عبور از سيروان (69)
آزادسازي شهر نوسود(2) گرچه آقاي كاظمي فرماندار و فرمانده عمليات پاسداران پاوه گزارش فعاليت و نقش گروه رزمي 139 را به فرماندهي منطقة غرب نزاجا در كرمانشاه داده و توانست ارشديتهايي براي دو فرمانده گردان (ابراهيمزاده و هاشميان) به تصويب برساند اما در سطح گردان براي رزمندگاني كه از خودگذشتگي نشان داده و نقش ارزندهاي در موفقيت عمليات داشتند تقدير مناسبي به عمل نيامد.

از رزمندگاني كه مورد توجه و تشويق كاظمي قرار گرفت، ستوان سوم نريمان حيدري بود. اين افسر با مراجعه به مسئولين سپاه پاوه اعلام آمادگي براي پذيرش هر مسئوليتي نموده و در عمليات تصرف قلة شمشي در دو مرحله فرماندهي دستة خط‌شكن را برعهده گرفت و عمليات با موفقيت توأم شد. از طرفي ستوان حيدري كه فردي مؤمن و مقيد بود، ساده‌تر از ديگر افسران ظاهر مي‌شد و با انتخاب روشي كه هيچ‌گونه تمايزي با افراد نداشت و با حفظ ظاهر و باطن يك فرد متدين و متواضع در دل سربازان جا باز كرد. براي مثال هنگام تقسيم غذا شخصاً داخل صف قرار مي‌گرفت تا غذاي خود را سرِ نوبت بگيرد، ولي اين شيوه را ديگر افسران و درجه‌داران قبول نداشتند. به هر حال تعهد و تهور وي در اين عمليات مورد رضايت برادر كاظمي قرار گرفت و ايشان به منظور قدرداني از حضور فعال و داوطلبانة ستوان حيدري و به منظور تشويق وي به ادامة همكاري، دو درجه ارشديت براي ستوان سوم حيدري درخواست و با توجه به موقعيت و نفوذ كلامي كه داشت، توانست تصويب آن را از فرماندهي منطقة غرب و نزاجا بگيرد. بدين ترتيب حيدري يك‌باره از ستوان سومي با دو درجه ارشديت به درجة ستوان‌يكمي نايل گرديد. آقاي كاظمي همچنين يك قبضه تفنگ كلاشينكف غنيمتي را به وي اهدا نمود.

آقاي فرماندار در شيوة مديريت و فرماندهي خود از اصل تشويق براي جذب افراد و افزايش و بهره‌دهي آنان به خوبي استفاده مي‌كرد و اين نظر بلند و دستان بازش در بخشش و اهدا يكي از علل عمدة توفيق ايشان بود؛ به طوري كه افراد توپخانه، مهندسي و فرماندهان گردان را نيز به نوعي تشويق نموده و از همه مهم‌تر سروان نقدي را نيز به لحاظ پذيرش مأموريت‌هاي رزمي و اعلام آمادگي به مسئولين قرارگاه غرب معرفي و توانست براي وي نيز دو سال ارشديت بگيرد و از عملكرد ايشان نزد سرهنگ صياد شيرازي اظهار رضايت و قدرداني نمايد.

پيام تبريك رييس ستاد مشترك

به دنبال باز پس گرفتن شهر مرزي نوسود تيمسار فلاحي تلگرام تبريكي به محضر رهبر انقلاب ارسال داشت كه در قسمتي از آن آمده است: «نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در ساعت 4 بامداد 17/4/60 پس از يك رشته نبردهاي نزديك كوهستاني و خياباني وارد نوسود گرديدند. نيروي زميني ارتفاعات مشرف به شهر مرزي نوسود را تصرف و عناصر ژاندارمري و سپاهيان پاسدار مشغول پاكسازي شهر مي‌باشند. تمام معابر و ميدان‌ها و خيابان‌هاي شهر پوشيده از مين بوده و آتش شديدي از سوي ارتش عراق و ضد انقلابيون روي شهر اجرا مي‌گرديد. لازم به يادآوري است با اينكه تعداد نيروهاي ارتش متجاوز عراق و ضدانقلابيون چند برابر نيروهاي مسلح ما بوده و زمين‌هاي مسلط را در دست داشته و استحكامات و مواضع و ميدان‌هاي مين وسيع در اطراف و داخل شهر نوسود تهيه كرده بودند، نيروهاي مسلح ما با اتكال به خداوند و ملت ايران و امام امت و با اراده‌اي آهنين، كوهستان‌هاي ميهن اسلامي را باز پس‌گرفته و موانع را برداشته‌اند.»

پاسخ امام خميني(ره) چنين است:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

تيمسار ولي فلاحي جانشين رييس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

قاتلوهم يعذّبهم الله بايديكم و يخزهم و ينصركم عليهم و يشف صدور قوم مؤمنين. آزاد شدن شهر نوسود پس از تصرف ارتفاعات مشرف بر آن به وسيلة رزمندگان متعهد و مؤمن و شجاع ارتش و سپاه پاسداران و ژاندارمري و ديگر رزمندگان عزيز خود پيروزي چشمگيري است كه تقدير و تشكر ملت مبارز ايران را برانگيخت.

مراتب تقدير و تشكر اينجانب را نسبت به تمام مجاهدين اسلام در جبهه‌هاي جنگ تحميلي و دفاع از اسلام و ميهن عزيز خصوصاً فاتحان نوسود ابلاغ نمايند.

والسلام علي عبادالله الصالحين ـ روح‌الله‌الموسوي الخميني ـ 18 تير 1360»

 

منبع: عبور از سیروان، سرتيپ2 ستاد علي عبدي بسطامي ، ۱۳۹1، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده