12 دی سالروز عملیات آفندی محمد رسول الله (ص)(انتشار مجدد)
بدلیل مشکل بودن عملیات نظامی در منطقه شمالغرب، عراق تلاش زیادی از خود در این منطقه نشان نداد و البته حضور گستردۀ ضد انقلاب در این منطقه ضمن درگیر کردن نیروی قابل توجهی از ایران ، وضعیت مطمئنی را برای عراق در مرزها بوجود آورده بود. ولی پس از عقب راندن ضد انقلاب به داخل خاک عراق و امکان دسترسی ایران به مرزهای دو کشور، نیروهای عراقی در زمستان 1359 با هجوم سراسری خود حاشیۀ مرزی از نوسود تا مریوان را به اشغال درآورده بودند.

با توجه به این وضعیت و با عنایت به لزوم پشتیبانی و تسهیل عملیات نیروهای خودی در منطقۀ قرارگاه جنوب، نیاز به انجام عملیات در منطقۀ شمالغرب بیشتر احساس می شد، لذا سلسله طرحهای عملیاتی برای انجام در حاشیه نوار مرزی طراحی و اجرا گردید. حتی المقدور برای اینگونه عملیاتها هدفهائی شناسائی و انتخاب می شد که زمینۀ مناسبی را پس از تصرف برای اجرای عملیات روانی و تبلیغاتی در سطحی نسبتاً گسترده داشته باشد و دشمن را ناگزیر به انتقال و گسترش نیرو و گشایش جبهۀ جدید نماید.
شهرک طویله عراق در شمال غربی بخش مرزی نوسود ایران، هدف عملیات محمد رسول الله(ص) انتخاب شد واشغال موقت آن توسط رزمندگان اسلام منظورهای پیش بینی شده را تأمین نمود. این عملیات در ساعت 30/6 صبح مورخ 1360/10/12 با رمز لااله الاالله، محمدٌ رسول الله (ص) آغاز گردید و همانروز به پایان رسید.

نتیجه:
–    انهدام کامل پایگاههای دشمن در اطراف طویله و تصرف و تأمین شهرک طویله.
–    کشته و زخمی شدن بیش از 1000 نفر از دشمن به همراه اسارت بیش از 150 نفر از نیروهای عراقی.
– 10عراده توپ و 50 دستگاه انواع خودرو به اضافه 4 دستگاه تانک و نفربر عراقی نیز در این عملیات منهدم گردید.

منبع : کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی(سازمان ایثارگران)

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده