دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان (11)
به منظور ارتقاء روحیه ارتش عراق، صدام معدوم به همراه دخترش در قرارگاه تاکتیکی شهر مندلی فاصله هفت کیلومتری سومار (خطوط مرزی) حاضر شده و سخنرانی کردند، تا شاید ارتش آن کشور روحیه مضاعف بگیرد و بتواند ارتفاعات کهنهریگ را تصرف کرده و مجدداً سومار اشغال گردد (26 تیر 1366). متعاقب آن، فرمانده تیپ2 خاش سرهنگ زرهی ستاد ناصر محمدیفر (امیر سرتیپ دکتر بازنشسته فعلی) ضمن هدایت و فرماندهی تیپ، شخصاً وارد خطوط درگیری شده و در کنار پرسنل به دفاع میپردازد.

فصل سوم: تاریخچه و نقش تیپ2 زرهی خاش در دوران دفاع مقدس

بعد از پیروزی انقلاب در سال 1358، به دلیل وضعیت و موقعیت خاص منطقه سیستان و بلوچستان و لزوم استقرار یک واحد منسجم در منطقه، تیپ88 مستقل با تقویت چند گردان پیاده مکانیزه و یک گردان تانک به لشکر88 زرهی زاهدان ارتقاء و تغییر نام یافت. با تشکیل هسته مرکزی لشکر، ستاد و ارکان تیپ2 نیز به عنوان یکی از یگان‌های سازمانی لشکر، متشکل از گردان157 و عناصر محدودی به عنوان ستاد تیپ تشیکل شده و فعالیت خود را در منطقه سرزمینی خاش آغاز نمود. فرماندهی تیپ در بدو تشکیل بر عهده سرهنگ گیلانی بود که به محض شروع جنگ تحمیلی، پرسنل داوطلبانه و انفرادی به مناطق عملیاتی جنوب زیر امر لشکر92 زرهی اهواز و تیپ37 زرهی شیراز مشغول دفاع از کیان ایران اسلامی شدند. سپس با اخذ امریه کتبی از سلسله مراتب فرماندهی به صورت یگانی (گروه رزمی) و نهایتاً تیپ به صورت یکجا و سازمانی به مناطق عملیاتی اعزام گردید. تیپ2 زرهی با تشکیل گروه رزمی سلمان فارسی4، متشکل از یگان‌های تابعه (گردان157، تعدادی از عناصر گردان پدافند هوایی و توپخانه صحرایی و تانک و…) به فرماندهی سرگرد فتحی‌پور عازم مناطق عملیاتی میمک و پس از آن، به منطقه شمال‌غرب (مریوان، پنجوین عراق) جهت شرکت در عملیات آفندی والفجر4 جابه‌جا گردید و حضور فعال و مؤثری در این عملیات داشت. در خاتمه عملیات و پس از تثبیت در اواخر سال 1363، جهت سازماندهی، آموزش و بازسازی به خاش رجعت نمود و بلافاصله جهت شرکت در عملیات ظفر6 به منطقه اعزام گردید و در خاتمه، به جبهه میانی (غرب) منطقه عمومی نفت‌شهر و سومار عزیمت نمود. اکثر یگان‌های لشکر ازجمله تیپ1، تیپ3، گردان مستقل مخابرات، گردان مستقل مهندسی، پشتیبانی، توپخانه لشکری و… در منطقه مستقر شده بودند. شرایط خاص و ویژه جبهه میانی، بخصوص ارتفاعات کهنه‌ریگ و در رأس آن، ارتفاع کلیدی و حساس402 باعث شده بود که یک یگان جسور و شجاع می‌بایست در مقابل ارتش عراق آرایش و پدافند نماید؛ لذا این مأموریت توسط نیروی زمینی ارتش به یگان‌های تابعه لشکر88 زرهی زاهدان واگذار گردید. تیپ2 زرهی خاش یکی از یگان‌های بسیار خوب لشکر88 و حتی نیروی زمینی ارتش می‌باشد، که مأموریت حفظ و نگهداری ارتفاعات کهنه ریگ و ارتفاع402، معروف به نگین منطقه را بر عهده داشت. ارتش عراق به منظور بازپس‌گیری این ارتفاع و تسلط بر سومار ده‌ها تک هماهنگ با آتش بسیار شدید و سنگین به همراه نیروهای زبده گارد ریاست جمهوری و کماندویی انجام داد، تا شاید بتواند آن را تصرف و اشغال نماید، ولی با پایداری و استقامت غیورمردان این تیپ مواجه شد و هر بار با دادن تلفات بسیار سنگین، مجبور به عقب‌نشینی می‌شد. نمونه بارز آن عملیات و تک 26 تیر 1366 و یا تک 2 خرداد 1367 ارتش عراق بود، که شاید شدیدترین نوع عملیات عراق برای بازپس‌گیری ارتفاع کلیدی402 بود. تیپ2 زرهی به دفعات این عملیات‌ها را سرکوب نموده و دشمن نادم و پشیمان مجبور به عقب‌نشینی می‌گردید.

به منظور ارتقاء روحیه ارتش عراق، صدام معدوم به همراه دخترش در قرارگاه تاکتیکی شهر مندلی فاصله هفت کیلومتری سومار (خطوط مرزی) حاضر شده و سخنرانی کردند، تا شاید ارتش آن کشور روحیه مضاعف بگیرد و بتواند ارتفاعات کهنه‌ریگ را تصرف کرده و مجدداً سومار اشغال گردد (26 تیر 1366). متعاقب آن، فرمانده تیپ2 خاش سرهنگ زرهی ستاد ناصر محمدی‌فر (امیر سرتیپ دکتر بازنشسته فعلی) ضمن هدایت و فرماندهی تیپ، شخصاً وارد خطوط درگیری شده و در کنار پرسنل به دفاع می‌پردازد.

مرحله دیگر در دوم خرداد 1367 بود که دشمن قصد تصرف ارتفاعات و در رأس آن ارتفاع402 را از طریق دره سانواپا داشت. شخص فرماندهی تیپ سرهنگ زرهی عباس نیک‌منش، یکی از افسران جسور و غیرتمند سیستانی در خط مقدم کنار سربازانش حاضر و ضمن کنترل و هدایت کارکنان تیپ در مصاف با دشمن، باعث ارتقاء روحیه مضاعف آنان گردید و در حین هدایت و فرماندهی به شدت مجروح می‌شود، ولی حاضر به تخلیه به عقب نمی‌گردد، تا اینکه بعد از 48 ساعت که دشمن وادار به عقب‌نشینی شده و آنگاه مطمئن می‌شود که دشمن شکست را پذیرفته، جهت مداوا و مراحل درمان به بیمارستان اعزام می‌گردد. تیپ2 زرهی خاش طی سال‌های استقرار در منطقه عمومی نفت‌شهر و سومار، در عملیات‌هایی مانند کربلا6 شرکت فعال داشته، که در اسرع وقت، اهداف از پیش تعیین‌شده را اشغال و تصرف نمود. این عملیات که در 23 دی 1365 به منظور حمایت و پشتیبانی از عملیات کربلا5 در جنوب اجرا گردید، باعث درگیری تعداد زیادی از نیروهای ارتش عراق در غرب و عدم جابه‌جایی آن به جنوب شد، که در تسهیل عملیات کربلا5 در منطقه شلمچه کمک زیادی کرد. شرکت در دفع تک‌های دشمن، ازجمله عملیات سراسری 31 تیر 1367 و به دنبال آن عملیات مرصاد و پایداری تا آخرین دقایق و لحظه‌ها باعث شد تا هم نیروهای ارتش عراق و هم نیروهای نفاق نتوانند به اهداف شوم خود برسند. بر اساس طرح‌های ابلاغی در 1 اردیبهشت 1369 به منطقه جنوب (شوش، موسیان) جابه‌جا گردید و سپس در 1 شهریور 1369 به منطقه سرزمینی خاش رجعت نمود و در راستای طرح ساختار تحول نیروی زمینی در 15 آبان 1390، تیپ2 خاش به تیپ مستقل288 شهید سرتیپ سلیمان هاشم‌زهی نامگذاری گردید و مشغول انجام وظیفه می‌باشد.

عملیات­‌های تیپ2 زرهی خاش (تیپ288 مستقل) در دوران دفاع مقدس

عملیات‌هایی که این تیپ در دوران دفاع مقدس در آن شرکت فعالانه داشته، به شرح زیر می‌باشد:

 1. عملیات والفجر3 مورخه 5 تیر 1362، در قالب گروه رزمی سلمان3، منطقه عمومی مهران (قلاویزان و کله‌قندی).
 2. عملیات والفجر4 مورخه 27 مهر 1362، در قالب گروه رزمی سلمان4، منطقه عمومی مریوان (پنجوین عراق).
 3. عملیات ظفر6 مورخه 15 آبان 1364، در قالب گروه رزمی با محوریت گردان156، منطقه مریوان (بانی نبوک و دره میانه).
 4. عملیات ظفر6 مورخه 2 آبان 1364، در قالب گروه رزمی با محوریت گردان156، منطقه عمومی مریوان (روکان).
 5. عملیات ظفر6 مورخه 6 اردیبهشت 1364، در قالب گروه رزمی با محوریت گردان157، منطقه عمومی مریوان (چوارتا).
 6. عملیات ظفر8 مورخه 3 مهر 1364، در قالب گروه رزمی با محوریت گردان157، منطقه عمومی مریوان (لری، کانی مانگا).
 7. عملیات نصر12 مورخه 10 آبان 1364، در قالب گروه رزمی با محوریت گردان161، منطقه عمومی سومار.
 8. عملیات پدافندی و دفع تک دشمن مورخه 26 تیر 1366، کلیه عناصر تیپ در ارتفاعات کهنه‌ریگ و ارتفاع402 منطقه سومار.
 9. عملیات پدافندی و دفع تک دشمن مورخه 2 خرداد 1367، کلیه عناصر تیپ در ارتفاعات کهنه‌ریگ و دره سانواپا، منطقه سومار.
 10. عملیات پدافندی و دفع تک دشمن مورخه 22 فروردین 1365، کلیه عناصر تیپ در ارتفاعات کهنه‌ریگ، منطقه سومار.
 11. عملیات کربلا6 مورخه 23 دی 1365، کلیه عناصر تیپ، منطقه عمومی سومار و نفت‌شهر.
 12. دفع عملیات سراسری و هجوم دشمن مورخه 31 تیر 1367 در منطقه عمومی سومار.
 13. عملیات مرصاد از مورخه 5 مرداد 1367 لغایت پایان عملیات در منطقه اسلام‌آباد غرب.

 

منبع: دفاع مقدس و ارتش در استان سیستان و بلوچستان ، سرهنگ غلامحسین زرگر ، 1398، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده