوم خرداد ماه بود، زمانی که ایران به خرمشهر حمله کرد  واین شهر را ظرف 24 ساعت باز پس گرفت. تقریباً تعداد 15 هزار سرباز عراقی کشته و یا اسیر شدند.(3) در مجموع، در چهار حمله بزرگ ایران از مهر ماه 1359 تا خرداد ماه 1360، ایرانی ها تقریباً تمامی سرزمین هایی از خوزستان را که طی تهاجم عراق از دست داده بودند، دوباره تصرف کردند. در این نبردها، ایران خسارات سنگینی به عراق وارد آورد که شامل؛ از دست رفتن 600 تا 700 دستگاه تانک و نفربر و بیش از 300 قبضه توپ بود، اگر چه برتری عددی، قدرت آتش و پدافند در میدان رزم با عراقی ها بود.

منبع:
آنچه گذشت، کنت مایکل پولاک، مترجم: مهدی خسروی نژاد، ایران سبز، تهران،1389،ص39 تا42
پی نوشت ها:
1-این عملیات موسوم به عملیات بیت المقدس است. برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر نوشته سرتیپ2 مسعود بختیاری مراجعه گردد.( مترجم )
2- دانسته های نویسنده کتاب در رابطه با استقرار لشکرهای 21پیاده و92 زرهی ویگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلام و عملیات آنها در این بخش از عملیات بیت المقدس منطبق با واقعیت نیست. لشکرهای 21 پیاده و 92 زرهی همراه با دو لشکر از نیروهای سپاه پاسداران و تعدادی از تیپ های مستقل ارتش و سپاه به صورت دو قرارگاه نصر و فتح در کنار یکدیگر با عبور از رودخانه کارون، به منطقه تحت اشغال عراق در غرب کارون حمله ور شدند و سرپل بزرگی را در مرحله اول عملیات تصرف کردند. (ویراستار تخصصی؛ سرتیپ دوم مسود بختیاری)
3- فقط تعداد اسرای عراقی در عملیات بیت المقدس بیش از 19 هزار نفر بود.
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده