به مناسبت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران(انتشار مجدد)
افسانه نزاجا نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا ایران که حضرت امام خمینی ره در آخرین پیام خود در سال 1368 در باره آن می فرمایند: "نیروى زمینى قهرمان که در حقیقت در تمامى حوادث در نوک پیکان حملات ناجوانمردانة دشمنان بوده است، بحق چهره راستین و شکست ناپذیر و استوار خویش در دفاع از مرزهاى گسترده کشورمان را نشان داد.

حضور و آمادگى دفاعى در مرزهاى غرب و جنوب و شمال غرب با آن همه خصوصیات جغرافیایى و با سرما و گرماى طاقت فرساى مناطق، آن هم با کمبودها و محاصره‏ ها کار آسانى نبوده است…” برگهای زرینی در تاریخ افتخارات خود در حماسه های بی نظیر خود در در دوران دفاع مقدس دارد که بعضاً به افسانه شبیه است،از جمله شکار بیش از 190 دستگاه تانک و نفر بر توسط یک رزمنده قهرمان!!!

سرهنگ جانباز رفیع غفاری، رزمنده ای دلاور و مایة مباهات و افتخار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. او با پایمردی و انگیزه و ایمانی قوی، آموخته های خود را در عرصة آموزش و با بارزترین شکل ممکن در صحنه نبرد به نمایش گذاشت و در طول هشت سال دفاع مقدس، علیرغم چند بار مجروح شدن، توانست با جسارتی بی حد یک تنه 142 تانک و 51 نفر بر زرهی دشمن بعثی را منهدم کند.

رزمندگان غیور دوران دفاع مقدس، حماسه، دلاوری و پیروزی های رفیع غفاری را در جنگ با تانک های فعال دشمن، مشاهده کرده اند و از نزدیک، وی را می شناسند. آوازه ی پیروزی وی، سینه به سینه به هموطنان منتقل شده است. هم اکنون او که دشمن را با توسل به قدرت الهی منهدم کرد، سرمشقی برای جوانان و آیندگان شده است.

او ثابت کرد که با تکیه بر آموزش در زمان صلح و اعتقاد به قدرت الهی، می توان در زمان جنگ خصم زبون را به تسلیم واداشت. در دوران دفاع مقدس، در مدت کمتر از چهار سال، توانست در هفت مرحله، به افتخار ارشدیت نائل گشته، در هر مرحله نیز یک درجه ترفیع بگیرد.

داستان زیر، داستان یکی از فرزندان دلاور این ملت بزرگ است. دلاور مردی که در طول جنگ تحمیلی و مقاطع سرنوشت ساز نبرد، با اتکا به نیروی ایمان، اعتقاد و یاری جستن از خداوند، آموزش صحیح، انضباط خاص نظامی، وجدان قوی و استفاده از تکنولوژی روز و با شجاعت هرچه تمام تر، در طول نزدیک به چهار سال، نزدیک به 142 تانک دشمن را منهدم کرد؛ به عبارت دیگر یک مرد جنگی با استفاده از امکانات موجود و در دسترس، توانست امکانات تسلیحاتی و نیروی انسانی را از چنگ دشمن خارج کند. در لحظه های حساس، طرح های تاکتیکی دشمن را با رزم دیگر همرزمان به هم ریزد و تیپ ها وگردان های زرهی را مجبور به عقب نشینی و فرار کند.

شبانه کلیه وسایل را جلو بردیم

روز چهار شهریور سال 60 نزدیک غروب تا آنجایی که ماشین می توانست برود رفتیم. در شب هم همچون هوا بسیار تاریک بود، رفتن به آن منطقه خیلی مشکل بود. برای این کار گفتم مقداری سیم تلفن آوردند. از محل حرکت و تا محلی که بایستی می رفتیم سیم کشیدیم.

بچه ها سیم ها را می گرفتند و جلو می رفتند. من جلو افتادم و بقیه نفرات پشت سر من حرکت کردند. تا حدود ساعت  12 شب توانستیم کلیه وسایل مان را به محل مورد نظر ببریم. حتی چند گالن آب پیش بینی کرده بودم تا موقع تیراندازی محل قبضه لو نرود لذا آب را دور و بر قبضه ها پاشیدم تا با تیراندازی گرد و خاک بلند نشود  و هم اینکه گرد و خاک جلوی دوربین را نگیرد و بتوانم هدف را ببینم و موشک را ردیابی کنم. همچنین با خمپاره اندازها و توپخانه منطقه هماهنگی کرده بودم که صبح آماده باشند تا وقتی که اطلاع دادم توسط توپخانه و خمپاره اندازها پشت هدف را بزنند تا دیده بان و یا نفرات دشمن در حال دیده بانی منطقه از ترس توی سنگر بروند و ما را نبینند تا ما بتوانیم کار خودمان را بکنیم. از ساعت 12 شب تا صبح که هوا روشن شود، زمان مخصوصا برای من که خیلی دلواپس و هیجان زده بودم، خیلی دیر می گذشت. در هر صورت انتظار با آن همه سختی سرآمد و صبح شد. هوا گرگ و میش بود بلند شدم و بچه ها را صدا کردم و گفتم نماز را بجای آوردیم. در آن موقع با خدای خود راز و نیاز کردم و پیش خود گفتم: خدایا لااقل پیش این دوستان که چند روزی از ما پذیرایی کردند و مورد احترام زیاد آنها قرار داشتیم و موقع آمدن از زیر قرآن کریم ما را گذراندند و هزار تومان صدقه کنار گذاشتند و عهد کردند که اگر سالم برگشتیم،گوسفندی قربانی کنند، رو سفید و موفقمان بدار و ما را شرمنده نکن. از جمله یکی از دعاهایم این بود که: خدایا حالا که این تانک ها را منهدم می کنم اگر کسی بی گناه داخل تانک است سببی ساز که به دست ما کشته نشود این دعا درست برخلاف کارهای ناجوانمردانه دشمن بود؛ همان ها که شهرها و مردم بی دفاع ما را به موشک می بستند. پس از استغاثه و راز و نیاز با خداوند، رفتم پای قبضه موشک تاو. سه پایه را برپا کردم، بقیه دستگاه را نیز سوار کردم.

شروع روشنایی و شروع انهدام تانک ها

هنوز هوا کاملا روشن نشده بود، نشستم پشت دوربین قبضه و تانک ها را نگاه کردم.دیدم یکی از نفرات عراقی از تانک بیرون آمده چند قدم راه رفت و برگشت جلو تانک ایستاد و شروع به ورزش کرد. من از ترس اینکه مبادا او ما را ببیند، به وسیله بی سیم به رده بالاتر،‌ اعلام آمادگی کردم. بلافاصله توپخانه و خمپاره ها شروع به تیر اندازی کردند. با صدای تیر اندازی توپخانه، آن نفری که بیرون از تانک بود دوید و رفت داخل تانک، من هم به عنوان اولین هدف آن تانک را در نظر گرفتم و شلیک کردم. بعد از آن و قبل از موشک گذاری مجدد آن قبضه دویدم نشستم پشت قبضه دیگر، و با آن قبضه که موشک گذاری شده و آماده بود، یکی دیگر از تانک ها را زدم. و به سرعت رفتم پشت قبضه اول شلیک کردم به این ترتیب یکی با این قبضه و یکی با آن قبضه، ده گلوله موشک برده بودیم و ده دستگاه تانک را در زمان کمتر از چهار الی پنج دقیقه منهدم کردم که پنج دستگاه آنها آتش گرفت و تا ساعت ها می سوخت و مهمات داخل آنها منهدم می شد و 5 دستگاه دیگر هم منهدم شدند.»

داستان شجاعت ها و پایمردی هایش را، او به قلم خودش بیان کرده است. هر چند در نگاهی اجمالی، به افسانه شبیه است، اما همواره افسانه ها ریشه در حقیقت داشته اند.

مرور این حقیقت افسانه وار توصیه ی ماست به کلیه نظامیان در هر درجه  و رسته و کلیه هم میهنان عزیز تا بدانند که چگونه در لحظه های پرطپش نبرد، انسان های قویدل، با صبر و استقامت، وظایف خود را بیش از آنچه که از آنان انتظار می رفت به انجام رساندند و چگونه در لحظه های سرنوشت ساز، چرخش پیروزی در نبرد را به سوی نیروهای خودی برگرداندند.

حماسه سازی صحنه های نبرد را از دلاورمردانی چون کریم عبادت، علی هاشم بختیاری فرماندهان پیشین و فعلی تیپ 55 هوابرد و دیگر رزمندگان سال های دفاع مقدس که خود شاهد بر این حماسه بودند می توان شنید.

غنیمت گرفتن بیش از 50 دستگاه تانک و نفربر سالم در عملیاتهای مختلف، به علت رها کردن و فرار خدمه آنها از ترس انهدام.

نگارش: محمد بداقی ( نویسنده و پژوهشگر 8 سال دفاع مقدس)

منبع: کتاب تانک شکار رفیع- سازمان ایثارگران نزاجا

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده