دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (54)
نقش پدافند هوایی در دوران هشت سال دفاع مقدس (2)

سروان شهید غلامعلی مقداری             

نام پدر: عبدالحسین

تاریخ تولد: 1341

محل تولد: روستای بنجار از توابع زابل

میزان تحصیلات: سیکل

شغل: نظامی (درجه‌دار)

تاریخ شهادت: 1/7/64

محل شهادت: خارک

زندگینامه

شهید سرافراز از روز الست که قدم در هستی الهی نهاد، نامش با مقدس‌ترین نام‌ها، یعنی شهید، مزین گشت و چون چنین بود، از روز ازل پای در رکاب خاصان الهی نهاد و همراه با کاروان حسینیان همسفر نور شد.

او در سال 1341 در روستای بنجار از توابع شهرستان زابل دیده به جهان گشود. والدین غلامعلی که بسیار مذهبی و متدین بودند، نسبت به تعلیم و تربیت فرزندشان کوشیدند و او را به مسائل مذهبی آشنا کردند. مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت طی کرده و موفق به اخذ مدرک سیکل گردید. در کارهای کشاورزی به والدین کمک می‌‌کرد. علاقه وافری به شغل و لباس مقدس نظامی داشت و سرانجام به استخدام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران درآمد. پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و تخصصی، در یکی از یگان‌های نیروی هوایی مشغول به خدمت شد و با آغاز جنگ تحمیلی، روانه میادین نبرد گردید. طی چندین سال متمادی در مناطق مختلف عملیاتی از خود رشادت و شجاعت‌های فراوانی به یادگار گذاشت. سرانجام در 11/7/1364 در جزیره خارک در اثر بمباران مزدوران عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد و به خیل عظیم شهدا پیوست و به آرزوی دیرینه خویش که همان وصال به لقاءالله و زندگی در جوار انبیاء و اولیاء الهی بود، رسید.

قسم به شمع که در محفل شهادت سوخت

قسم به عشق که این شیوه را به ما آموخت

قسم به آنکه اکنون خفته در لحد خاموش

چراغ خـوان شهیـدان نمی‌شود خامـوش

 

رزمنده پیشکسوت سرهنگ ستاد بهرام نیکبخت

در سال 1336 در شهرستان زابل، نوزادی چشم به جهان هستی گشود. والدین نام اصیل ایرانی بهرام را برای فرزندشان انتخاب کردند و از همان روز نخست، او را با احکام شرعی و اسلامی آشنا نمودند. بهرام سن هفت سالگی را پشت سر گذاشت و رهسپار مدرسه شد. مقاطع ابتدایی و متوسطه را طی نمود و پس از اخذ مدرک دیپلم، در تاریخ 1/7/1354 وارد دانشکده افسری گردید. دوره سه ساله آموزش به اتمام رسید و پس از مراسم تحلیف و ابلاغ ترفیع ستوان‌دومی، دوره الکترونیک و کنترل شکاری را با موفقیت گذراند و جهت خدمت به بندرعباس اختصاص یافت. با آغاز جنگ تحمیلی، همانند سایر همرزمان خویش در خانواده بزرگ ارتش روانه میادین نبرد حق علیه باطل گردید و از کیان و سرزمین ایران دفاع نمود. در عملیات‌های متعدد آفندی و پدافند به صورت مستقیم و غیرمستقیم شرکت نمود تا وظیفه و تکلیف شرعی خویش را به نظام و ملت بزرگ ایران ادا نماید. او طی هشت سال دفاع مقدس با مدت 74 ماه مناطق عملیاتی و رشادت و شجاعت از نوامیس ملت دفاع نموده و کارنامه درخشانی در پرونده خویش ثبت و ضبط کرده است.

 

رزمنده پیشکسوت سرهنگ ستاد علی مختاری

در 2/1/1333 در خانواده‌ای مذهبی و در محل مختار شهرستان هیرمند (سیستان) متولد شد. دوران ابتدایی را در آن محل و تحصیلات متوسطه را در شهرستان زابل سپری نمود. در سال 1352 وارد خدمت نیروی هوایی ارتش گردید و پس از طی دوره مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی (کنترلر شکاری) از مرکز آموزش‌های فرماندهی پدافند هوایی (شهید خضرائی) فارغ‌التحصیل گردید.

او یکی از معدود افسران کنترل شکاری بود که دوره آموزش‌های عملی را زودتر از افسران همدوره خود با موفقیت به پایان رساند و با کسب سطح مهارت OR (عملیاتی) به عنوان افسر ستاد کنترلر شکاری در ایستگاه رادار مشغول خدمت گردید. وی از اولین روزهای شروع جنگ تحمیلی در مناطق جنوب کشور به طور مستقیم وارد صحنه‌های درگیری عملیاتی گردید و با هدایت و کنترل خلبانان شجاع و دلیر نیروی هوایی، نقش مؤثری در دفاع از منابع حیاتی کشور بر عهده گرفت.

وی در طول چهار سال خدمت مستقیم در مناطق جنوب و 54 ماه خدمت متناوب در جبهه‌های جنگ تحمیلی، با ارائه خدمت مطلوب و با تمام توان ایفای نقش نمود، به طوری که اکثر مأموریت‌های هدایت و کنترل پروازهای شکاری شناسایی و عکاسی، که یکی از پرمخاطره‌ترین، مهم‌ترین و حساس‌ترین مأموریت‌های نیروی هوایی محسوب می‌شود، به وی واگذار می‌گردید.

او در یکی از پایگاه‌های محروم جنوب مشغول خدمت بود، که در سال 1377 به پایگاه پدافند هوایی مشهد منتقل شد و این فرصتی بود که نامبرده پس از سال‌ها خدمت در مناطق محروم و جبهه‌های جنگ، اینک در یک منطقه خوش آب و هوا به خدمت خود ادامه دهد. با توجه به تهدیدات و تحرکات خارجی در شرق کشور و استقرار سایت رادار نیروی هوایی در منطقه کوه خواجه سیستان از طرف سازمان به وی پیشنهاد خدمت در این منطقه داده شد.

با عزم خدمت به وطن و همشهریان خود پیشنهاد را پذیرفت و در اردیبهشت سال 1378 به عنوان فرمانده رادار زابل منصوب و مشغول به خدمت گردید. از بدو ورود به سیستان، در مقام فرمانده پدافند منطقه با برقراری ارتباط تنگاتنگ با کلیه مسئولین محترم شهری و هدایت روابط عمومی مطلوب، علاوه بر مأموریت اصلی، گام‌های مؤثری در عمران و آبادانی منطقه کوه خواجه برداشت.

نظر به نحوه خدمتی مطلوب، سازمان در سال 1383 پیشنهاد ابقای خدمت به وی را نمود، که با قبول این پیشنهاد، پدافند هوایی از تجربیات و تخصص او به مدت سه سال دیگر بهره‌مند گردید. وضعیت خدمتی این افسر ارشد ارتش در طول مدت خدمت به نحوی رقم خورد که نامبرده در تخصص خود فردی لایق، کاردان، متخصص و باتدبیر، سخت‌کوش، منظم و مدیر نزد مسئولین و همکاران خود شناخته شده است.

سرانجام پس از 33 سال خدمت صادقانه، در شهریورماه سال 1385 به افتخار بازنشستگی نائل گردید.

 

رزمنده پیشکسوت سروان حسین فرهمندکیا

حسین فرهمندکیا در 3/8/1335 در روستای کوشه سفلا از توابع شهرستان زابل چشم به جهان هستی گشود. والدین که به فعالیت کشاورزی و دامپروری مشغول بودند، از پرورش و تعلیم و تربیت فرزند خویش غافل نشدند و او را با مسائل دینی و مذهبی آشنا نمودند. حسین نیز در کارها به خانواده کمک و یاری می‌کرد. در سن 4 سالگی به مکتب‌خانه روستا رفت تا قرآن بیاموزد و در 7 سالگی به مدرسه رفت. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را طی کرد، تا اینکه بر حسب شور و علاقه‌ای که به نظام داشت، شغل نظامیگری را برگزید و در یگان پدافند هوایی همدان به عنوان کمک متخصص کنترل و اخطار هواپیما مشغول به خدمت گردید. با شروع جنگ تحمیلی، او نیز همراه با سایر همرزمان خویش وظیفه خطیر خود را که حفاظت از آسمان ایران بود، آغاز کرد. در دوران هشت ساله دفاع مقدس، به طور 24 ساعته در سیستم‌های راداری عاشقانه خدمت نمود و در اکثر عملیات‌های پدافندی و آفندی حضوری مستمر و فعال داشت. حراست و نگهبانی از آسمان ایران، آن هم در زمان جنگ، کاری بس مهم و دشوار بود که او نیز همانند سایر همکاران پدافند خویش، با جدیت و فعالیت مضاعف به این کار پرداخت و دِین و وظیفه خویش را به ملت ادا نمود. وی طی مدت 94 ماه خدمت در مناطق عملیاتی، از خود رشادت‌ها و جانفشانی‌های فراوانی به یادگار گذاشته است.

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده