29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و یاد آور حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش(انتشار مجدد)
راهبرد نظامی وقدرت رزمى ارتش دردفاع همه جانبه از نظام اسلامی ایران - سرتیپ2 اردشیر فائضی این مقاله در پی آن است که به مناسبت فرارسیدن 29 فروردین روزارتش جمهوری اسلامی ایران وتجلیل از حماسه آفرینی های نیروی زمینی ، با تبریک این روز بزرگ به رزمندگان وسلحشوران جان برکف ارتش و ملت غیور ایران، به پاس قدردانی وگرامی داشت یادوخاطره جوانمردان وخیل عظیم شهدا، جانبازان، آزادگان، بویژه فرماندهان شهید ارتش ازجمله: سپهبدصیادشیرازی، نامجو، فلاحی، اقارب پرست، شیرودی، آبشناسان و . . .

شمه ای اجمالی از راهبرد نظامی وقدرت رزمی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع همه جانبه از نظام شکوهمند اسلامی، نقش بی بدیل آن در به ثمر رسیدن انقلاب واقتدار ملی را واگویه وتحلیل نماید.بدیهی است به دلیل حیطه بندی ومحدودیت در انتشار اطلاعات طبقه بندی شده نظامی، صرفا به نقل و قولها وتحلیل های منتشره در کتب، نشریات ورسانه های معتبرکشور بسنده شده است .

مقدمه:

همزمان با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی درسال1357 و اعلام مواضع مقتدرانه «نه شرقی نه غربی» از سوی امام (ره)، وقتی شرق و غرب از صلابت انقلاب نوپای اسلامی در ایران احساس خطر کردند، طبیعی بود که تهدیداتی را برای این نظام تدارک ببینند وبه همین دلیل به رغم داشتن اختلافات  جدی با یکدیگر ، برای سرنگونی حکومت جدید التاسیس اسلامی ایران، هم پیمان شده و توطئه هایی را آغاز کردند و اولین نقشه راهبردی آنان، تخریب واضمحلال ارتش مقتدر وهوشیار ایران بود .

منافقین هم برای خلع سلاح کردن نظام شروع به کار تبلیغاتی علیه ارتش کرده  و نوای انحلال آن را سر دادند، نوای شیطانی که بلافاصله، توسط امام خمینی (ره) در نطفه خفه شد.بنیان گذار فقید جمهوری اسلامی که حتی از پیش از انقلاب نیز، جدی ترین حامی ارتش بویژه بدنه متدین آن بودند، در برابر تلاش های مذبوحانه مغرضین، بر لزوم حمایت از ارتش تاکید و ضمن نامگذاری روز 29 فروردین به نام ارتش، در فرازهایی ازپیام تاریخی فروردین58 13 فرمودند: “ارتش محترم در این روز در شهرستان های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند. ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند. اکنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامی است و ملت شریف لازم است آن را به این سمت رسماً بشناسند و پشتیبانی خود را از آنان اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان آن است ، جایز نیست. ما و شما و ارتش برادرانه باید برای حفظ امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدین خاتمه دهیم. افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند. توجه ننمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامی می‏شود و نظام را از هم می‏پاشد. سربازان و درجه‏داران و افسران موظفند سلسله مراتب را حفظ و مراعات کنند؛ چنانچه رؤسای مافوق موظفند با ارتش به طور محبت و برادری رفتار نمایند و از دیکتاتوری که در رژیم طاغوت بود ،اجتناب نمایند. ارتش اسلامی باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامی و اطاعت کامل زیردست از مافوق و رعایت کامل مافوق از زیردست، اداره شود. تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود” .

دلاورمردان ارتش نیز در حمایت و پشتیبانی  از امام امت(ره) ، با خلق حماسه‏های عظیم و به یاد ماندنی در سال‏های پیروزی انقلاب اسلامی وتقدیم 48هزار شهید، دهها هزار جانباز و آزاده در دوران دفاع مقدس و پس از آن، اوراق زرینی بر دفتر تاریخ سراسر حماسه قیام ملت ایران افزودندواینک به عنوان ارتشی بی بدیل، مقتدر، فداکار، سرافراز، وفادار ومردمی، اقتدار وعظمت نظام اسلامی ایران را برای همیشه تاریخ تضمین وتثبیت کرده اند .

راهبرد دفاعی:

ارتش ایران با راهبرد دفاعی وقدرت بازدارندگی همه جانبه منطقه ای وفرامنطقه ای وبادر اختیار داشتن بزرگترین نیروى زمینى غرب آسیا، بزرگ ترین واحد هاى زرهى، قوى ترینتوان توپخانه و پر تعداد ترین واحدهاى موتوریزه ، توان اول رزمىخاورمیانه را در اختیار دارد و این سخن آنگاه ارزش پیدا مى کند که دریابیم ایران این ارتش عظیم را همراه با بسیج وسپاه تنها با بودجه نظامى بسیار کمی، معادل یک سومعربستان سعودى و نصف رژیم صهیونیستى سرپا نگه داشته است. نیروی قدرتمند عظیمى که خیال نفوذ سرباز مهاجم را حتى اگر نیروى متعلق بهقدرت اول نظامى جهان باشد ، در مرحله آرزو باقى گذارده به گونه ای که اوج تهدید دشمنان ما تنها حمله از راه دور با موشک و یا بمباراناز ارتفاع بسیار بالا می باشد. ارتش ایران از همه ویژگى هاى یک نیروى مقتدربرخوردار بوده و به گفته همه ناظران، در حال حاضر به مراتب قوى تر از سال ۱۳۵۷ (سالخروج مستشاران خارجى و وقوع انقلاب اسلامى) و یا پایان جنگ در ۱۳۶۷ است.

وجوددو رشته کوه عظیم زاگرس از شمال غربى به جنوب و البرز از شمال غرب تا شمال شرقایران در کنار وجود کویر هاى عظیم شرقى، تپه هاى فراوان و نهرها و رودخانه هاىطویل، جغرافیاى نظامى ایران را به گونه اى طراحى کرده که نیروى زمینى ایران با قدرتدفاعى خود در کنار واحدهاى ضربتى هوایى و بالگردها قادرند اندیشه تهاجم را از فکرحریف بدر کنند، به گونه اى که جغرافیاى ایران در برابر کشورهایى نظیر عراق براى یکمهاجم خارجى به مانند جاده اى سنگلاخ در برابر اتوبانى وسیع است. ایرانیان ازهزاران سال قبل به این سو، همواره هنر جنگیدن را به نحوى نشان داده اند، به طورى که درتاریخ خود شواهدى چون ۷۰۰ سال شکست رومیان و ۵۰۰ سال شکست عثمانى ها، نشان داد کهارتش ایران ، همه نیروهاى مهاجم از سمت غرب و شمال غرب را به سادگى متوقف کرده کهآخرین آن نیز تهاجم نافرجام ارتش عراق در سال هاى ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ بوده است.

(غفورى،على، ارتش مقتدر،پیام آور صلح وامنیت پایدار)

سرلشکر وفیق السامرایی – از افسران اطلاعاتی رژیم صدام – در کتاب خود به نام «ویرانی دروازه شرقی» درباره جنگ تحمیلی علیه ایران می نویسد: «از یک سال قبل (از شروع جنگ) طرح های لازم با جزئیات کامل تهیه شده بود و به صورت مستمر مرور می شد.» بنابراین سناریوی حمله به جمهوری اسلامی ایران از مدت ها قبل از 31 شهریور 59 13نوشته شده بود و مزدوران داخلی آنها نیز در قالب گروهک ها و تشکل های سیاسی نظیر منافقین و… در پی تضعیف و انحلال ارتش بودند، تا در زمان حمله صدام هیچ نیروی مدافعی بر سر راه آنها نباشد. خوشبختانه این توطئه ها با نگاه حکیمانه و الهی حضرت امام(ره) کشف و به وسیله تقویت ارتش خنثی شد. ایشان تقویت ارتش را مساوی بقای نظام دانسته و فرمودند: «ارتش اساس استقلال و ستون فقرات کشور است.

(http://www.mardomsalari.com/template/article.aspx)

نیروى زمینى:

ستون فقرات ارتش ایران را در سال هاىاخیر، همواره نیروى زمینى تشکیل داده. نباید از یادبرد که جنگ پدیده اى چندوجهى است و همان طور که در جنگ به کشتى، هواپیما، موشک وتسلیحات دیگر نیاز است، وجود مردانى را مى طلبد که پاى ثابت جنگ باشند؛ کسانى کهحتى اگر جنگ سال ها به طول بینجامد زندگى دیگرى را براى خود در سنگرها تعریف کنند،اتفاقى که در سال هاى جنگ رخ داد و مردان  نیروى زمینى ایران در حال حاضر با بهرهگیرى از ده ها لشکر باسابقه از قوى ترین واحدهاى کماندویى و نیروى مخصوص بهره منداست که بعضى از این واحدها داراى تجربه ای به قدمت  چهار دهه چهار دهه هستند. ارتش ایران همچنین درکنار تانک هاى قدرتمند و بازسازى شده چیفتن از تانک هاى پیشرفته که توسط صنایعداخلى ساخته شده بهره مى برد. اگرچه تعداد تانک هاى ایران اعلام نشده اما رسانههاى خارجى و نشریات تخصصى، ارقام آن را چندین هزار دستگاه تخمین زده اند. البته شکىنیست که تانک هاى ایرانى بیشتر از هر قدرت منطقه اى غرب آسیا است. ویژگى تانک هاى ایرانى در نوسازى گسترده آنها از بعد از جنگ هشت ساله به این سواست ، چرا که بیشتر ارتش هاى جهان از کهنگى نیروهاى زرهى خود در رنج هستند.ارزشدیگر نیروى زمینى ایران، در قدرت بالاى جابه جایى آن است.در رزمایش های هاى ولایت،ذوالفقار و نظایر آن نیز ناظران داخلى و خارجى شاهد جابه جایى سریع صدها هزار سربازو هزاران تانک و نفربر از مسافت هاى دور بودند.

شرایط خاصجغرافیایى ایران، وجود یک هوانیروز قوى را الزامى کرده است. توان بالگرد ایران ازدهه ۴۰ 13به این سو قدرت گرفت و در سال ، ایران از تعداد زیادى هلى کوپتر قدرتمندکبرا، ۲۱۲ ، ۲۱۴ ، ۲۰۶ و ۲۰۵ برخوردار بود.این نیرو در هفته هاى نخست جنگ موفقشد با بهره گیرى از پرنده هاى خود و البته شهادت تعدادی از خلبانان خود،  به قدرت زرهى عراقضربات سهمگینی وارد کرده و سرعت  پیشروی آن را کم کند. هوانیروز ایران اکنون به مدد قدرت فنىصنایع دفاعى و کارشناسان خود موفق به بازسازى خود و حتى ساخت بالگرد های جدید شدهو از طریق مهندسى معکوس، بسیارى از موشک ها و راکت هاى موردنیاز بالگرد های خودرا تأمین کرده است. درسال 1385، ارتش با اجراى مانورعظیمى با عنوان ضربت ذوالفقار در هوا، دریا و زمین ،قدرت خود را به نمایش گذاشت. دردریا این نیرو با به کارگیرى گسترده نیروهاى خود، در منطقه اى به وسعت ۲۵۰ هزارکیلومتر مربع از شرقى ترین نقطه دریایى منطقه (خلیج گواتر در غرب پاکستان تا خرمشهردر غرب خلیج فارس) قدرت شناورها، بالگردها و زیردریایى هاى خود را به نمایشگذاشت. در بخش زمینى نیز نیروى زمینى تنها طى یک روز ۱۲۰ هزار نفر را جابه جاکرد که این رقم به معناى جابه جایى چندین لشکر نیرو، فقط در یک روز است. (۹۰درصدارتش هاى منطقه حتى از ۵ لشکر نیرو نیز برخوردار نیستند). ارتش در این رزمایش ۱۶استان کشور را درنوردید و براى نخستین بار سربازان ایرانى از گلوله هایى  استفادهکردند که حتى از جلیقه هاى ضدگلوله هم عبور مى کرد. نیروى هوایى ارتش نیز در اینمانور براى نخستین باراز جنگنده «صاعقه» ساخت ایران استفاده کرد.

 این هواپیما کهشبیه اف-۵ است (البته اندکى بزرگتر و داراى ۲سکان عمودى شبیه اف-۱۸) در کنار صدهافروند، اف-،۱۴ میگ ،۲۹ اف-،۷ اف-۴ و اف-۵ قدرت رزمى ایران را به نمایش گذاشتند.  رزمایش پیامبراعظم(ص)   نیز حرکت دیگرى از سوى ایران بود، تا قدرت هاى خارجىرا متوجه توان ایران کند. در این عملیات که به صورت مشترک میان ارتش، سپاه وبسیجانجام شد ، نیروهای مسلح ایران قدرت خود را در دریا، زمین و هوا نشان داد. ناظران معتقد بودند کههیچکدام از قدرت هاى خاورمیانه قادر به بکارگیرى این میزان نیرو در یک رزمایش نبودهو نیستند. موشک هاى حوت، میثاق، کوثر و فجر در این عملیات موجى از نگرانى را براىارتش هاى مهاجم فرامنطقه اى به همراه داشتند. بویژه موشک هایى که قادر است با سرعت۱۰۰متر بر ثانیه، هر شناورى را در یک چشم به هم زدن از بین ببرد. بخش دریایىرزمایش مذکور در عمق ۴۰ کیلومتر از نوار ساحلى ایران  و به وسعت ۱۰۰ هزار مایلدریایى توان مشترک ارتش و سپاه را به نمایش گذاشت.  آنچه که از دید ناظران مخفىنماند، قدرت بالاى هلى برن ایران در این عملیات بود. هزاران سرباز تکاور و چتربازدر فرصت زمانى بسیار کوتاه در زیر آتش سنگین واحدهاى هوایى و دریایى در سرپل هاىتعیین شده فرود آمدند واین درحالى بود که حرکت هواپیماى موسوم به «صاعقه» نیز که از موتوریقدرتمند بهره مى برد و همچنین از قدرت مانور بالایى نیز برخوردار است، در عمل بهکارشناسان نظامى ثابت کرد که ایران قادر به ساخت جنگنده است.

http://www.centralclubs.com/1386-t68134.html

خروج موفق و پیروزمندانه ارتش از صحنه های ایثار و حماسه هشت سال دفاع مقدس – که با تقدیم 48 هزار شهید و بیش از 200 هزار جانباز همراه بوده است – نیز گویای کارنامه درخشان این نیروست. علاوه بر این از زمان پایان جنگ تحمیلی تا به امروز، تعدادی از لشکرهای قدرتمند نیروی زمینی ارتش، ماموریت حراست از مرزهای غربی و جنوب غربی کشور را بر عهده داشته و هرگونه تحرکات عناصر مشکوک را زیر نظر دارند. همچنین یگان های مهندسی رزمی نیروی زمینی پس از قطعنامه 598 تاکنون ، همچنان مشغول پاکسازی مناطق آلوده به مین و مواد منفجره هستند و تاکنون بیش از یک میلیون هکتار از اراضی آلوده را پاکسازی و تحویل کشاورزان کرده اند و طی این مدت میلیون ها مین ضد نفر و ضد خودرو و گلوله های عمل نکرده باقیمانده از دوران دفاع مقدس را کشف و خنثی کرده اند و در این راه بیش از 160 شهید و 700 نفر جانباز را به پیشگاه ملت شریف ایران تقدیم کرده اند.از دیگر افتخارات ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از جنگ تحمیلی، شرکت در عملیات های متعدد امدادرسانی به هموطنان در بلایای طبیعی نظیر زلزله منجیل و رودبار، قزوین، بم ، سیل استان گلستان و… بوده و نیروی زمینی این افتخار را داشته که در این قبیل حوادث در زمره اولین نیروهایی باشد که در محل حادثه حاضر می شوند.

 http://www.mardomsalari.com/template/article.aspx)

نیروى هوایى وپدافندهوایی :

نیروی هوایی درچندسال گذشته به دو نیروی مستقل هوایى وپدافندهوایی تبدیل شد. کارشناسان زیادى در خارج ازکشور در سال هاى اخیر بر روى توان نیروى هوایى وپدافند ایران کار مطالعاتى انجام داده اند ودر مقالاتى حتى آن را قدرت اصلى در برابر نیروى دریایى مهاجم احتمالی در منطقه دانسته اند. آنها با انتقاد از دولت آمریکا که چندى قبل اف-۱۴هاى نیرویى دریایى خود را کنارگذاشت تا کمپانی لاکهید مارتین بتواند صدها فروند اف-۱۸ جدید خود را به این نیرو قالب کند، متذکرشدند که ایران تنها کشور جهان است که هنوز اف-۱۴ دارد و قادر است خطرى بسیار جدىبراى نیروهاى دریایى خارجى محسوب شود. به اعتقاد آنها ایران در سال هاى اخیر از تعدادى اف-۱۴ باقیماندهاز جنگ خود استفاده کرده و قوى ترین نیروى رهگیر منطقه را ایجادکرده، که مى تواند از فاصله ۲۴۰ کیلومترى همه جنگنده هاى مهاجم نظیر اف-،۱۶اف-۱۸ و اف-۱۵ را رهگیرى کند و زمانى که آنها حتى این پرنده هاى قدرتمند را نمىتوانند مشاهده کنند (اف-۱۸ از فاصله ۹۰ کیلومترى قادر به رهگیرى هدف است) این جنگندهها را ساقط و در پناه این هواپیماها بمب افکن ها، قایق هاى تهاجمى ودیگر نیروهاى ایران ناوهاى آمریکایى را از بین ببرند. ایران توانست به خوبی از اف-۱۴ ها استفاده کرده و حداقل ۸۰ تا ۱۰۰ هواپیماىعراقى را با موشک هاى فونیکس منهدم کند. ایران هم اکنون توانسته موشک هاى فونیکس واسپارو را با روش مهندسى معکوس بسازد.  در حال حاضر نیروى هوایى ایران مطابقبرآورد غربى ها ازتعداد قابل توجهى نیرو و هواپیما بهره مى برد که عمده آنها دراختیار نیروى هوایى ارتش است. (ارقام صحیح تنها باید به وسیله مقام هاى رسمى اعلامشود) واحد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی و منابع غربى مدعى هستند ایران از میراژاف-،۱میگ،۲۳ سوخو،۲۴ توپولوف۲۲ نیز بهره مند است. البته نیروى هوایى ارتش در سال هاىاخیر با بازسازى هواپیماهاى اف-،۴ اف-۵ و اف-۱۴ در کنار خرید میگ ۲۹ و سوخو۲۴قدرت خود را بسیار افزایش داده و قادر است با استفاده از پایگاه های شکارى ازسراسر خاک ایران به خوبى حراستکند.

(http://www.iranvij.ir/forum)

قدرت  دونیروى هوایى وپدافند هوایی ایران به اندازه اى درسال هاى اخیر افزایش یافته که چندى پیش دو نویسنده غربى به نام هاى دولین و کوپر درمقاله اى مفصل و جامع نسبت به نادیده گرفتن این نیروها به نظامیان آمریکایىهشدار دادند اما آنچه که نباید از یاد برد، ارزش مردان وخلبانان ارتش است. کسانى که با دست خالى و با بودجه هایى به مراتب کمتر از سال هاى حکومتشاه این نیرو را سر پا نگاه داشته اند. نباید فراموش کرد که در رژیم سابق، سالانهمیلیاردها دلار پول تنها صرف نیروى هوایى مى شدو شاه ۲/۵میلیارددلار در سال۱۹۷۳براى خرید ۸۰ فروند اف-۱۴ داد ودر آن سال هر فروند موشک فونیکس ۲میلیون دلار قیمتداشت.  

 نیروى دریایى:

هنوز در دریاى شمال، دریاى عمان و خلیج فارسبزرگ ترین شناورهاى نظامى در اختیار ارتش جمهورى اسلامى ایران است. بعضى از اینناوها بسیار بزرگ و مجهز بوده و قادر است برترى ایران را در دریاهاى مذکور به اثباتبرساند. نیروى دریایى ارتش در حال حاضر در کنار نیروى دریایى سپاه یک قدرتدفاعى- تهاجمى مشترک و پرقدرت را تشکیل مى دهند که با بهره گیرى رزمناوها و ناوشکنهاى سنگین و ناوچه ها و قایق هاى تندرو قادر به انجام مأموریت هاى متعدد هستند.  ایران با برخوردارى از زیردریایى هاى بزرگ طارق و زیردریایى هاى کوچک تر قدیر ونهنگ این توان را داردکه شناورهاى بزرگ سطحى دشمن را از زیر آب مورد هدف قرار دهد وکارى کند که ناوهاى چندده هزار تنى قدرت هاى مهاجم غربى نتوانند از توپهاى عظیم و یا هواپیماهاى جنگى خود بهره ببرند.  نیروى دریایى ایران امروز قادر است با کمک صنایع دفاعى خود، تعدادزیردریایى هاى خود را به سرعت افزایش و آن را براساس نیازهاى دفاعى خود شکل دهد.

نیروى دریایى ایران همچنین از ده ها شناور رزمى قدرتمند دیگر بهره مى برد. ایران مدت ها قبل در دکترین دریایى خود پیش بینى کرده بود که بتواند به وسیلهنیروى دریایى خود یک لشکر کامل را جابه جا کند و این مسأله زمانى اهمیت مى یابد کهدریابیم همواره دشمنان کشور قصد تعرض به جزایر ایرانى خلیج فارس را داشته اند.نیروى دریایى ایران همچنین از واحدهاى ورزیده تکاور دریایى برخوردار است که بااستفاده از هاور کرافت ها (که سریع ترین وسیله آبى- خاکى دنیا است) مى توان آن هارا به سرعت به نقطه درگیرى اعزام کرد. نیروى دریایى ارتش در کارنامه خود، نبرد دوماهه با نیروى دریایى عراق را نیز دارد که طى آن (تنها از ماه هاى مهر تا آذر۵۹) نیروى دریایى عراق را براى همیشه از روى خلیج فارس محو کرد .

( http://www.iranvij.ir/forum)

نتیجه:
ارتش جمهوری اسلامی ایران که درپاسخ به ندای رهبرفقید انقلاب وهم صدا و همراه با امت، در براندازی نهایی رژیم ستم شاهی تلاش های خستگی ناپذیروبی نظیری را به نمایش گذاشت،پس ازپیروزی انقلاب نیز درحراست ودفاع همه جانبه از نظام نوپای جمهوری اسلامی با شجاعت واقتدار کامل ایستادگی وجان فشانی کرده تاجایی که با تحمیل شکست مفتضحانه به متجاوزان بعثی به عنوان اسوه جوانمردی وفداکاری زبانزد دوستان ودشمنان گردیده است. ملت ایران، نیروهای مسلح و ارتش که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می دهد، هرگز جنگ طلب نبوده اما در هر زمان ومکانی با هوشیاری وآمادگی رزمی کامل از خاک کشور دفاع مى کنند، این کارىاست که هزاران سال انجام داده اند. ارتش ایران در سال هاى اخیر تنها در رزمایش هاظاهر شده و همیشه سعى کرده در قالب یک مدافع بزرگ ملت ایران عمل کند. این نیرو درسالهای اخیر در رزمایش هاى متعدد ومکرر رزمی، قدرت معجزه آسا ومنحصر به فرد خود را در نبردهاى کلاسیک و جنگنامتقارن نشان داده است .

صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران به قدری جلو رفته و پیشرفت داشته است کهنگرانی نگرانی را در دل دشمنان ایجاد کرده است.نیروهای مسلح هیچگاه از رصد تهدیدهای دشمن غفلت نمی کند و کوچک‌‌ترین تحرکات آنان، از نگاهتیزبین کارشناسان نظامی پوشیده نیست. ارتش جمهوری اسلامی ایران بازویی قوی و دژی مستحکم برای کشور است. نیروهای مسلح با اتکال به خدای متعال، از استحکام و قابلیت بالا برای دفاع وضربه زدن به دشمن در زمین، هوا و دریا برخوردار است.ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح با انگیزه قوی ایمانی و بهره ‌مندی از تجهیزاتپیشرفته که دانشمندان ایرانی تولید کرده‌‌اند، با پشتیبانی ملت بزرگ ایران، اجازه هیچ حرکتی را به دشمنان نمی‌‌دهد و هر تهدیدی که جنبه عملیبه خود بگیرد، در نطفه سرکوب می ‌کنند.  ساخت هواپیماهای جنگنده-بمب‌افکن صاعقه و آذرخش، ناوشکن جماران،انواع هواپیماهای بدون سرنشین تاکتیکی و برد بلند، بالگردهای بدون سرنشین‌، تجهیزاتمخابراتی و جنگ الکترونیک، سامانه های راداری و تجهیزات پدافندی بخشی ازفعالیت‌های ارتش است. محور همه فعالیت‌ها در ارتش جمهوری اسلامی ایران،‌ ارتقای توان رزمی است، از هر فرصت و امکانی برای ارتقای قابلیت‌های عملیاتی و توانمندی‌های دفاعیاستفاده می‌شود و آموزش‌های سخت، ‌حاضر به کاری تجهیزات و ادوات و به‌روز نگه داشتنتاکتیک‌ها و تکنیک‌ها از اولویت‌های دفاعی است. این اولویت‌ها به طورمداوم ارزیابی می‌شود و با توجه به تغییر تهدیدات، مورد بازبینی و بازنگری قرارمی‌گیرد.

فهرست منابع ومآخذ مورد استفاده:

1- شمس، مرتضی، فصلنامه مطالعات راهبردی، تهدید های امنینی علیه جمهوری اسلامی ایران

2- نظری، اشرف، گزارش راهبردی، مطالعات راهبردی، درک تهدید آمیز اعراب و واکنش امنیتی آنها به ایران

3-غفورى،على، ارتش مقتدر،پیام آور صلح وامنیت پایدار

http://www.iranvij.ir/forum
http://www.mardomsalari.com/template/article.aspx

http://www.parsa-ds.com/fwk/user/signup.aspx

http://www.rasekhoon.net /article/show

http://www.centralclubs.com/1386-t68134.html

http://www.sepahnews.com/shownews.aspx

http://www.sajed.ir/new/behind-the-war

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده