عملیات فتح المبین (انتشار مجدد)
امیر سرتیپ دوم مسعود بختیاری: نبردی که تحت عنوان عملیات کربلای 2 طرحریزی و با نام عملیات فتح المبین با شرکت نیروهای زمینی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای بسیج مردمی و جهادگران پرتلاش در شروع سال 1361 به مدت 8 روز در منطقه عمومی دزفول شوش (غرب کرخه) انجام شد

یکی از کوتاهترین، موفق ترین، کم تلفات ترین و هماهنگ ترین عملیاتی بود که بیشترین ضربات را بر دشمن متجاوز وارد ساخت و او را وادار نمود که قسمت عمده و حساسی از سرزمین ایران عزیز را با سرافکندگی ترک نماید. پیروزی در این عملیات راه را برای شکستهای بعدی دشمن فراهم و عزم رزمندگان دلیر و شجاع ایران را به فشار بی وقفه و بی امان خود جهت آزاد سازی سایر مناطق اشغالی بیش از پیش جزم نمود.

مشخصات منطقه عملیات

منطقه عملیات فتح المبین حدود 2500 کیلومتر مربع وسعت داشت که از شرق به رودخانه غیر قابل عبور کرخه، از شمال به دامنه های جنوبی ارتفاعات کبیر کوه ( تیشه کن، ممله، علی کشت، شاوریه و اسکندر خندان)،از غرب به ارتفاعات میشداغ، تینه و عین خوش و از جنوب به دشت چهیلا محدود می شد.

الف: استقرار یگانهای متجاوز و خودی در شروع تهاجم (31/6/59 )

1. یگانهای متجاوز: ارتش عراق با 3 سپاه در ساعت 0330 روز 1/7/59 اقدام به حمله سرتاسری نمود که در این راستا سپاه 3 متجاوز با بکار بردن 5 لشکر ( 3 لشکر زرهی و2 لشکر مکانیزه ) و5 تیپ در استان خوزستان (منطقه جنوبی عملیات ) تلاش اصلی را به عهده داشت و لشکرهای 1 مکانیزه و 10 زرهی سپاه 3 در قسمت شمالی استان خوزستان با عبور از خط مرز پس از 6 روز تلاش بی وقفه خود را به رودخانه کرخه رسانده و در آنجا با جانفشانی یگانهای کم اما با اعتقاد به حفظ این آب و خاک، به شرح زیر مجبور به توقف شدند :

ـ لشکر10زرهی در شمال منطقه با چهار تیپ مستقر از غرب دهلران تا نهر رفائیه که از غرب دهلران تا شرق دشت عباس به صورت پوشش و ازاین منطقه تا شمال نهر رفائیه در مواضع پدافندی قرار گرفت.

ـ لشکر1 مکانیزه ازجنوب نهر رفائیه تا تپه های میشداغ با 5 تیپ مستقر و پدافند از منطقه را سازماندهی نمود که بیشترین تلاش خود را جهت حفظ و نگهداری ارتفاعات ابو صلیبی خات صرف کرد.

2. یگاهای خودی: در مقابل 2 لشکر زرهی و مکانیزه متجاوز، یگانهای زیر آنهم تنها با استعدادی حداکثر در حدود 60 درصد قرار داشتند:

ـ تیپ2 زرهی لشکر 92 زرهی مستقر در عین خوش و تپه علی گره زد

ـ گردان 283 سوار زرهی لشکر 92 زرهی

ـ گروه رزمی 37 زرهی شیراز مستقر در چنانه

ـ گروه رزمی 138 پیاده از لشکر 2 مرکز (بعداً به لشکر 21 تغییر نام داد)

ـ گروه رزمی 141 پیاده از لشکر 2 مرکز (بعداً به لشکر 21 تغییر نام داد)

ب: استقرار یگانهای خودی و متجاوز در مواضع پدافندی (قبل از اجراء عملیات فتح المبین)

1. خودی:

ـ لشکر 21 پیاده ـ لشکر 77 پیاده ـ تیپ 84 خرم آباد – تیپ 55 هوابرد

2. متجاوز:

ـ لشکر1 مکانیزه تقویت شده با لشکر 3 زرهی و سایر یگانهای تقویتی در مواضع مربوطه

ـ لشکر10 زرهی. تقویت شده باچندین تیپ زرهی، مکانیزه، پیاده و جیش الشعبی

مرحله طرح ریزی: (از 19 آبان ماه الی پایان اسفند ماه 1360)

در بعد از ظهر روز 7 مهرماه سال 1360که فرماندهان ارشد جهت عرض گزارش موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه(ع) یا شکست حصر آبادان به حضور رهبر کبیر انقلاب و فرماندهی کل قوا شرفیاب شدند، هواپیمای حامل آنان در منطقه کهریزک بعلت نقص فنی سقوط کرده و پنج نفر از فرماندهان ارتش و سپاه به شهادت رسیدند. در پی این حادثه ناگوار کادر فرماندهی رده بالای ارتش دچار تغییراتی شد که از آن جمله انتصاب سرهنگ توپخانه علی صیاد شیرازی که در آن زمان فرماندهی عملیات شمال غرب را به عهده داشتند به سمت فرماندهی جدید نیروی زمینی بود.

ایشان پس از انتصاب، تلاش اصلی خود را متوجه جبهه های جنگ نموده و به این جهت در قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب حاضر شده و شخصأ هدایت عملیات در جبهه جنوب را بعهده گرفته و دکترین جدید نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را که به تصویب شورای عالی دفاع رسیده بود باین شرح اعلام نمود:

1ـ تقدم اجرای عملیات آفندی در جبهه وسیع بر عملیات آفندی محدود و عملیات پدافندی.

2ـ همکاری بسیار نزدیک و برادرانه بین رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. (ترکیب مقدس)

برای رسیدن به تدبیر یکم نیاز به طرحریزی های دقیق، حساب شده و کارشناسانه بود. برای تحقق این هدف یکی از اقدامات اولیه ایشان دستور اعزام استادان دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش به قرارگاههای جنوب و غرب جهت طراحی‌های عملیات آتی بود که تقدم آن در منطقه جنوب جهت اجرای مأموریت واگذاری یعنی« پاکسازی خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران از لوث وجود نیروهای عراقی با انهدام و یا وادار کردن آنان به عقب نشینی و تأمین مرز بین‌المللی است. »

در اجرای دستور فوق استادان دانشکده فرماندهی و ستاد پس ازرهائی از مأموریت های محوله (که عمدتاً در پست‌های فرماندهی نیروهای زمینی و هوائی ارتش مشغول انجام وظیفه بودند) در دوسری در اواخر مهرماه و اواسط آبانماه همانسال به منطقه عزیمت و در قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب خود را به فرماندهی نیروی زمینی معرفی نمودند.

در روز 18 آبانماه 1360 اولین جلسه توجیهی با شرکت افسران ستاد قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب و 5 نفر از استادان دانشکده فرماندهی و ستاد در حضور فرماندهی نیروی زمینی تشکیل و در حالیکه جبهه 300 کیلومتری خوزستان که به سه منطقه نیمه مستقل: جنوبی(منطقه خرمشهرـ آبادان)، میانی(منطقه اهوازـ سوسنگرد) و شمالی (منطقه غرب دزفول ـ شوش) تقسیم شد، تصمیم گرفته شد سری عملیات آینده به نام کربلا نامگذاری شود. (کربلا2،1و…)

در این تصمیم، تقدم طرحریزی و اجرای عملیات ابتدا به منطقه میانی با نام کربلا 1، تقدم بعدی به منطقه شمالی (غرب دزفول ـ شوش) با نام کربلا 2 و بالاخره تقدم بعدی به منطقه جنوبی (خرمشهر ـ آبادان) با نام کربلا 3 داده شد.

همزمان در سایر مناطق عملیاتی (شمالغرب و غرب) نیز طرحریزی‌هائی در دست بررسی بود اما تلاش اصلی نیروهای مسلح به جبهه جنوب (سه منطقه یاد شده) داده شده بود.

در ابتدا بنا بود که سه عملیات بطور همزمان طرحریزی و با تقدم به مرحله اجراء در آید اما بدلیل کمبود افسران طراح اجباراً تصمیم گرفته شد تنها عملیات کربلا 1 و کربلا2 بطور همزمان طرحریزی و با تقدم منظور شده اجراء گردد.

در 25 آبانماه 1360 فرماندهی نیروی زمینی راهنمائی طرح ریزی خود را به شکل یک یادداشت اداری به گروه طراح ابلاغ نمودند که قسمتی از آن به شرح زیر است:

ـ طرح کربلا 2 بایستی همزمان با طرح کربلا 1 آماده گردد.

ـ نیروهای عمل کننده عبارتند از:

لشکر 21 و یگانهای تحت کنترل عملیاتی آن، تیپ 84 پیاده خرم آباد، تیپ 55 هوابرد شیراز و لشکر 77 پیاده. نحوه رهائی در ملاحظات بعدی اشاره می شود. (چون در آن زمان لشکر در منطقه آبادان مستقر بود)

قدرت جابجائی یگانهای احتیاط خودی (زرهی و مکانیزه) از 3 ساعت و حداکثر تا 48 ساعت می باشد.

در تاریخ 13/11/60 کمیسیونی در دو مرحله صبح و بعد از ظهر با شرکت گروه طراح، فرماندهان و عناصر عملیاتی و اطلاعاتی یگانهای ارتش و سپاه تشکیل شد که پس از بحث و بررسی و موافقت کلی با طرح عملیاتی شماره 1 کربلا 2 نکات زیر نیز مورد تأکید قرار گرفت:

ـ اجتناب از تک های جبهه‌ای و دور زدن دشمن با استفاده از تکهای جناحی

ـ اجتناب از طولانی شدن عملیات

ـ استفاده از روحیه تهاجمی نیروهای رزمی در ساعات اولیه تک

ـ 5 قرارگاه به شرح زیر از روز 14 بهمن ماه فعالیت مشترک (ارتش ـ سپاه) خود را آغاز نمایند:

1. قرارگاه تاکتیکی لشکر 21 پیاده در دزفول

2. قرارگاه تاکتیکی لشکر 77 پیاده در هفت تپه

3. قرارگاه تاکتیکی لشکر 92 زرهی در دشت آب

4. قرارگاه تاکتیکی تیپ2 لشکر 92 زرهی در لزه

5. قرارگاه تاکتیکی تیپ55 هوابرد در بیت شایع

در زمانیکه یگانهای تابعه آماده می شدند تا هر چه زودتر عملیات کربلا 2 را به اجراء در آورند، متجاوز با هدف به تأخیر انداختن و جلوگیری از اجرای این عملیات درگیری سختی را درتنگ چزابه بوجود آورد که تا حدودی هم موفق شد اما هیچگاه نتوانست اراده محکم رزمندگان را در بیرون راندن متجاوز از سرزمین های اشغالی متزلزل نماید، تا اینکه در 7 اسفند ماه 1360 بر مبنای توافق فرماندهی مشترک عملیات کربلا 2 ( سرهنگ علی صیاد شیرازی و برادر محسن رضائی ) فرماندهی نزاجا طی یادداشتی خواستار تغییراتی در طرح عملیاتی شماره 1 کربلا 2 شدند. که اهم آنها عبارت بودند از:

ـ کلیه عملیات در یک مرحله اجراء شود

ـ تیپ 58 ذوالفقار از غرب احضار و تصرف تپه شاوریه به او واگذار شود

ـ قرارگاهی بنام قرارگاه قدس تشکیل و با زیر امر گرفتن تیپ2 زرهی لشکر 92 زرهی و تیپ 84 خرم آباد و 2 تیپ از سپاه مأموریت تصرف و تأمین عین خوش را بعهده بگیرد.

لشکر 92 زرهی تیپ 55 هوابرد را در منطقه رقابیه در کنترل عملیاتی گرفته و مأموریت در آن منطقه را به عهده بگیرد.

پنج قرارگاه مشترک به شرح زیر تشکیل و هدایت عملیات در مناطق ذکر شده را به عهده خواهند داشت:

1. قرارگاه کربلا2 ـ قرارگاه مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

2. قرارگاه قدس ـ منطقه دشت عباس و عین خوش

3. قرارگاه نصر ـ منطقه غرب پل نادری و شمال غربی رودخانه رفائیه

4. قرارگاه فجر ـ منطقه غرب شوش و جنوب غربی رودخانه رفائیه

5. قرارگاه فتح ـ منطقه تنگ رقابیه و غرب چنانه

با توجه به مطالب صفحات قبل سرانجام در دهه دوم اسفند ماه 1360 طرح عملیاتی شماره 2 کربلا2 (تجدید نظر شده) تهیه و به یگانهای ذینفع ارسال گردید که قسمتهایی از آن در زیر آورده می شود.

سازمان رزمی

قرارگاه فرماندهی عملیات کربلا 2 :

قرارگاه قدس شامل :

تیپ 84 پیاده، تیپ 2 زرهی لشکر 92، تیپ 14 امام حسین (ع)، تیپ 41 ثارالله، تیپ ایلام، گردان مستقل حضرت علی اکبر

(توضیح اینکه تیپ ایلام و گردان مستقل حضرت علی اکبر هیچگاه در منطقه قرارگاه قدس بکار برده نشدند)

قرارگاه نصر شامل :

لشکر 21 پیاده، تیپ 58 ذوالفقار، تیپ 7 سپاه دزفول تیپ 27 محمد رسول الله

قرارگاه فجر شامل:

لشکر 77 پیاده، تیپ 33 المهدی، تیپ 17 قم، تیپ 35 امام سجاد (ع)

قرارگاه فتح شامل :

لشکر 92 زرهی (ـ) تیپ 55 هوابرد، تیپ 25 کربلا، تیپ 46 فجر، تیپ 8 نجف

در کنترل قرارگاه کربلا 2                      تیپ 37 زرهی (احتیاط )

گروه 33 توپخانه                                یگان هوانیروز

مأموریت

 فرماندهی عملیات کربلا 2 در ساعت (س) روز (ر) به منظور انهدام دشمن در منطقه عمومی دزفول ـ شوش تک نموده ارتفاعات عین خوش، علی گره زد، ابوصلیبی خات ( رادار)، تنگ رقابیه و ارتفاعات غرب چنانه را تأمین و در منطقه پدافند می نماید و آماده می شود بنا به دستور تک را به سمت غرب جهت تأمین خط مرز ادامه دهد.

فرماندهی

این عملیات از قرارگاه کربلا 2 به ترتیب زیر هدایت می گردد

الف ـ رهبری حقیقی این عملیات سرنوشت ساز همچنان به عهده حضرت ولی عصر (عج) می باشد که برای حفظ وحدت فرماندهی مسئولیت فرماندهی و هدایت عملیات را با توکل به خدا شخصاً به عهده می گیرم

ب ـ چون جنگ و رزم ما در راه اسلام است پیروزی آن به نام (الله) و رزمندگان اسلام به ثبت می رسد ( انشاء الله )

پ ـ اولین برنامه ما بعد از پیروزی مراسم شکر گزاری همه رزمندگان اسلام است در درگاه خداوند متعال

فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران سرهنگ توپخانه علی صیاد شیرازی

رویدادهای مهم پس از انتشار طرح عملیاتی تجدید نظر شده کربلا2 تا روز یکم فروردین سال 61

الف ـ خاتمه جابه جایی ها و گشایش قرارگاههای 5 گانه

ب ـ در تاریخ 15/12/60 دستور حرکت تیپ 2 لشکر 92 زرهی به منطقه لزه (شمال غربی تپه 350) در شرایطی صادر گردید که وضعیت جوی منطقه بسیار نامناسب بود به نحوی که تیپ مذکور در آخرین روزهای اسفند در حالیکه پرسنل آن خسته و توان رزمیشان به میزان قابل ملاحظه ای تقلیل یافته بود در محل مأموریت خود مستقر گردیدند.

پ ـ در تاریخ 24/12/60

قرارگاه قدس تنها با حدود 10 نفر افسر و درجه دار در چاه نفت کار خود را آغاز و اعلام موجودیت نمود،

قرارگاه نصر در تپه سپتون،

قرارگاه فجر در جنوب غربی شوش،

و قرارگاه فتح در شمال بیت شایع در قرارگاههای تاکتیکی خود مستقر گردیدند.

و بالاخره قرارگاه مرکزی کربلا 2 در شمال شرقی شوش ( کنار جاده راه آهن ) مسقر و آماده برای هدایت عملیات گردید.

در حالی که تمام فرماندهان و رزمندگان پرتوان ما برای شروع عملیات بی‌تابی می کردند و همگان عزم و اراده آهنین خود را در جهت بیرون راندن دشمن ازخاک میهن اسلامی جزم کرده بودند، متأسفانه متجاوز پی به اجرای این عملیات برده و به منظور برهم زدن سازمان و جلوگیری از اجرای کامل عملیات در شب 29 اسفند ماه 60 در مناطق عملیاتی قرارگاه فجر ( شوش و انگوش) و در قرارگاه فتح ( منطقه رقابیه) دست به تک های مختل کننده ای زد .

با توجه به نامگذاری و سرانجام در ساعت 1930 روز یکم فروردین ماه تصمیم به اجرای عملیات گرفته شد و افسران طراح به قرارگاهها اعزام تا ضمن ابلاغ زمان اجرا و رمز عملیات به قرارگاههای تابعه کار نظارت بر عملیات و برقراری ارتباط با قرارگاه مرکزی را به عهده بگیرند.

مطابق مطالب فوق از این لحظه عملیات کربلا 2 به نام عملیات فتح المبین و پیام اعلام زمان تک و رمز عملیات به شرح زیر بود :

« از قرارگاه کربلابه قرارگاه های قدس، فجر، نصر و فتح: ساعت (س) روز (ر) ساعت 0030 روز 2/1/61 تعیین و شروع عملیات با کد بسم الله القاصم الجبارین، یا زهرا ( س) خواهد بود »

اجراء و هدایت عملیات ( 2 تا 10 فروردین ماه 1361)

الف ـ مرحله یکم عملیات فتح المبین ( روزهای دوم و سوم فروردین )

در ساعت 0030 روز 2 فروردین ماه قرارگاههای قدس و نصر با غافلگیری کامل تک خود را آغاز، دشمن را مورد هجوم قرار داده و به سمت هدف های از پیش تعیین شده حرکت نمودند به طوری که قرارگاه قدس موفق شد پل چیخواب، پادگان عین خوش، ارتفاعات عین خوش، قسمتی از جاده مواصلاتی دچه به عین خوش را تصرف و ضمن وارد آوردن تلفات و ضایعات عمده حدود 1500 نفر از قوای متجاوز را به اسارت درآورد که با پاتکهای موجی و دیوانه وار عراق مواجه گردید.

قرارگاه نصر نیز موفق شد کوت کاپن ـ سرخه صالح ـ سه راه قهوه خانه ـ تپه چشمه ـ تپه بلتا ـ تپه جفینه ـ تپه 350ـ و علی گره زد را تصرف و حدود 3000 نفر از قوای متجاوز را به اسارت در آورد.

قرارگاههای فجر و فتح نیز به تثبیت دشمن در مناطق محوله ادامه داده و ضمن به اسارت در آوردن شماری از نیروهای دشمن توسط قرارگاه فجر، تعدادی از تانکهای دشمن توسط قرارگاه فتح مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شدند.

ذکر این نکته ضروری است که قرارگاه قدس به دلیل حساسیت منطقه آن قرارگاه برای دشمن (بسته شدن راه تدارکات و احتمالاً عقب نشینی نیروهای متجاوز) مورد پاتک های پی درپی و بی امان متجاوزین واقع و در بعضی از مناطق نیز مجبور به از دست دادن قسمت هایی از مناطق متصرفی گردید.

ب ـ مرحله دوم عملیات (روزهای چهارم، پنجم و ششم  فروردین ماه)

همانطور که گفته شد از شروع روشنایی روز دوم فروردین ماه نیروهای متجاوز برای باز پس گیری منطقه حساس و حیاتی عین خوش و دشت عباس، قرارگاه قدس را زیر فشار پاتکهای بی امان خود قرار دادند به طوری که هر لحظه بیم آن می رفت که باز پس گیری مواضع در منطقه قرارگاه قدس، کل عملیات فتح المبین را به مخاطره اندازد. لذا به منظور برداشتن فشار از روی قرارگاه قدس، سر فرماندهی قرارگاه کربلا به قرارگاه فتح دستور داد در ساعت 0100 روز چهارم فروردین ماه تک و هدفهای واگذاری را تصرف نماید و به قرارگاه نصر نیز دستور داده شد با زیر امر گرفتن تیپ 37 زرهی موجبات الحاق با قرارگاه قدس را فراهم کند.

تک قرارگاه فتح در ساعت مقرر آغاز و تا ساعت 0800 صبح همان روز تیپ 55 هوابرد و تیپ 8 نجف موفق شدند ارتفاع میشداغ، تنگ رقابیه و ارتفاع رقابیه را تصرف و تدارک و عقب نشینی نیروهای متجاوز را با مشکل روبه رو ساخته و اولین ژنرال ارتش عراق را به اسارت درآورند ولی متأسفانه درمنطقه دشت عباس موفقیت چندانی به دست نیامد و تیپهای 37 و 2 زرهی متحمل تلفات سنگینی شدند، ضمن آنکه پاتکهای دشمن در تمام مدت در منطقه قرارگاه قدس ادامه داشت اما آثار تزلزل در روحیه نیروهای دشمن به وضوح نمایان گردیده بود.

 پ ـ مرحله سوم عملیات ( هفتم فروردین ماه 61)

با توجه به تقویت یگان های متجاوز در ارتفاعات ابوصلیبی خات و ایجاد مواضع مستحکم و پی درپی ( پدافند در عمق) قرارگاه فجر با تمام تلاشی که کرد قادر به درهم کوبیدن این مواضع نشد، ضمن اینکه موفقیت قرارگاه نصر در شمال رودخانه رفائیه و رسیدن عناصر آن قرارگاه به جناح باز لشکر1 مکانیزه عراق این موقعیت مناسب را در اختیار قرارگاه کربلا گذاشت که با طرحریزی یک عملیات احاطه ای یک طرفه، لشکر 1 مکانیزه عراق را در ارتفاعات ابوصلیبی خات درهم بکوبد.

بالاخره در ساعت 0945روز هفتم فروردین قرارگاههای نصر و فجر با هم الحاق حاصل نمودند و ماموریت آنها با موفقیت کامل به پایان رسید و دشمن با تمام تلاش در حال فرار از منطقه بود که گروه گروه به اسارت رزمندگان در آمدند.

ت ـ مرحله پایانی ( روزهای هشتم و نهم فروردین ماه 61 )

در پایان مرحله سوم هنوز تنگ ابوغریب در شمال و تپه های دوسلک و برقازه در جنوب به تصرف رزمندگان در نیامده بود.

لذا در سحرگاه روز هشتم فروردین ماه که دشمن در حال فرار از منطقه بود قرارگاههای نصر ـ قدس و فتح حرکت خود را به منظور تصرف هدفهای یاد شده شروع و موفق شدند بدون درگیری عمده ای هدفهای ذکر شده را که توسط دشمن تخلیه شده بود به تصرف درآورند و عملیاتی که برای روز نهم طرحریزی و پیش بینی شده بود در روز هشتم بدون هیچگونه مشکلی اجراء و کلیه اهداف تعیین شده تصرف و خط سرخ تأمین گردید. بلافاصله مسؤلیت منطقه فتح المبین به لشکر 77 واگذار و بقیه یگانها جهت عملیات آزاد سازی خرمشهر از روز 10/1/61 راهی منطقه آبادان ـ خرمشهر شدند.

نتایج عملیات بزرگ فتح المبین

الف ـ آزادسازی حدود 2200 کیلومتر مربع از سرزمینهای اشغالی غرب دزفول – شوش.

ب ـ انهدام تیپهای 1و 17 مکانیزه و تیپهای 24 و 51 زرهی از لشکر 1 مکانیزه عراق و تیپهای 24 مکانیزه و 17 زرهی از لشکر 10 زرهی، وارد آوردن آسیبهای کلی به تیپهای 12 و 60 زرهی و تیپهای 505،423، 424، 99، 96، 93،15، 13، 11 پیاده.

پ ـ بالا رفتن میزان اتکاء به خداوند و خود باوری نیروهای رزمنده.

ت ـ خارج شدن شهرهای دزفول ـ اندیمشک ـ شوش ـ پایگاه هوایی دزفول و جاده مواصلاتی و استراتژیکی دزفول به اهواز از زیر آتش توپخانه‌های متجاوز.

ث ـ ایجاد اعتماد به نفس در تمامی رزمندگان به ویژه فرماندهان برای تداوم بخشیدن به عملیات تهاجمی.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده