دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (43)
شرکت لشکر88 زرهی زاهدان در عملیات آفندی مرصاد در منطقه عمومی اسلام­آباد غرب 1. وضعیت: به دنبال مقاومت و پایمردی نیروهای مسلح در جبههها و مناطق مختلف عملیاتی و از طرفی، اشغال قسمتی از اراضی کشور عراق توسط نیروهای غیرتمند کشور ما، استکبار جهانی مجدداً به تجهیز و تدارک عراق از نظر عدّه و عُدّه پرداخت؛ به طوری که استعداد نیروی زمینی عراق از 12 لشکر به 56 لشکر و نیروی هوایی آن از 460 فروند به 700 فروند و توپ و تانک از 2500 دستگاه به 3500 دستگاه در اواخر جنگ افزایش یافته بود.

به خاطر موقعیت سیاسی فاو، ارتش متجاوز به فکر آزادسازی آن افتاده بود. به دنبال آزادسازی شهر فاو، بیش از چهار لشکر از نیروهای متجاوز آزاد گردیدند. پذیرش قطعنامه598 از سوی جمهوری اسلامی ایران در 27 تیر 1367، عراقی‌ها را به این فکر انداخت که دیگر نیرویی که مقاومت کند در پیش روی خویش ندارند و لذا با سازماندهی منافقین کوردل که مخالف رژیم و حکومت هستند، عملیاتی را در 31 تیر 1367 در اکثر مناطق، بخصوص غرب، شروع کرد. مدارک و اطلاعات بدست‌آمده از اسرای عملیات مرصاد نشانگر این موضوع است که با پشتیبانی استکبار از دو محور خود را به تهران برسانند: ستون اول در محور قصرشیرین، سرپل ذهاب، کرند، اسلام‌آباد، کرمانشاه و ستون دوم در محور مریوان، سنندج، سپس الحاق در همدان و پیشروی به سوی تهران و در نهایت، به دست گرفتن حکومت.

البته لازم به ذکر است که منافقین قبلاً با نفوذ عوامل در اکثر شهرهای مرزی، مقدمات ورود را برای منافقین ـ به قول خودشان ـ آماده کرده بودند.

2. زمان عملیات: شروع عملیات: 1367/5/5 ـ پایان عملیات 1367/5/7 ـ مدت سه روز

3. قرارگاه هدایت‌کننده: قرارگاه لشکر88 زرهی زاهدان

4. منطقه عملیات: منطقه عمومی اسلام‌آباد، غرب پادگان مهماتی سلمان فارسی و تپه‌های مشرف به ورودی شهر از جاده مواصلاتی ایوان‌غرب

5. یگان‌های خودی: تیپ1 زرهی گردان‌های 196 مکانیزه، 763 پیاده، 255 تانک، نیروهایی از گردان738 تکاور و توپخانه صحرایی.

6. یگان‌های دشمن: تعداد بیش از 5000 نفر نیروهای منافقین در قالب ستون‌هایی با تحرک رزمی در مسیر جاده، پس از تصرف اسلام‌آباد، به طرف کرمانشاه در حرکت بودند.

7. مأموریت: قرارگاه عملیاتی لشکر88 مأموریت دارد کلیه نیروهای موجود را جمع‌آوری و نسبت به سازماندهی گردان‌های مذکور اقدام و از تجهیزات سنگین و نیمه سنگین، از جمله تانک، تفنگ106م‌م، راکت‌انداز107م‌م و توپخانه به منافقین مستقر در شهر حمله و نیروهای منافق را کشته و یا اسیر نماید.

8. تدبیر عملیات: قرارگاه عملیاتی لشکر با تعداد 4 گردان به منظور انهدام منافقین و آزادسازی قسمتی از شهر اسلام‌آباد تک نموده و شهر را تأمین می‌نماید.

9. نتیجه

الف) عملیاتی: هدف‌های واگذاری (قسمتی از شهر) تصرف و آزاد گردید.

 

ب) تلفات دشمن: انهدام و کشته شدن بیش از 3500 نفر از منافقین در شهر اسلام‌آباد که تعدادی از آنان توسط غیورمردان لشکر88 از بین رفتند، اسیر شدن ده‌ها نفر از منافقین توسط سلحشوران و رزمندگان لشکر88 زرهی.

ج) ضایعات دشمن: انهدام ده‌ها دستگاه نفربر، انهدام ده‌ها قبضه تیربار، انهدام انواع دستگاه خودرو و تجهیزات.

 

عملیات آفندی مرصاد

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده