مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی
اهداف آمريكا از ژاندارمي ايران سياست ايفاي نقش ژاندارمي از سوي ايران در منطقه، منافع زيادي براي آمريكا در برداشت: «ایران از 1347-1357 نزدیک به 23 میلیارد دلار خرید با انعقاد قرارداد خرید اسلحه به آمریکا پرداخت و با هزینه­­ای معادل هشتصد میلیون دلار، ساخت بندر نظامی چابهار را آغاز کرد. از این پایگاه عظیم نه تنها حکمرانی بر دریای عمان و خلیج فارس ممکن بود بلکه در کشمکش منطقة اقیانوس هند نیز مؤثر می­افتاد و هم­چنین پیشرفت احتمالی شوروی به سمت اقیانوس هند را از راه خشکی می­توانست سد نماید.»(الهي،106:1372)

اسناد و مدارك فراواني وجود دارد كه نشان مي‌دهند چگونه حكومت شاه نقش «ژاندارمي منطقه» و هم‌چنين «حافظ منافع آمريكا» بودن را ايفاء مي‌كرده است. از جمله در يك سند «سري» سفارت آمريكا تحت عنوان «ارزيابي اطلاعات درباره ايران» متعلق به سال 1978 (1357) چنين آمده است: «نيرو‌هاي مسلح ايران علاوه بر ياري رساندن به دولت عمان در دفاع از خود عليه شورشيان (ظفار)، در حراست از غرب به ­منظور دسترسي به عرضه كنندگان نفت مثمر ثمر بوده‌اند.» در اين راستا، در دوران زمامداري كارتر نيز پس از ديدار شاه از آمريكا و مذاكره با كارتر، رئيس جمهور آمريكا با قاطعيت تأييد كرد: «آمريكا نيازهاي نظامي ايران را تأمين مي‌كند… . اتحاد نظامي ايران و آمريكا خلل ناپذير است… . ما خواهان يك ايران نيرومند تحت رهبري شاهنشاه هستيم.» شاه نيز در عوض با تثبيت قيمت نفت و عدم افزايش آن موافقت نمود.(مازندي، 1373: 193)

دولت آمريكا به ­واسطه بدست آوردن تضمين‌هاي لازم در مقابل اين حجم از سلاح­هاي واگذار شده به حكومت شاه، خارج از اقداماتي كه معمولاً عرف ديپلماتيك مي‌باشد، از طريق سازمان‌هاي CIA و آژانس اطلاعات نظامي آمريكا – DIA[1]– وضعيت كليه كاركنان ايراني مأمور به كشور آمريكا جهت طي دوره‌هاي آموزشي مختلف را مورد بررسي قرار داده و به بهانه‌هاي مختلف توسط روانشناسان متبحر اطلاعاتي آنان را مورد ارزيابي قرار داده و نسبت به شناسايي افرادي كه زمينه همكاري با اين سرويس‌ها را دارند، اقدام مي‌نمودند. شناسايي و حتي استخدام اين عده از كاركنان ايراني توسط CIA و DIA، اطمينان خاطري را به مسئولين آمريكا در جهت حفظ منافع نامشروع آنها در رويدادها و حوادث بحراني مي‌بخشيد. بررسي اسناد مكشوفه از لانه جاسوسي آمريكا، دليلي مستدل بر اثبات اين مدعي مي‌باشد. در ارتباط با آن تعداد خاص (و البته قلیل) كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در كودتا‌ها شركت نموده، اقدام به فرار به خارج از كشور به همراه وسايل پرنده كرده و يا به­ عنوان جاسوس، عامل جمع‌آوري بيگانگان شدند، از ميان همين افراد و با بهره‌گيري از شناخت قبلي سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريكا پيرامون آنان، انتخاب گرديدند.

تعدادي از اين افراد در درجات مياني ارتش قرار داشته و با توجه به رهايي از خدمت اكثريت قاطع ژنرال­ها، خيلي زود در جايگاه‌هاي حساس مشغول به­ كار گرديده و از اين رو دسترسي قابل توجهي به اسناد و مدارك پيدا نمودند. [2] در سند شماره 6 اسناد مكشوفه از لانه جاسوسي آمريكا، يكي از اين افراد اينگونه توصيف مي‌شود: «مشاراليه عضو هيچ باشگاه، انجمن يا سازمان نيست. محرم و همراز ندارد و خودش بهترين مشاور خود اوست. تنيس بازي مي‌كند. هيچگاه جزئيات كار خود را با همسرش در ميان نگذارده و توضيح داده كه بخاطر امنيت خودش، بايستي مخفي بماند.»(دانشجويان مسلمان پيرو خط امام – توهم براندازي، 21:1368)  

بديهي است يكي از دلايلي كه سرويس‌هاي اطلاعاتي را متوجه اين عده از كاركنان و افراد مشابه آنان در ساير سازمان­ها و وزارت­خانه­ها نموده، شرايط حادث شده به ­واسطه پيروزي انقلاب اسلامي ايران و عدم امكان استفاده از افرادي بود كه مشهور به ارتباط با حكومت پهلوي بودند. در كنار اهداف جاه­ طلبانه يا به تعبير خود آمريكايي­ها فرصت طلبانه بعضي از اين اشخاص، آمريكا مستقلاً با هدف جاسوسي و جمع‌آوري اطلاعات سعي مي‌كند از ظرفيت دسترسي‌هاي آنان حداكثر بهره‌ برداري را بنمايد. تا اين مقطع، DIA اقدام به جمع آوری اطلاعات مي‌نموده، اما ‌زماني­كه اين دسترسي شامل اطلاعات با ارزش طبقه‌ بندي شده مي‌شود، فرد به CIA تحويل داده شده و ارتباطات به ­طور كامل صورت اطلاعاتي پيدا مي‌كند و تا مرحله آموزش­هاي ويژه جاسوسي نيز پيش مي‌رود. كلية اين فعاليت­ها در جهت همان هدف اصلي كه ايجاد يك جريان ميانه‌رو است، هدايت مي‌شود. محورهاي جاسوسي زير از اين اسناد استخراج شده است:

  • طرح­ها و شكاف­هاي دروني رهبري روحانيت.
  • دستگاه اطلاعاتي جديد و اطلاعات مربوط به امنيت داخلي.
  • شناسايي سرهنگ‌هاي ميان رتبه كه هسته رهبري آتي ارتش را به عهده‌ دارند.
  • توانايي‌هاي نظامي و دفاعي (در رابطه با تهاجم عراق، عليه آل سعود، در مقابل شوروي و در حمايت از پاكستان).
  • نحوه مقابله با تحركات گروهك‌ها كه از آن تحت عنوان ناآرامي اقليت‌ها ياد مي‌شود.
  • دستيابي به اطلاعات مربوط به خريد‌هاي نظامي گذشته و از جمله زير دريايي از آلمان غربي.

در مورد عناصري كه در خارج از كشور دعوي تشكيل هسته‌هاي مخالفين را داشتند، مسأله تفاوت مي‌كرد. اين افراد ارزش استفاده جاسوسي را براي آمريكا نداشتند ليكن، آمريكا علاقمند بود در جريان فعاليت اين به اصطلاح تبعيدي‌ها قرار داشته باشد و هم‌چنين از موضع دولت ميزبان آنها مطلع باشد.

نكته‌ حايز اهميت آنست كه نوع اطلاعات مورد توجه آمريكايي­ها با توجه به تهاجم نظامي عراق و شروع جنگ توسط حكومت متجاوز بعث و هم‌چنين همكاري‌هاي بعدي بين آمريكا و عراق در زمينه تبادل اطلاعات نظامي كه در مطبوعات هم مطرح شد، حاكي از نقش مستقيم آمريكا در شروع جنگ تحميلي مي‌تواند باشد.(همان: ج)  

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 


1- مأموريت اصلي اين آژانس را نمي‌توان جمع‌آوري در نظر گرفت، بلكه ارائه پشتيباني واقعي اطلاعاتي به وزير دفاع، رئيس مشاوران نظامي رئيس جمهور، فرماندهان فرماندهي‌هاي متحد و برخي سازمان‌هاي خارج از وزارت دفاع، مأموريت اصلي آن است. آژانس اطلاعات دفاعي همچنين به هماهنگي و اجراي جمع‌آوري اطلاعات سنجش از راه دور اشتغال دارد و سرويس اطلاعات انساني دفاعي و نظام وابسته دفاعي را رهبري مي‌كند.

به­طور مثال مي‌توان به يكي از اسناد- سند شماره 14- بدست آمده از لانه جاسوسي آمريكا اشاره نمود. در اين سند ابتدا از مسئولين ذي­ربط بابت استخدام عامل تشكر نموده و سپس رهنمود اطلاعاتي مي­دهند: «بابت تلاش موفقيت­آميزي كه منجر به تثبيت اس . دي . كت را به­عنوان منبع گزارشگر مخفي اطلاعات خارجي شد، ستاد به تمام مراكز دست اندركار تبريك مي‌گويد.» و در ادامه نيز چنين آورده شده است: «اگر در تهران ملاقات كرد، به­عنوان منبع گزارشگر در باره ارتش ايران كه همچنان از اولويت اطلاعاتي بالايي برخوردار است، ظاهراً بسيار اميدوار كننده مي‌باشد.» دانشجويان مسلمان پيرو خط امام – توهم براندازي، 1368 : 32.

2- آمریکایی­ها امیدوار بودند که بتوانند از افراد بهره بگیرند. البته علی­رغم این تلاش­های فراوان آمریکا، جوانان انقلابی ارتش، افرادی همچون شهید صیاد شیرازی، بابائی، اردستانی، کلاهدوز، اقارب پرست، آبشناسان و …،  که تعداد زیادی از آنان دوره­های نظامی را در آمریکا و سایر کشورهای غربی گذرانده بودند، دقیقأ برخلاف برآوردهای آمریکا و رویارو با آنها عمل کردند. این واقعیت نشان می­دهد که آمریکا شناخت لازم و مناسب از عمق اعتقادات این کارکنان، نفوذ حضرت امام(ره) و روحانیت انقلابی، در قلوب آحاد کارکنان ارتش نداشت. جوانان ارتش، تمامی اندوخته های خود در غرب را در مسیر خدمت به نظام مقدس اسلامی قرار داده، علیه استکبار و ایادی منطقه­ای آنها وارد عمل شده و حتی جان خویش را در این مسیر فدا نمودند.  

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده