دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (52)
شهید ناوسروان غلامرسول صفرزایی شهید سرافراز ناوسروان غلامرسول صفرزایی در 3/2/1348 در روستای جهانآباد از توابع شهرستان زابل دیده به جهان هستی گشود. والد شهید آقای یارمحمد صفرزای که فردی متدین و مذهبی بود، او را با احکام شرع و اسلام آشنا ساخت. غلامرسول در کارهای خانه یار و یاور والدین بود، تا به سن هفت سالگی رسید و راهی مدرسه شد. مقاطع ابتدایی و راهنمایی را سپری نمود و چون علاقه وافری به شغل نظامیگری داشت، وارد نیروی دریایی ارتش شد.

پس از طی دوره‌های مختلف رزم مقدماتی و تخصصی، مشغول خدمت و انجام وظیفه گردید. سنت حسنه ازدواج را نیز به موقع انجام داد و با همسر مورد علاقه‌اش ازدواج کرد. با آغاز جنگ تحمیلی، همانند سایر همرزمانش در نیروی دریایی رهسپار مناطق عملیاتی گردید.

مهناوی یکم دریادل صفرزایی طی سال‌های دفاع مقدس رشادت‌ها و جانفشانی‌های زیادی از خود نشان داد، که هنوز همرزمانش آن را بازگو می‌کنند. در اکثر عملیات‌ها در جنوب کشور شرکت و حضوری فعال داشت، تا اینکه سرانجام در 29/1/1367 به درجه رفیع شهادت نائل گردید و به خیل عظیم شهدای ارتش پیوست و زندگی در جوار انبیاء و اولیاء الهی را برای همیشه برگزید و جاودانه شد.

سایر شهدای نیروی دریایی استان که جا دارد یادی از آنان کنیم:

  • محمد بلوچ زنگیان
  • ناصر زومک زهی
  • علی‌اصغر سلیمانی و…

*****

رزمنده پیشکسوت ناخدایکم تکاور دریایی ستاد عباسعلی محمودی

عباسعلی در سال 1335 در شهرستان زاهدان پا به عرصه گیتی نهاد و در دامن والدین عاشق اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت. به سن هفت سالگی که رسید، راهی مدرسه شد. مقاطع تحصیلی ابتدایی و دبیرستان را گذراند و چون به حرفه و شغل نظامیگری علاقمند بود، در 1/7/1356 وارد دانشکده افسری امام علی(ع) شد و دوره سه‌ساله را با موفقیت به پایان رساند. مراسم تحلیف او و سایر همکارانش قرار بود در 1/7/1359 صورت گیرد، که جنگ روز قبل، یعنی 31/6/1357 آغاز گردید. کلیه دانشجویان سال سوم و دوم دانشکده قریب به 700 نفر با تعداد 13 فروند هواپیمای ترابری سی130 راهی منطقه جنوب شدند و در دب حَردان، خرمشهر، آبادان، ماهشهر، سوسنگرد، دشت عباس و… همانند سرباز با سلاح انفرادی تفنگ ژ3 و اجتماعی مانند آرپی‌جی7 و تیربار مشغول دفاع شدند. عباس نیز یکی از این 700 نفر همدوره‌ها بود. این مأموریت مدت دو ماه طول کشید تا سپس مراسم تحلیف و ابلاغ ترفیع ستوان‌دومی او ابلاغ گردید و مجدد راهی مناطق عملیاتی شدند. این بار ستوان جوان به عنوان افسر نیروی دریایی (تفنگدار) در جنوب وارد عرصه مبارزه با ارتش عراق گردید و به عنوان فرمانده دسته و گروهان تا پایان جنگ در عملیات‌های ثامن‌الائمه، بیت‌المقدس، کاروان‌های عبور کشتی تجاری از بندرعباس تا بندر امام و دفاع از جزایر استراتژیک سه‌گانه و… تا پایان جنگ و بعد از آن مشغول دفاع و پیکار گردید. طی سال‌های دفاع مقدس، کارنامه درخشان این افسر حاکی از آن است که با حضور فعال خویش، رشادت‌ها و جانفشانی‌های فراوانی را همانند سایر همرزمانش در نیروی دریایی ثبت و ضبط و از این سرزمین و نوامیس ملت دفاع نموده است.

*****

رزمنده پیشکسوت ناخدایکم عباس میری

عباس در سال 1338 در شهرستان زابل چشم به جهان هستی گشود. او در دامان والدین مکتبی و مذهبی پرورش یافت و بعد از هشت سال، برای کسب علم و دانش به مدرسه رفت. مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را سپری کرد و در 30/5/1357، به علت علاقه شدیدی که به شغل نظامیگری داشت، نیروی دریای ارتش را برای خدمت برگزید. به عنوان همافر فنی در منطقه یکم دریایی بندرعباس مشغول خدمت گردید. با آغاز جنگ تحمیلی، او نیز همانند سایر همکاران خویش به میادین نبرد حق علیه باطل شتافت. در طول هشت سال دفاع مقدس در مناطق مختلف عملیاتی، از خود رشادت‌های زیادی به یادگار گذاشت. خدمت در یگان‌های ساحلی، ناوچه پلنگ در منطقه یکم دریایی، جزایر سه‌گانه و جزیره لاوان در دفاع مقدس، از دیگر افتخارات اوست که در کارنامه خدمتی خویش ثبت و ضبط نموده است.

 

یادی کنیم از سایر رزمندگان نیروی دریایی ارتش از استان سیستان و بلوچستان که در دوران دفاع مقدس جانفشانی‌ها و رشادت‌های زیادی از خود نشان دادند.

 

ناخدایکم مهرعلی عبدی

ناوسروان عزیز بزی

ناخدایکم سیاهان هاشم‌زهی

ناوسروان موسی جهانی شاهرودی

ناخدایکم ملنگ دهمرده

ناوسروان محمد اسکندری

ناخدایکم حسن‌نژاد

دریافر ابراهیم کمانی

ناخدایکم حسین قادری

ناوسروان حسین طاهری

ناخدایکم رضا میر

ناوسروان محمد بربری

ناوسروان محمد قلجایی‌فر

ناوسروان رضا راهدار

ناسروان شریف سرگلزایی

ناواستوار رضا صدری‌پور

ناوسروان غلام بزی

 

 

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده