29 فروردین روز تولد ارتش جمهوری اسلامی ایران – انتشار مجدد
پیوستن نیروهای ارتشی به صف مردم انقلابی و رهبری نهضت ،در پیروزی آن نقش اساسی و تعیین کننده داشت. نیروهای مسلح در سایه رهنمودهای داهیانه رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) به معنی وجودی خود پی بردند و همین امر منجر به پیوستن آنان به رهبر انقلاب و همگام شدن با مردم بود.

حضرت امام خمینی (ره) که از آغاز کار جدا کردن ارتش از شاه را بطور آگاهانه دنبال می کردند، در تمامی پیام های خود از مردم می خواستند که به نیروهای ارتش احترام گذارند و به آنان اهانت نورزند و متقابلا با تاکید بر روح استقلال طلبی نظامیان و انتقاد بر وابستگی ارتش به بیگانگان، احساسات و عواطف دینی و مردمی ارتشیان را از بالقوه به حالت بالفعل درآورد و از این رو آنان به انقلاب پیوستند و از رهبری انقلاب اسلامی تبعیت نمودند.

ارتشیان عشق و علاقه و میل باطنی خود را از همان روزهای پر تلاطم انقلاب به حرکت توفنده انقلاب اسلامی ابراز داشتند و در اثبات این معنی، فداکاریها، تلاشها و ایثارگریهای فراوان کردند. گسستن از رژیم فاسد و منفور رژیم ستم شاهی و پیوستن به اقیانوس ملت و بیعت با رهبر انقلاب به صورتهای مختلف ابراز می شد. فرار روز افزون سربازان از پادگانها به فرمان امام ره و پیوستن به مردم، استنکاف و خودداری از مقابله با مردم، خلق حماسه جاوید لویزان، سرپیچی از دستورات فرماندهان سر سپرده شاه، هم صدایی با مردم در راهپیمایی ها، راهپیمایی تاریخی پرسنل نیروی هوایی و بیعت با رهبر کبیر انقلاب در تاریخ 19 بهمن 1357، خنثی کردن کودتای 21 بهمن 1357 و سرانجام همکاری در سقوط رژیم شاه در تاریخ 22 بهمن 1357 از جمله این اقدامات بود.

توطئه دشمنان انقلاب اسلامی بر انحلال ارتش

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تحول و دگرگونی در بنیادها و معیارهای ارزشی جامعه، از مسایل مطرح در مجامع مختلف، بخصوص نیروهای مسلح این بود که دیدگاه انقلاب و رهبرآن نسبت به ارتش در نظام اسلامی چگونه است؟

در چنین شرایطی دشمنان قسم خورده انقلاب با یکدیگر شروع به هم نوازی نموده و نغمه شوم انحلال ارتش را سر دادند. در آن روزها که گروهها و دسته جات مختلف فعالیت خود را شروع  کرده بودند، بسیاری از آنها که دارای افکار مارکسیستی و التقاطی بودند به بهانه های مختلف، نیروهای ارتش را که به انقلاب پیوسته بودند امپریالیستی و ضد خلقی نامیده و در شعارهای خود، انحلال ارتش و ایجاد ارتش خلقی یا بی طبقه توحیدی را مطرح نمودند، چرا که پیوستن ارتش به نظام اسلامی را موجب عقیم ماندن نقشه های پلید خود می دانستند. در این زمان، امام امت به عنوان بزرگترین و دلسوزترین حامی ارتش، پای در میدان نهادند و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش بر آب کردند و طی پیامی، با قاطعیت هر چه تمامتر، ضرورت حفظ ارتش و انسجام و یکپارچگی آن را اعلام نمودند.

پیام تاریخی 28 فروردین 1358 امام خمینی (ره)

با پیام تاریخی و حیات بخش امام خمینی (ره) در 28 فروردین 1358 ارتش تولدی نو یافت و (( ارتش جمهوری اسلامی ایران)) پا به عرصه وجود گذاشت. در 29 فروردین 1358 نیروهای سه گانه ارتش در تهران و شهرستانها با تمام تجهیزات خود مراسم رژه را بجا آوردند و همبستگی خود را با ملت ابراز و متقابلا ملت نیز با استقبال از آنها، حمایت خود را از ارتش جمهوری ایلامی ایران اعلام نمودند.

آخرین پیام امام به مناسبت روز ارتش

امام خمینی(ره) در اخرین پیام خود به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران که در 28 فروردین 1368 صادر کردند با تجلیل از فداکاریهای نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه نیروی زمینی، مهر تایید دیگری بر کارایی و ایثارگری ارتش نهادند. در این پیام تاریخی حضرت امام نقش برجسته ای برای نیروی زمینی قائل گردیده و به صورت ویژه و با تعابیری بسیار زیبا از نیروی زمینی تجلیل فرمودند. ایشان در بخشی از این پیام آوردند :

« نیروی زمینی قهرمان که در تمامی حوادث پیکان حملات قرار داشته است، به حق چهره راستین و شکست ناپذیر و استوار خویش را در دفاع از مرزهای پهناور میهن اسلامی نشان داد. این نیرو از ابتدای جنگ تحمیلی، تا پایان نبرد به طور مستمر درگیر مبارزه با دشمن بود و در کسب پیروزی های پر افتخار و ثبت عملیات غرور آفرین نظامی سهم موثری داشت و در این را شهدا و مفقودین و جانبازان بسیاری را تقدیم اسلام نمود. »

در سال 1371 و به هنگام فرمانده ای امیر سرتیپ عبدالله نجفی بر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ایشان به مقام معظم رهبری و فرمانده ای کل قوا پیشنهاد کرد که با توجه به اینکه نیروی هوایی و نیروی دریایی هر یک روزی را به عنوان روز نیروی مربوطه در تقویم دارند، روز 29 فروردین که روز ارتش میباشد به عنوان روز نیروی زمینی نیز نامگذاری شود. معظم له ضمن تصویب این پیشنهاد فرمودند: 29 فروردین به عنوان « روز ارتش  و تجلیل از ایثارگری های نیروی زمینی » نامگذاری شود.

بدنبال فرمان تاریخی و حیات بخش امام ره، هر سال دربیست و نهمین روز از نخستین ماه سال، هنگامی که طبیعت جامه نو و فاخر بهاری را بر خود پوشیده است و نوید دهنده زندگی دوباره می باشد، مراسم روز ارتش با شکوه فراوانی برگزار می شود. دوران هشت سال دفاع مقدس بی شک آزمون عظیمی بود که مدافعان انقلاب عاشقانه در آن شرکت نمودند و پیشاپیش همه، نیروهای ارتش به ویژه نیروی زمینی با نثار جان خود بزرگترین سهم را در این دفاع پرحماسه داشتند. اکنون که بیش از سه دهه از صدور فرمان تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر تعیین روز 29 فروردین بعنوان (( روز ارتش )) می گذرد، کارنامه ارتش جمهوری اسلامی ایران در سایه از خود گذشتگی ها و فداکاری های آحاد نیروهای جان بر کف آن به خصوص در دوران هشت سال دفاع مقدس، درخشان و افتخارآمیز است.

منابع:

1-     از 29 فروردین تا ارتش حزب الله، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، 1378

2-     ارتش از دیدگاه امام خمینی (س)، تبیان آثار موضوعی، 1385

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده