جنگ و زندگی-11
سنگر ستاد فرماندهي قرارگاه غرب، در خط مقدم جبهه در باغ فلاحت گيلانغرب مستقر بود. پس از مسير 2 کيلومتر خارج از گيلانغرب بَرِ ورودي جاده نيپهن قصر شيرين پارک جنگلي کوچکي پوشيده از انبوه درختان کاج ناروند سربه فلک کشيده بود، که چشم را نوازش ميداد. در وسط پارک ساختمان آجري قديمي بنام قصر صاحبقران از دوران قاجار به جا مانده بود. نمونه اين قصر در تهران در وسط محوطه دانشگاه جنگ قرار دارد. جز آثار ميراث فرهنگي ميباشد. نماي کلي اين ساختمان قديمي مربع شکل است از دو طبقه با بناي آجري ساخته شده است.

ستاد جبهه غرب واقع در باغ فلاحت

تلفن به صدا درآمد.

– سلام، گروهبان خرسند هستم، قربان از ستاد فرماندهي پيامي دريافت كردم.

– فرماندهان گردان رأس ساعت 0830 روز 27/9/59 در سنگر ستاد فرماندهي حضور يابند.

سنگر ستاد فرماندهي قرارگاه غرب، در خط مقدم جبهه در باغ فلاحت گيلانغرب مستقر بود. پس از مسير 2 کيلومتر خارج از گيلانغرب بَرِ ورودي جاده ني‌پهن قصر شيرين پارک جنگلي کوچکي پوشيده از انبوه درختان کاج ناروند سربه فلک کشيده  بود، که چشم را نوازش مي‌داد. در وسط پارک ساختمان آجري قديمي بنام قصر صاحبقران از دوران قاجار به جا مانده بود. نمونه اين قصر در تهران در وسط محوطه دانشگاه جنگ قرار دارد. جز آثار ميراث فرهنگي مي‌باشد. نماي کلي اين ساختمان قديمي مربع شکل است از دو طبقه با بناي آجري ساخته شده است.

مهم طبقه زيرزمين اين ساختمان است. که پس از عبور از 5 پله به پائين وارد راهرو باريک درازي به عرض يک متر و نيم و به طول 20 متر شده كه از جلو ورودي‌هاي تعدادي از اطاق‌هاي ساختمان زيرزمين مي‌گذرد. جالب اين‌كه راه‌روهاي باريك به يکديگر ارتباط ورودي دارند. لذا  مي‌توان از يک جهت وارد و از سمت ديگر خارج شد. مساحت هر يک از اطاق‌هاي طبقه زيرزمين حداکثر بين 16 الي 20 متر مربع مي‌باشد. و داراي سقفي گنبدي و قوسي شکل هستند. ستون‌ها و پي‌هاي زيرزمين به قطر 70 الي 80 سانتيمتر بنا شده است که از لحاظ ايمني، حفاظت خوبي را در مقابل بمب‌ها، موشک‌ها و آتش‌هاي توپخانه به وجود مي‌آوردند و همچنين ساختمان خود را زير چتر برگ‌هاي سبز درختان استتار كرده و از ديد هوائي تا حدودي محفوظ بود.

با مشاهده به چهره پرشور و نشاط رزمندگان اسلام دمي مدهوش و محسور الطاف الهي شده بودم. با محرم رازم به نجواي دل بسنده نمودم. خاشعانه فرياد دل سردادم. اي پناهگاه بي‌پناهان، اي خالق زيبائي‌ها، اي محبوب دل‌ها و اي انيس قلب‌ها از لطف و مرحمت بيکرانت كه شامل ابراهيميان کوچک کرده‌اي تو را حمد و سپاس گفته و شکرت مي‌کنيم.

زيرا رزمندگان اسلام در اين چند روز عمليات پدافندي در مقابل اهريمنان تاريخ توانستند شجاعانه مقاومت کنند روح روانشان را از ضربات درندگان خونخوار محفوظ بدارند. آتش جهنمي شيادان در نظرشان به بوستان بهاري پديدار شد. و غم ترس از چهره مقدسشان زدوده گرديد. و شادي عشق از لبانشان جاري ساخت  که بهترين مرحم شفابخش دل هجران زده‌ام گرديد.

– سرهنگ عطاريان فرمانده قرارگاه غرب، در کميسيون فرماندهان خطاب به آنها دستور آگهي عمليات را اعلام نمود.

– اخيراً نيروهاي اسلام با برادران سپاه در جبهه جنوب در منطقه عملياتي دشت سوسنگرد بُستان، عمليات طريق‌القدس را با موفقيت انجام داده‌اند‌ كه تلفات و ضايعات دشمن چشم‌گير بوده است.

شما هم بايد خود را براي اجراي عمليات انهدامي آماده كنيد و دشمن را از منطقه تنگ حاجيان رانده و محور تدارکاتي جاده گيلانغرب قصر شيرين را آزاد نمائيد.

سرهنگ باوندپور فرمانده لشگر 81 زرهي و سرهنگ بيژن كبيري. فرمانده گروه رزمي مستقر در گيلانغرب نگاهشان به هم گره خورد. سرهنگ باوندپور گفت:

– بيژن گاومان زاييد مواظب باش سرزاي نميره.

– بيژن کبيري خنده کرد. گفت:

– قربان خاطر مبارک آسوده باشد. گاو ما قدرتمند است سر زاي نمي‌ميرد بلکه با شاخهايش هر گاوبازي را مي‌درد.

عطاريان با حالت دلهره با نگاه تيزبين فرمانده لشگر را آرام نمود و ستاد را ترک كرد و جهت بازديد رهسپار خط مقدم شد.

فرمانده گردان مهدي در حال سخنراني در ساختمان باغ فلاحت

منبع: جنگ و زندگی، پزشکی طوسی، سید بهاالدین، 1389، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده