تفاوت ناو و کشتی در چیست؟
تفاوت ناو و کشتی در چیست؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

به کشتی نظامی ناو گفته می­شود. بنابراین تفاوت فاحشی بین کشتی و ناو وجود دارد. کشتی­ها خود به دو دسته کشتی­های تجاری و کشتی­های نفت­کش دسته­بندی می­شوند. انواع کشتی­های تجاری فله­بر، کانتینربر، جنرال (عمومی)، کارگو (باربری) و نفت­کش­ها می­باشند که هر کدام باتوجه به تناژهای مربوطه تقسیم­بندی می­شوند.

اما ناوها دسته­بندی­های مخصوص خود را دارند. سنگین­ترین یگان­های شناور در حال حاضر کلاس هواپیمابرها هستند و پایین­تر از آنها ناوها و رزم­ناوها و ناوشکن­ها هستند و بعد ناوچه­ها و قایق­های توپ­دار و غیره که باتوجه به بزرگی و تناژ و مجموعه جنگ­افزارهایی که به آن مجهز هستند، دسته­بندی می­شوند. البته رزم­ناوها در حال حاضر از رده همه ارتش­های دنیا خارج شده­اند و آخرین آنها کلاس میسوری مربوط به ایالات متحده می­باشد که امروزه به موزه تبدیل شده­اند.

در حال حاضر بالاترین قدرت رزمی را در نیروی دریایی دنیا ناوشکن­ها دارند که باتوجه به تجهیزات و قابلیت­هایی که دارند به ناوشکن­های سبک و سنگین تقسیم می­شوند. یکی از ویژگی­های عمومی ناوشکن­ها این است که قابلیت دریانوردی در دریاهای دور و اقیانوس­ها و انجام عملیات تهاجمی با موشک، اژدر و توپ را دارند و از جهتی قابلیت مقابله با تهدیدات هوایی، سطحی و زیرسطحی و موشکی را یک­جا در اختیار دارند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده