ﺷﻬﯿﺪ ﺻﯿﺎﺩ ﺩﺭ آﯾﯿﻨﻪ ﺭﺳﺎﻧﻪ ﻫﺎ
شهید صیاد شیرازی یکی از فرماندهان برجسته انقلاب است که موجب شد تا ید واحده ایران شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس موجب شد تا نیرو‌های جوان و آموزش دیده‌ای که در حکومت پهلوی کنار گذاشته شده بودند پای کار بیایند و حرکتی بزرگ را رقم بزنند به گونه‌ای که دشمن در تعجب می‌ماند.

 

دوران دفاع مقدس باعث شد چهرهایی چون نگین بر انگشتر انقلاب بدرخشند و این نظام اسلامی با سرعت رشد دهند، به جرات می‌توان گفت پیشرفت و امنیت امروز جمهوری اسلامی ایران مدیون افرادی است که ۸ سال پشت خاکریز‌ها با کمترین امکانات، اما با ایمان به خدا پشت صدام و حامیانش را به خاک مالیدند.

در این دوران افرادی، چون سپهبد شهید صیاد شیرازی حضور داشتند که با وجود جوانی، اما به خاطر اعتمادی که به آن‌ها شد و البته اعتقادی که به نظام اسلامی داشتند مسیر آینده کشور را ترسیم کردند و امروز نسل جوان با حرکت در مسیر آن‌ها رشدی چشم گیری را به وجود آوردند.

روستازاده‌ای که فرمانده شد

علی صیاد شیرازی در روز چهارم خرداد ۱۳۲۳ در شهرستان درگز استان خراسان به دنیا آمد و پس از گذارندن دوران دبستان و راهنمایی به تهران آمد و در خرداد ۱۳۴۲ توانست از دبیرستان امیرکبیر دیپلم متوسطه بگیرد و یک سال بعد یعنی سال ۱۳۴۳ هم در آزمون ورودی دانشکده افسری پذیرفته شد و سه سال بعد توانست با درجه ستوان دومی در رسته توپخانه فارغ‌التحصیل شود.

شهید صیاد شیرازی به محض فارغ‌التحصیلی وارد دوره رنجر و چتربازی در شیراز شد و با رتبه عالی این دوره را به پایان رساند، سپس در اصفهان دوره تخصصی توپخانه را طی کرد و در سال ۱۳۴۸ مامور به لشکر زرهی تبریز شد و این گونه وارد نیروی زمینی ارتش شد.

انحلال لشکر تبریز در سال ۱۳۴۹ باعث شد تا شهید صیاد به لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه منتقل و در گردان ۳۱۷ توپخانه به عنوان فرمانده آتشبار مشغول به خدمت شود آن هم در سن بیست و شش سالگی، این انتخاب هم به خاطر شایستگی بالا و نمره‌های خوبی بود که دروان آموزش گرفته بود.

صیاد شیرازی در سن ۲۷ سالگی ازدواج کرد و، اما به خاطر دوره آموزشی و قبولی در آزمون اعزام به خارج دانش آموختگان دانشکده افسری برای تکمیل تخصص توپخانه اوایل سال ۱۳۵۱ به آمریکا رفت و دوره سه ماهه تخصص هواسنجی بالستیک را در با نمره عالی و احراز رتبه نخست از میان ۲۰ افسر آمریکایی و ایرانی به پایان رساند و سپس به ایران بازگشت.

این شهید بزرگوار پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش‌های مختلف ارتش به ویژه مرز‌های غرب کشور به پاسداری پرداخت و همزمان در سازماندهی و فعالیت نیرو‌های انقلابی در ارتش تلاشی گسترده داشت تا این که در سال ۱۳۵۷ انقلاب شکوهمند ملت ایران پیروز شد.

علی صیاد شیرازی تا مهر ماه ۱۳۵۸ در اصفهان بود و در این مدت با همکاری نیرو‌های نظامی و دوستان انقلابی خود گروه ۳۰ نفره‌ای را تشکیل داده و به حفظ و حراست از پادگان پرداخت، اقدامات شهید صیاد در نظم نیرو‌های مسلح به خصوص ارتش چنان موثر بود که تا امروز تاثیرات آن را می‌تواند دید.

پیش از شروع جنگ تحمیلی کشور درگیر غائله‌های مختلفی، چون استقلال‌طلبی مناطق کردنشین بود، اما حضور صیاد شیرازی و تهیه طرح‌های عملیاتی که منجر به شکستن حصر شهر‌های سنندج و پادگان‌های مریوان، بانه و سقز شد، تمامی توطئه ضدانقلاب را خنثی کرد؛ البته این حضور تاثیرات دیگر هم داشت.

پس از تحقق و اجرای موفق طرح‌های مختلف بود شهید صیاد شیرازی با ۲ درجه ارتقاء، درجه سرهنگ تمامی را دریافت و به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب شدآن هم در زمانی که هنوز وارد ۴۰ سالگی نشده بود و به نوعی فرمانده جوان محسوب می‌شد هر چند برخی نیرو‌های ضد انقلاب مدتی بعد صیا دل‌ها را کنار زدند.

از عزل تا حضور در سپاه و فرماندهی نیروی زمینی ارتش

حضور علی جوان در سمت‌های فرماندهی مصادف شد با ریاست جمهوری بنی‌صدر خائن و به خاطر روحیه انقلابی و مقابله با خیانت توسط این عامل منافقین عزل شد و تا زمان عزل بنی صدر و فرار مفتضحانه او به فرانسه علی صیاد شیرازی از ارتش دور بود تا این که به دعوت شهید کلاهدوز دوباره وارد نیروهاس مسلح شد، اما با ماموریتی متفاوت، شهید کلاهدوز صیاد را مامور به خدمت در ستاد مرکزی سپاه پاسداران کرد و این شهید والا مقام هم با دل و جان آن را پذیرفت.

این روز‌ها بسیار بحث همکاری بین سپاه و ارتش بسیار مطرح می‌شود، اما شاید کمتر کسی بداند که این روند از زمان شهید صیاد شیرازی شروع شد، صیاد نقش به سزایی در همکاری و نزدیکی ارتش و سپاه داشت، گواه این موضوع تشکیل قرارگاه مشترک عملیاتی سپاه و ارتش بود که پس از خلع بنی صدر از فرماندهی کل قوا اتفاق افتاد، این نیروی انقلابی در آن زمان به عنوان فرمانده ارشد در آن قرارگاه مشغول به فعالیت شد.

پس مدتی در مهر ماه سال ۱۳۶۰ به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی (ره) به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد که این حضور هم تاثیری شگرف در جبهه‌های جنگ داشت، در این زمان نیرو‌های ارتش اسلام در عملیات‌هایی چون ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس که سرنوشت جبهه‌های اسلام علیه کفر را تغییر داد به پیروزی رسیدند و نکته جالب این بود که تمامی آن‌ها را صیاد شیرازی هدایت کرد.

شهید صیاد شیرازی پس از حدود پنج سال انجام وظیفه در مسئولیت خطیر فرماندهی نیروی زمینی، در ۲۳ تیر ۱۳۶۵ با پیشنهاد حضرت آیت الله خامنه‌ای ریاست جمهوری وقت و تصویب امام راحل به سمت نمایندگی حضرت امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع منصوب شد و دو سال بعد هم به همراه جمعی از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع و موافقت معمار کبیر انقلاب درجه سرتیپی را دریافت کرد.

صیاد شیرازی که لیاقت خود را در زمان جنگ به همه ثابت و به صیاد دل‌ها شهرت پیدا کرده بود در مهر ۱۳۶۸ به درخواست رئیس ستاد فرماندهی کل نیرو‌های مسلح و موافقت فرماندهی معظم کل قوا به سمت معاونت بازرسی ستاد فرماندهی کل نیرو‌های مسلح منصوب شد و پس از ۵ سال با حکم فرماندهی معظم کل قوا به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح منصوب شد و یکسال بعد هم با حکم مقام معظم فرماندهی کل قوا مفتخر به دریافت درجه سرلشکری شد.

پرواز صیاد دل‌ها بدست منافقین کور دل

نقش بی‌بدیل این شهید بزرگوار در تمام دوران اتقلاب اسلامی باعث شد تا دشمنان به خصوص منافقین که ضربه سنگینی از حضور این نیروی مومن وانقلابی در ارتش خورده بودند نقشه ترورش را طراحی کنند و نهایتا آن را در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ اجرایی کردند.

علی صیاد شیرازی فرماندهی مقتدر و فردی مهربان و مردم دوست بود و همیشه سعی می‌کرد تا گرفتاری‌های مردم را رفع کند و منافقین هم از این حربه برای شهادتش استفاده کردند، این انسان‌های کور‌دل در آن روز وقتی شهید صیاد به قصد عزیمت به محل کار خود از منزل خارج شد وارد عمل شدند و وی را به شدت مجروح کردند.

پس این حادثه اهالی محل بلافاصله او را به بیمارستان انتقال دادند، اما متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده، تلاش پزشکان برای نجات او بی نتیجه ماند و امیر سرافراز ارتش اسلام پس از عمری مجاهدت در راه خدا به فیض عظیم شهادت نایل آمد، شهادتی که علاوه بر دل مردم، رهبر معظم انقلاب را هم داغدار کرد؛ فرماندهی معظم کل قوا پس از شهادت علی صیاد شیرازی در پیامی فرمودند:

«.. امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداکار دین و قرآن، نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزکار، سپهبد علی صیاد شیرازی امروز به دست منافقین مجرم و خونخوار و روسیاه به شهادت رسید.

این نه اولین و نه آخرین باری است که دلی نورانی و سرشار از عشق و ایمان و وفاداری به آرمان‌های بلند الهی، هدف تیر خشم و عناد و عصبیت از سوی زمره جنایتکار و فاسدی که ادامه حیات خود را در خدمتگزاری به دشمنان اسلام دانسته است، قرار می‌گیرد و دست خائن خودفروخته‌ای، نهال ثمربخش انسان والایی را قطع می‌کند. او مانند دیگر مردان حق از روزی که قدم در راه انقلاب نهادند، همواره سر و جان خود را برای نثار در راه خدا روی دست داشتند.

سرزمین‌های داغ خوزستان و گردنه‌های برافراشته کردستان، سال‌ها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه‌های دفاع مقدس صد‌ها خاطره از رشادت و از خودگذشتگی او حفظ کرده است.

خطر مرگ کوچک‌تر از آن است که بندگان صالح خدا را از راه او بازگرداند و عشق به منال دنیوی حقیرتر از آن است که در دل نورانی شایستگان جایی بیابد، کوردلان منافق بدانند که با این جنایت‌ها روز به روز نفرت ملت ایران از آنان بیشتر خواهد شد و خون مردان پاکدامن و پارسا هم، چون صیاد شیرازی و شهید لاجوردی، بدنامی و سیاهرویی آنان را در تاریخ و در دل این ملت همیشگی خواهد کرد…»

دشمنان ایران اسلامی در کنار تحرکات خود تمام حمایت‌های لازم را از گروه‌های تروریستی، چون منافقین انجام دادند تا با شهادت امثال سپهبد شهید صیاد شیرازی مردم بزرگ ایران را از راه خود منصرف کند غافل از آن که این ملت عهدی دیرین با شهدای خود دارند، عهدی که در پاسداشت خون سپهبد شهید سلیمانی مستحکم‌تر شد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده