استقبال خونين (4)
اخطار امام (ره) به فرماندهان نيروهاي مسلح اخبار درگيري بين طرفداران و مخالفين جمهوري اسلامي در شهرهاي كردنشين كه از آن به درگيري بين شيعه و سني هم تعبير ميشد، روز به روز افزايش يافت و ناامني در راهها و برخي شهرها بيشتر شد. اين درگيريها در اواخر مرداد ماه شدت يافت به طوري كه در شهرستان پاوه اخبار قتل و گروگانگيري و محاصرة شهر توسط مخالفين باعث نگراني گرديد و شهر پاوه در آستانة سقوط قرار گرفت.

اين وضعيت امام را بر آن داشت تا در تاريخ 58/5/27 فرماني به شرح زير صادر نمايد: «… از اطراف ايران، گروههاي مختلف ارتش و پاسداران و مردم غيرتمند تقاضا كرده‌اند كه من دستور بدهم به سوي پاوه رفته، غائله را ختم كنند. من از آنان تشكر مي‌كنم و به دولت و ارتش و ژاندارمري اخطار مي‌كنم، اگر با توپ‌ها و تانك‌ها و قواي مجهز تا بيست و چهار ساعت ديگر حركت به سوي پاوه نشود، من همه را مسئول مي‌دانم.

من به عنوان رياست كل قوا به رئيس ستاد ارتش دستور مي‌دهم كه فوراً با تجهيز كامل عازم منطقه شوند و به تمام پادگان‌هاي ارتش و ژاندارمري دستور مي‌دهم كه بي‌انتظار دستور ديگر و بدون فوت وقت، با تمام تجهيزات به سوي پاوه حركت كنند و به دولت دستور مي‌دهم وسايل حركت پاسداران را فوراً فراهم كنند.

تا دستور ثانوي من مسؤول اين كشتار وحشيانه را قواي انتظامي مي‌دانم و در صورتي كه تخلف از اين دستور نمايند، با آنان عمل انقلابي مي‌كنم. مكرر از منطقه اطلاع مي‌دهند كه دولت و ارتش كاري انجام نداده‌اند. من اگر تا بيست و چهار ساعت ديگر عمل مثبت انجام نگيرد، سران ارتش و ژاندارمري را مسؤول مي‌دانم…»

در همين ايام دامنة ناامني‌ها به سنندج هم كشيده مي‌شود. از سنندج خبر مي‌رسد كه يكي از گروه‌هاي مسلح غير قانوني مستقر در كردستان با همكاري حزب دموكرات تعدادي از زنان شهر سنندج را به اسارت گرفته و با هجوم به پادگان جمعي از سربازان را خلع سلاح كرده است. امام خميني(ره) پس از پيام قبلي، خطاب به مردم و نيروهاي مسلح فرمان ديگري مبني بر اينكه غائلة سنندج سركوب و اشرار دستگير و محاكمه شوند؛ به شرح زير صادر مي‌نمايند:

«بسم‌الله الرحمن الرحيم

الساعه خبر رسيد كه در سنندج، حزب دموكرات ارتشي‌ها و سازمان‌هاي آنان را محاصره كرده‌اند و اگر تا نيم ساعت ديگر كمك نرسد، اسلحه‌ها را مي‌برند و از مسجد سنندج اطلاع دادند كه حزب دموكرات زن‌هاي ما را به گروگان برده‌اند. اكيداً به كلية قواي انتظامي دستور مي‌دهم كه به پادگان‌هاي مراكز ابلاغ كنند كه به قدر كافي به طرف سنندج حركت كنند و با شدت اشرار را سركوب نمايند. پاسداران انقلاب در هر محلي هستند به مقدار كافي به سنندج و تمام كردستان با پل هوايي بسيج شوند و با شدت تمام اشرار را سركوب نمايند.

تاخير ولو به قدر يك ساعت تخلف از وظيفه و به شدت تعقيب مي‌شود. از ملت ايران مي‌خواهم كه مراقب باشند، هر يك از مأمورين تخلف كردند، فوراً اطلاع دهند.

من انتظار دارم كه تا نيم ساعت ديگر از قواي انتظامي به من خبر بسيج عمومي برسد.

والسلام، 28 مرداد 58، روح‌الله ‌الموسوي الخميني»

 

هر چند تسلط ضد انقلاب در سطح شهر، مراكز سياسي و اجتماعي، خيابان‌ها و جاده محرز بوده و در گوشه و كنار مبادرت به دستگيري افراد مخالف يا تحميل اراده بر آنان نموده و دشمنان را از بين مي‌بردند، اما لشكر 28 بر پادگان، فرودگاه و راديو ـ تلويزيون مسلط بود و با پياده كردن نيرو بر روي نقاط مرتفع، شهر را تا حدودي در محاصره داشت و با نيروهاي تازه نفس تقويت شده و نيازي به كمك فوري مردم داوطلب نمي‌بيند و ضمن تشكر از مردم، تقاضا مي‌كند كه به سمت كردستان حركت نكنند.

آن زمان هنگام پخش پيام در منزل نشسته بودم كه اين پيام مهم حضرت امام (ره) را براي اولين بار با لحني تند شنيدم. با لحظاتي تأمل در اين پيام احساس كردم در اجراي اين فرمان، فرماندهي تيپ دستور احضار را صادر مي‌كند. بنابراين خود را جهت حركت آماده كردم. حدود نيم ساعت بعد راديوي خرم‌آباد طي اطلاعيه‌اي اعلام نمود كه پرسنل جمعي تيپ 84 فوراً خود را به پادگان بدرآباد برساند و مرتباً اين پيام فرماندهي تيپ را تكرار نمود. با ماشين شخصي سريعاً خود را به پادگان رساندم. چون قبلاً دربارة حركت به سنندج به يگان ما اطلاع داده بودند، آمادگي روحي براي شركت در اين مأموريت را داشتم، اما اين وضعيت شرايطي فوق‌العاده و بحراني بود. دغدغة خاطر ما، كاركنان كادر و وظيفه بود. از نظر استعداد، نيروي ناچيزي در اختيار داشتيم و از نظر روحي تعدادي از كاركنان آمادگي شركت در مأموريت را نداشتند و مخالف درگيري با هموطنان بودند. آنان تحت تأثير تبليغات و شرايط موجود دچار ترس و ترديد شده و از عواقب مأموريت واهمه داشتند. هنوز تعدادي در اثر اتهام بدرفتاري يا تيراندازي يا ابراز عقيده در جريان انقلاب مورد بازخواست بودند و برخورد شديد با برخي نظاميان را مشاهده و تجربه كرده بودند و از جريانات انقلاب پند گرفته بودند كه برخورد قهرآميز با مردم ممكن است عواقب خطرناكي به دنبال داشته باشد.

 

منبع: استقبال خونین ، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، 1390، نشر صرير

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده