پرسش و پاسخ هفته
چرا نیروی دریایی عراق بعد از اینکه در 7 آذر1359 شکست خورد و تقریباً از بین رفت، دوباره بازسازی نشد و به میدان نیامد؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

نیروی دریایی عراق به فرض بازسازی تجهیزات باقی­مانده خود باز هم توان مقابله با نیروی دریایی ما را نداشت، حتی از ناوچه­های سالم موجود هم نتوانست در شمال خلیج فارس بهره عملیاتی ببرد و تقریباً در بندر ام­القصر و سایر آبراه­های داخلی عراق زندانی بودند و البته عراق در همان زمان اقدام به خرید تعدادی ناو فوق مدرن از ایتالیا نموده بود، ولی با تهدیدی که از سوی ایران مبنی بر جلوگیری از ورود تجهیزات نظامی عراق از مسیر تنگه هرمز به خلیج فارس صورت گرفته بود، چنین ریسکی را نکرد و نتوانست ناوهای خریداری­شده خود را وارد میدان جنگ بکند.

به هر حال باتوجه به اینکه بحث آموزش در نیروی دریایی بحث بسیار فنی و زمان­بری می­باشد و تا کارکنان بخواهند آموزش ببینند و تجربه کسب کنند، چند سال طول می­کشد، لذا عراق درواقع مأموریت نیروی دریایی خود را به نیروهای فرامنطقه­ای واگذار کرد و آنها جای رژیم بعثی را گرفتند و در پایان هم با نیروی دریایی ایران درگیر شدند.

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده