دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (49)
سرهنگ خلبان بازنشسته حسین پهلوان اواخر سال 1353 تعداد 43 تن از افراد بومی سیستان و بلوچستان در آزمون کتبی خلبانی هوانیروز شرکت کردند، که پس از آزمایشات (مصاحبه، تست ورزش، معاینات پزشکی، معاینات خلبانی، کلاسهای زبان و پروازها و...) تعداد دو نفر (شهید میرمرادزهی از سراوان و حسین پهلوان از زابل) موفق به طی دوره خلبانی و استاد خلبانی گردیدند.

حسین پهلوان به سال 1336 در روستای رضاخو از توابع شهرستان زابل پا به عرصه گیتی نهاد. در خانواده‌ای مذهبی و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت. دوران طفولیت به سرعت سپری و وی راهی مدرسه شد. مقاطع تحصیلی ابتدایی و دبیرستان را به سرعت طی نمود و با مقطع متوسطه در سال 1354 وارد ارتش (هوانیروز) گردید. دوره‌های چتربازی، زبان انگلیسی و خلبانی را با موفقیت طی نمود و چون از افراد برجسته و ممتاز دوره بود، به دوره استاد خلبانی (طریقه آموزش و تدریس به دیگران) معرفی گردید و این دوره را نیز با موفقیت سپری نمود.

در مرکز آموزش خلبانی شهید وطن‌پور اصفهان آموزش دانشجویان خلبانی و خدمت خویش را آغاز نمود. این آموزش خلبانی هنگامی شروع شد که در ایران انقلاب اسلامی صورت گرفت و کلیه اساتید مستشار خارجی کشور را ترک کرده بودند و تصور همه آنها این بود که در ایران دیگر کسی قادر به آموزش و تربیت دوره‌های زبان خارجی، پرواز خلبانی، امورات فنی و… نخواهد بود و در یک کلام، آموزش و تربیت خلبانی هوانیروز به طور کلی تعطیل می‌شود و هوانیروز فلج خواهد شد.

شیرمرد سیستانی که اینک احساس تکلیف و وظیفه می‌نماید، می‌بایست جوانان این مرز و بوم را از وابستگی به خارج (عدم اعزام دانشجویان دوره خلبانی به سایر کشورها) رهانیده و در داخل کشور همه امورات را به نحو شایسته و مطلوب به سرانجام برساند. با توجه به غائله کردستان و از طرفی شروع جنگ تحمیلی و نیاز مبرم به آموزش خلبانی در یگان‌ها و سازمان‌های مختلف، نیروی دریایی، نیروی هوایی، ژاندارمری سابق، کمیته سابق، سپاه پاسداران، هلال احمر و… کمر همت را با اعتماد به خدا و امکانات موجود کشور که در تحریم نظامی بود، محکم بست و شروع به آموزش و تربیت خلبان در مرکز آموزش اصفهان نمود. در ضمن آموزش، در دوران دفاع مقدس هرگاه نیاز و ضرورتی پیش می‌آمد، عازم مناطق عملیاتی می‌شد. سابقه 10هزار ساعت پرواز در حین خدمت دارد که تعداد 9هزار ساعت مربوط به آموزش دانشجویان خلبان می‌باشد.

وی پس از 30 سال خدمت صادقانه، در سال 1383 به بازنشستگی نائل گردید، ولی همچنان از استاد خواستند تا در شرکت پهنا (پشتیبانی هوایی و نوسازی هلیکوپتری ایران) همکاری نماید و او نیز لبیک گفته و مدت چهار سال نیز در خدمت این مجموعه بود.

در حال حاضر نیز در شرکت هلیکوپتری ایران (سافه قدیم) مشغول فعالیت و پرواز و مأموریت‌های این شرکت بر فراز جزایر و سکوهای نفتی پارس جنوبی و در شمال کشور و دریای خزر جهت حفاری چاه‌های نفت و گاز سکوی امیرکبیر در سطح دریا و همچنین، پرواز بر مناطق اهواز، گچساران، سمنان، نائین می‌باشد و گاه که از استاد جهت آموزش خلبانی دانشجویان دعوت می‌شود نیز لبیک می‌گوید. سال گذشته تعداد ده نفر دانشجوی خلبانی نیروی انتظامی را آموزش دادند. در مجموع، استاد خلبان حسین پهلوان تاکنون بیش از 13هزار ساعت پرواز در پرونده خویش به ثبت رسانده که رکورد پروازی بی‌سابقه‌ای در دنیاست، که مملکت ایران، بویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران و مردم سیستان به این شیرمرد سیستانی افتخار می‌نمایند، زیرا هیچ خلبانی در هیچ کشوری چنین رکورد بی‌سابقه‌ای ندارد و بالاترین تربیت دانشجوی خلبانی را در کشور ایران نیز دارد. خداوند عمر طولانی، توأم با سلامتی به وی عطا نماید تا همچنان به نظام و کشور ایران خدمت نماید.

 

                  

 

در ادامه، به دلیل کثرت تعداد رزمندگان هوانیروز از این استان، به ذکر اسامی با عناوین آنان اکتفا می‌شود، که خدمات زیادی در دوران خدمت خویش، بویژه دفاع مقدس نمودند:

  1. سرهنگ خلبان بازنشسته قجر حیدری، بالگرد 209 (کبرا)
  2. سرهنگ خلبان بازنشسته علیرضا سراوانی، بالگرد209 (کبرا)
  3. سرهنگ خلبان بازنشسته مدد سراوانی، بالگرد214
  4. سرهنگ خلبان بازنشسته محمود جهانتیغ، بالگرد209 (کبرا)
  5. سرهنگ خلبان بازنشسته جمشید دشتی‌زاده، بالگرد214
  6. سرهنگ خلبان علیرضا لاری، بالگرد214
  7. سرهنگ خلبان غلامرضا شهرکی، بالگرد214
  8. سرهنگ خلبان علیرضا کیخایی، بالگرد214
  9. سرگرد خلبان مرحوم عیسی جهانتیغ، بالگرد214

و ده‌ها خلبان و کارکنان بازنشسته فنی دیگر از سیستان و بلوچستان که خدمات بسیار زیاد و ارزنده‌ای در دوران دفاع مقدس و قبل و بعد از آن به کشور و ملت بزرگ ایران نمودند.

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده