جلسه هم اندیشی به مورخ 28/11/1398 در معاونت علمی و پژوهشی هیئت معارف جنگ
حاضرین : سرتیپ سید ناصر حسینی، سرتیپ نصرالله عزتی، سرتیپ2 مسعود بختیاری، سرتیپ2 عباس فرخی، سرتیپ2 ناصر زنگنه، سرتیپ2 حسن قربانی، سرهنگ علی سجادی انصاری، سرهنگ محسن قرهی. امیر، سید ناصرحسینی: ضمن خیر مقدم به مدعوین، دستور کار جلسه امروز تعیین عناوین مقالات دور سوم می باشد. در ابتدا اشاره ای به این موضوع می کنم که جوانان ما از صحبت هایشان برآورد می شود که ما در جنگ پیروز نشدیم و ما موظف هستیم که در این باره فکری بکنیم و پاسخ مناسب را به نسل جوان بدهیم.

و این پاسخ در دو دیدگاه نظامی و روحانی گنجانده می شود که در مقوله روحانی سازمان عقیدتی کارهای مناسبی انجام داده و ایمان رزمندگان ایرانی را عامل پیروزی مطرح نموده است اما در مقوله نظامی ما باید کاری کنیم و با انتشار مقالات مناسب و علمی، افکار جوانان را متوجه بعد پیروزی های نظامی ایران بکنیم.

در سال اول 165 عملیات زمینی انجام شد که 4 عملیات آن سرزبان هاست و همگی بر این باورند که این عملیات ها تا عملیات ثامن الائمه شکست خورده اند. که مهمترین این عملیات ها که به پیروزی انجامید و خط بطلان به این تفکر می زند عملیات الله اکبر است که در آن از دشمن زمین گرفتیم و مبنای عملیات طریق القدس شد. در قبل و ابتدای جنگ ما سه طرح را اجرا کردیم که شامل ابوذر، بدر و خندق می شد. عملیات ثامن الائمه آخرین عملیات این طرح است که با فرماندهی نوین و مشترک، بافت عملیات ها تغییر می کند و منجر به پیروزی بزرگی می شود که در این عملیات ارتش از هر نیروی دیگری تحت کنترل عملیاتی لشکر کمک گرفت. ما باید اینگونه عملیات ها را بررسی کنیم که چطور اینطور شد.

به این منظور من 4 عنوان انتخاب کردم که اگر خبرگان نظری دارند در مورد آن بدهند تا بحث کنیم و در صورت تصویب هر نفر از دوستان که علاقمند به این عناوین بود یکی را انتخاب کرده و حتی اگر شما موضوعی دارید پیشنهاد داده تا به عنوان مقالات اضافه کنیم.

  1. عملیات توکل
  2. عملیات گردان 144
  3. عملیات 23 مهر
  4. عملیات نصر

امیر، عزتی: در مورد عملیات نصر ما با یک گروه فیلمبرداری 3 ساعت فیلم درست کردیم و در مورد تبلیغات ارتش و شفاف سازی این عملیات در یک چادر بزرگ در محل عملیات یک تخته شنی درست کردم و با سلیقه و وسواس خاصی ماکت ها و هلیکوپترها و … ساختم و چادر را دقیقا در جایی گذاشتیم که بازدیدکنندگان بایستی از آن حتما رد می شدند و زمانی که واقعیت های جنگ و آن عملیات را می گفتم، بسیار شگفت زده می شدند و رو به افرادی که پشت ارتش حرف های نادرست می زدند ، می کردند و با خشم می گفتند که چرا این حرف ها را می گفتند. لذا من عملیات نصر را انتخاب می کنم و امیدوارم با کمک دوستان مقاله مناسبی بنویسم.

سرهنگ، قرهی: عنوان عملیات والفجر 9 را انتخاب می کنم و سوال من این است که چرا به عملیات های اخر جنگ توجه نمی کنیم زیرا نکات بسیار زیادی دارند که مثلا اشتباهات قبل خود را مجددا تکرار کردیم.

امیر، سید ناصرحسینی: به آخر جنگ هم می رسیم و لطفا موضوعات کوچک را انتخاب کنید تا بتوان به آن ها برسیم و سریع تر تمام شود.

امیر، زنگنه: حقایق تاریخی را مطرح کنیم مثلا درعملیات خیبر که حقایق را گفتیم. این که آن ها چه نوشته اند و ما چه بگوییم، بهتر است حقایق را بگوییم تا وقتمان گرفته نشود. و من هم عملیات 23 مهر را انتخاب می کنم.

سرهنگ سجادی : من حرف امیر زنگنه را قبول دارم و باید از دل این کار یک کار تبلیغاتی با کاربرد نظامی و بدون غرض ورزی و گفتن نامی بیرون بیاوریم. در مورد موضوع من می خواهم روی سرپل ها کار کنم زیرا مقاله سرپل کرخه که 30 صفحه شده و بسیار خوب هم شده است و نباید بحث سرپل ها را رها کنیم بدین منظور من سه عنوان سرپل دیگر انتخاب کردم که به ترتیب به آن ها می پردازم و امید دارم در آخر به یک کتاب تبدیل شده و منتشر شود.

  1. سرپل کرخه (انجام شده)
  2. سرپل شرق کارون
  3. سرپل در عملیات بیت المقدس
  4. سرپل فاو

امیر، فرخی : من هم علاقه مند به پژوهش درباره گردان 144 هستم که زیاد درباره آن شنیده ام.

امیر، سید ناصرحسینی:  با تشکر از همگی دوستان، جمع بندی این جلسه این شد که:

آقای فرخی گردان 144

آقای زنگنه عملیات 23 مهر

آقای عزتی عملیات نصر

آقای سجادی سرپل شرق کارون

آقای قرهی عملیات والفجر 9

مقالات خود را انتخاب کردند و برای جلسه بعد هر یک از دوستان که آمادگی داشت، ارائه دهد.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده