به مناسبت 13 اسفند، سالروز عملیات پیروزمند کربلا 7 (انتشار مجدد)
سرتیپ 2 علی عبدی بسطامی به دنبال انتخاب راهبرد تعقیب و تنبیه متجاوز از سوی جمهوری اسلامی ایران پس از فتح خرمشهر، عملیات های رمضان، والفجرمقدماتی و والفجر1 با هدف تهدید شهر استراتژیک بصره عراق به اجرا در آمد. این عملیات ها به رغم وارد کردن تلفات و ضایعات فراوان به ارتش عراق، در دستیابی به هدف اصلی خود یعنی تهدید بصره ناموفق بودند.

نیروهای مسلح ایران به منظور خارج کردن جنگ از بن بست به وجود آمده در جنوب، نبرد را به شمالی ترین بخش جبهه یعنی منطقه پیرانشهر ایران و حاج عمران عراق کشاندند و موفق شدند با اجرای یک عملیات کاملاً موفق با عنوان والفجر2، به اهداف تعیین شده که مهم ترین آنها ارتفاع 2519 بود، دست پیدا کنند. ارتفاع مذکور تا روز 24 اردیبهشت 1365 همچنان در تصرف لشکر 64 ارومیه باقی ماند. اما ارتش عراق در سال 1365 و در راستای استراتژی دفاع متحرک، این ارتفاع را باز پس گرفت.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حمایت و پشتیبانی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ 10 شهریور1365 با اجرای عملیات کربلا 2 تلاش کرد بار دیگر این ارتفاع را به تصرف در آورد اما موفق نشد و یکی ازفرماندهان برجسته سپاه به نام محمود کاوه طی آن به شهادت رسید.

سرانجام در سال 1366 و هنگامی که شرایط خاصی بر جبهه های نبرد حاکم بود، لشکر64 ارومیه ماموریت یافت تا ارتفاع 2519 را تصرف نماید. در نتیجه،

عملیات کربلای 7 در تاریخ 13 اسفند 1365، در غرب پیرانشهر و در عمق 20 کیلومتری خاک عراق، توسط لشکر 64 ارومیه در منطقه‌ای کوهستانی و پوشیده از برف با ارتفاع چندین متر به اجرا درآمد که در نتیجه آن، ارتفاعات 2519 و گردمند که بر محور پیرانشهر، حاج عمران، دربند، چومان مصطفی به رواندوز تسلط و اشراف دارند، به تصرف رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی درآمد و تا پایان جنگ در دست نیروهای خودی باقی ماند.

 اهداف عملیات

·        انهدام ماشین جنگی دشمن؛

·        تحمیل اراده نیروهای خودی به دشمن و قرار دادن نیروهای خودی در مواضع و شرایط بهتر؛

·        بر هم زدن سازمان و آرایش جنگی دشمن و نامتعادل ساختن نیروهایش؛

·        کاهش فشار جنگی دشمن در منطقه عملیاتی کربلای 5 و 6؛

·        ایجاد زمینه برای اجرای عملیات‌های بعدی توسط قرارگاه عملیاتی رمضان؛

·        باز پس گیری ارتفاعات حساس 2519 معروف به سلطان‌الجبال صدام، تپه شهدا و گردمند و خارج کردن منطقه حاج عمران تا پیرانشهر از دید و تیر دشمن و تسلط بر محور حاج عمران- چومان مصطفی- گلاله.

لازم به ذکر است که مردم کردستان عراق که از رژیم بعثی جبار و جنایتکار حاکم بر عراق ناراضی بوده و با آن مبارزه می‌کردند، در این رابطه با نیروهای ایرانی همکاری کرده و تسهیلاتی را برای نفوذ به عمق خاک عراق در این ناحیه فراهم می‌کردند. همچنین عناصری از شیعیان عراقی رانده شده از آن کشور هم تحت عنوان تیپ 9 بدر در کنار رزمندگان ایران علیه رژیم بعثی عراق می‌جنگیدند. به‌طور کلی تشکیل قرارگاه عملیاتی حمزه سیدالشهدا در شمال‌غرب و هدایت عملیات به عمق خاک عراق در شمال شرق این کشور و تصرف برخی شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی سبب می‌شد تا ارتش عراق به این ناحیه لشکرکشی و بخشی از نیروهایش را از مقابل جبهه‌های جنوب و غرب به شمال‌غرب ایران جابه‌جا کند.

اجرای عملیات

در ساعت 2400 روز 12 اسفند 1365، عملیات کربلای 7 با رمز مقدس «یا مولای متقیان علی(ع)» آغاز و در همین ساعت یکان جنگاوران  لشکر 64 ارومیه از خط عزیمت عبور و به سوی مواضع دشمن پیشروی کرد. این یکان پس از حدود یک ساعت و 40 دقیقه اعلام کرد که کلیه نیروها با آرایش جنگی در نزدیکی موانع دشمن مستقر و عناصر متخصص دسته شناسایی و تیم مهندسی مشغول ایجاد معبر و خنثی‌سازی مین‌ها و بریدن سیم‌های خاردار دشمن هستند. بلافاصله گردان تکاور و پس از آن گردان 103 پیاده از خط عزیمت عبور کردند. سرانجام پس از حدود دو روز نبرد سنگین و در مواردی تن به تن که با آتش مداوم و مؤثر یکان‌های توپخانه و بالگردهای هوانیروز پشتیبانی می‌شد، یکان‌های تکاور موفق شدند اهداف از پیش تعیین شده را تصرف، تمامی پاتک‌های دشمن را سرکوب و مواضع خود را بر روی اهداف تصرف شده تثبیت کنند.

دستاوردهای عملیات کربلای 7

رزمندگان لشکر 64 ارومیه در جریان عملیات کربلای 7 ارتفاعات حساس منطقه از جمله ارتفاع بسیار مهم 2519، گردمند، تپه سرخی، یال کله اسبی و حدود 50 کیلومتر مربع از خاک عراق را به تصرف خود در آورده، محور عمومی پیرانشهر و رواندوز عراق را آسیب‌پذیر ساختند و بر شهرها و آبادی‌های عراق در این منطقه از جمله چومان مصطفی مسلط شدند. به این ترتیب تدارکات و حرکات ضدانقلاب به داخل کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در این منطقه تحت کنترل قرار گرفت.

در این عملیات حدود سه هزار نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند و 289 نفر از آنان نیز به اسارت رزمندگان پرتوان لشکر 64 پیاده درآمدند و 9 پاتک سنگین عراق به منظور بازپس‌گیری مواضع از دست رفته‌اش با تلاش و مجاهدت رزمندگان لشکر سرکوب و با شکست مواجه شد.

در سالروز این عملیات افتخارآفرین یاد وخاطره تمامی رزمندگان این عملیات به ویژه شهدای گرانقدر وجانبازان سرافراز آن را گرامی می داریم.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده