دلاورمردان روزهای سخت-30
سرگرد حسین شهرامفر یکی از افسران بسیار زبده، شجاع و نیرومند ارتش بود. ایشان رشادت های خود را در عملیات های مختلف ابراز نمود. در عملیات هایی که در غرب و شمال غرب شور انجام میشد مقتدرانه حضور می یافت و در جهت بازگشت امنیت و آسایش به منطقه بسیار می کوشید. سرگرد حسین شهرامفر که در انجام جنگهای نامنظم تبحر خاصی داشت، وقتی که برای پاکسازی منطقه دشت آلوت به سردشت رفته بود در کمین ضد انقلاب افتاد و در تاریخ 25/9/1359 به شهادت رسید.

معرفی برخی از شهدایی که نام پرافتخارشان در این اثر ذکر شده است:

1-شهید سپهبد صیاد شیرازی:

شهید علی صیاد شیرازی در سال 1323 در شهرستان درگز چشم به جهان گشود. در سال 1343 وارد دانشکده افسری شد. پس از طی دوره دانشکده جهت دوره مقدماتی توپخانه به مرکز توپخانه اصفهان منتقل گردید. در سال 1352 جهت طی دوره تخصصی نقشه برداری عازم آمریکا شد و پس از طی دوره سه ماهه به عنوان استاد در مرکز آموزش توپخانه به تدریس پرداخت.

همزمان با خدمت در اصفهان، فعالیت‌های مذهبی خود را گسترش داد و به واسطه همین فعالیت‌ها قبل از پیروزی انقلاب دستگیر گردید. با آغاز بحران کردستان داوطلبانه وارد منطقه شد و به یاری دکتر چمران شتافت.

در سال 1358 به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب گردید. در زمان ریاست جمهوری شهید رجایی، قرارگاه عملیاتی غرب را تشکیل داد. پس از شهادت سرلشکر فلاحی در 9/7/1360 به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب گردید.

ایشان عملیات‌های سرنوشت ساز طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس و ده‌ها عملیات دیگر را فرماندهی و مدیریت نمود. در سال 1368 به درخواست رییس ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم رهبری به سمت معاونت بازرسی ستاد کل منصوب شد. در شهریور 1372 جانشین ستاد کل گردید.

این امیر بزرگوار ارتش جمهوری اسلامی ایران در 16 فروردین 1378 به درجه سرلشکری نائل گردید و سرانجام در تاریخ 21 فروردین 1378 توسط دشمنان قسم خورده اسلام ترور شد و به درجه رفیع شهادت رسید.

 

2-شهید لشکر حسن آبشناسان

شهید حسن آبشناسان در سال 1315 در تهران متولد گردید. پس از اخذ دیپلم وارد دانشکده افسری شد. ایشان که افسری با انضباط، ورزیده، شجاع و جسور بود، در اوایل جنگ، فرماندهی یکی از تیپ های لشکر 21 حمزه را به عهده داشت. پس از تشکیل ستاد جنگ های نامنظم به آن ستاد پیوست. در سال 1362 به فرماندهی قرارگاه حمزه سید الشهدا منصوب شد. در پاکسازی شهر بوکان از وجود ضد انقلاب موفق بود. با تلاش دیگر همرزمانش محور سردشت-پیرانشهر را بازگشایی کرد. در مبارزه با ضد انقلاب در غرب و شمال غرب بسیار کوشید. شهید آبشناسان در سال 1364 به فرماندهی لشکر 23 نیروهای ویژه هوابرد منصوب شد. ایشان در مدت کوتاه فرماندهی خود در این لشکر تحولات بزرگی را به وجود آورد.

سرانجام روح بزرگ شهید آبشناسان قفس تن را در عملیات قادر گشود و در حالی که همچون یک سرباز شجاع در خط مقدم به نبرد با دشمن مشغول بود، به سوی معبود خود شتافت.

 

3-شهید سروان حسین معصومی

ستوان حسین معصومی از افسران متعهد، با اخلاص و فداکار ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. وی که یکی از ارتشیان مذهبی بود در سال 1353 وارد تیپ نوهد گردید. در آغاز حرکت های ضد انقلاب وارد کردستان شد. ایشان در عملیات پاکسازی محور بانه-سردشت شرکت نمود. نامبرده در سال 1360 به گروه جنگ های نامنظم دکتر چمران پیوست و در همان سال در دهلاویه به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

 

4-شهید سرگرد حسین شهرامفر

سرگرد حسین شهرامفر یکی از افسران بسیار زبده، شجاع و نیرومند ارتش بود. ایشان رشادت های خود را در عملیات های مختلف ابراز نمود. در عملیات هایی که در غرب و شمال غرب شور انجام می‌شد مقتدرانه حضور می یافت و در جهت بازگشت امنیت و آسایش به منطقه بسیار می کوشید.

سرگرد حسین شهرامفر که در انجام جنگ‌های نامنظم تبحر خاصی داشت، وقتی که برای پاکسازی منطقه دشت آلوت به سردشت رفته بود در کمین ضد انقلاب افتاد و در تاریخ 25/9/1359 به شهادت رسید.

 

5- شهید سرگرد حسن هداوند میرزایی

حسن هداوند میرزایی در نهم آبان 1337 در خانواده ای مذهبی در ورامین متولد شد. وی در 12/7/1355 وارد ارتش گردید.

پس از فارغ التحصیلی و طی دوره های لازم در 14/9/1358 به تیپ 23 نوهد منتقل و در گردان 154 مشغول به خدمت شد.

دوره چتر بازی را از تاریخ 30 فروردین سال 1360 تا هفدهم خرداد 1360 طی نمود. پس از طی دوره چتربازی به گردان 192 ملحق گردید. این رزمنده دلاور در محورهای سلماس، آبادان، خرمشهر، ایلام و گیلانغرب حضور داشت.

در تاریخ 15/8/1359 به نه ماه ارشدیت و در تاریخ 1/3/1360 به سه ماه ارشدیت نائل آمد. در اول مهرماه 1360 به درجه ستوان یکمی‌رسیدند.

ایشان در عملیات های گوناگون به نحو شایسته ای عملیات های نامنظم تیم مربوطه را هدایت می‌نمود. نقش حسن هداوند در عملیات تاخت موفقیت آمیز که در 29/12/59 در ارتفاعات میمک انجام شد و همچنین در بازپسگیری ارتفاع کله قندی میمک بسیار بارز بود.

ستوان هداوند میرزایی در دوم خرداد 1360، یک روز قبل از آزادسازی خرمشهر در منطقه شلمچه از ناحیه کتف مجروح شد و به اسارت در آمد. درجات سروانی و سرگردی در تاریخ های 24/8/1364 و 18/5/1369 به هنگام اسارت در غیاب وی اعمال گردید.

سر انجام وی پس از تحمل 98 ماه اسارت در 25/4/69 بر اثر شکنجه رژیم بعث به فیض عظیم شهادت نائل آمد. پیکر پاک این شهید بزرگوار پس از دوازده سال در سال 1381 به میهن بازگشت و در روستای محل تولدش دفن گردید. نکته جالب توجه این است که پیکر این شهید عزیز پس از گذشت دوازده سال از شهادتش سالم باقی مانده بود.روحش شاد.

 

6-شهید سرگرد غلامحسین یارجانی

شهید غلامحسین یارجانی در سوم آبان 1326 در زنجان چشم به جهان گشود. وی که از هوش سرشاری برخوردار بود توانست زودتر از هم سن و سالهایش مدارج تحصیلی را سپری کند. ایشان پس از اخذ دیپلم ریاضی در دانشگاه پلیس پذیرفته شد. شهید یارجانی در سال 1347 به آبادان اعزام شد و پس از انجام وظیفه در آبادان به تهران منتقل گردید. وی پس از مدتی برای طی دوره کامپیوتر به همراه تعداد دیگری از افسران به آمریکا اعزام شد و در طول دوره فوق رتبه نخست را کسب کرد و پس از بازگشت به ایران اداره خدمات کامپیوتر شهربانی را تاسیس کرد. این شهید بزرگوار پس از انقلاب اسلامی برای مبارزه با ضد انقلاب راهی شمالغرب شد و با توجه به سابقه درخشانی که داشت به عنوان رئیس شهربانی مهاباد انتخاب گردید.

سرانجام سرگرد غلامحسین یارجانی در دفاع حمله ای که ضد انقلاب به شهربانی مهاباد داشت در نوزدهم مهر 58 به شهادت رسید این درحالی بود که تنها پانزده روز از مراسم عروسی اش می‌گذشت.

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده