دلاورمردان روزهای سخت-29
باید دانست که اتحادیه کمونیستهای ایران در تاریخ ششم بهمن همان سال (1360) طی حمله مسلحانه به شهر آمل، مردم مسلمان، مظلوم و بیگناه شهر را به گلوله بستند. برای رسیدن به اهداف شوم ننگین و خائنانه خود حتی از به شهادت رسانیدن کودکان، نوجوانان محصل و جوانان نیز دریغ نورزیدند. برای نمونه دانشآموز دختری بنام سیده طاهره هاشمی –خواهر امیر سرتیپ هاشمی- پس از بازگشت از دبیرستان به هنگام امداد رسانی به نیروهای مدافع شهر مورد اصابت گلولههای خشم افراد وابسته به اتحادیه کمونیستهای ایران قرار گرفته و به خیل عظیم شهدا به ویژه جده بزرگوارش حضرت زهرا (س) میپیوندد.

آموزش جنگ‌های چریکی به سپاه مازندران

 

22 آبان ماه 1360، با توجه به اخبار و اطلاعاتی‌که سپاه پاسداران در شمال ایران کسب می‌کرد و شرایطی که بر گروهک‌های سیاسی مستقر در مازندران و احزاب وابسته به شوروی آن زمان حاکم بود احتمال شورش و درگیریهای نظامی در آن خطه، دور از پندار نبود. به همین منظور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تیپ نیرو مخصوص درخواست نموده بود تا نیروهایی را جهت آموزش جنگ‌های چریکی، رزم در جنگل و … به برادران شمال کشور اعزام نماید، تیپ 23 این ماموریت را به گردان 192 محول نمود.

ما هم برخی از نیروهایمان از منطقه شمالغرب کشور به سمت شهرستان چالوس که پادگان آموزشی سپاه بود اعزام نمودیم، فرمانده وقت سپاه فردی بود به نام ابوعمار. جوانی بلند قد با محاسنی بلند، خوش اخلاق و منظم.

از وی علت درخواست سپاه از نزاجا را برای اینکه از نیرو مخصوص نیرو بفرستند، پرسیدم. وی گفت ما بجز نیاز آموزشی تاکتیک و سلاح انفرادی برای نیروهایمان، چون در منطقه ای زندگی میکنیم که ارتفاعات پوشیده و جنگلی است، احساس نیاز کردیم که در این زمینه آگاهی و علوم رزم در جنگل را بیابیم، بررسی کردم و گفتند یگان نیرو مخصوص در این علوم نظامی مسئولیت و توان تدریس دارد. به همین علت از نزاجا درخواست شد، ثانیاً یکماه پیش، یک نفر از مربیان ما در حین آموزش نارنجک دستی، نکات ایمنی را رعایت ننمود و موجب به شهادت رساندن خود و دو نفر از همکارانش، همچنین مجروح شدن 5 نفر دیگر گردید. پس از ورود یک تیم ب نوهد (حدود 50 نفر) به شهر چالوس، برابر خواسته و نیازهای آموزشی آنها، برنامه دروس نوشته شد و در زمینه های رزم در جنگل، چگونگی هلی‌برن در جنگل، جهت‌یابی و حرکت شبانه در جنگل، زندگی در شرایط سخت و شیوه های به دام انداختن حیوانات با وسایل ابتکاری و … ضمناً آموزش کامل انواع سلاح‌های انفرادی و نیمه سنگین در برنامه آموزشی پیش‌بینی شد و توسط کارکنان متخصص نوهد بمدت دو ماه ارائه گردید.

نکته مهمی که جلب توجه نمود اقدام و تشکیل پایگاه عملیاتی و رزم شبانه در جنگل های انبوه و پوشیده بود. چون به علت وجود درختان پوشیده و نامنظم حفظ سمت حرکت در جنگل امری بسیار مشکل است، لازم است که از راههای موجود هرگز بهره نباید برد. حفظ زاویه و سمت حرکت به سوی دشمن آن قدر مشکل است که به صورت غیرمحتمل پیش‌بینی می‌شود. ما این امر را در مسیر حرکتی از کلاردشت به سمت عباس آباد، در دو شب متوالی به انجام رسانیدیم. همین آموزش، سپاه پاسداران انقلاب مازندران را قادر ساخت که به نحوی بسیار شایسته و در حداقل زمان هرگونه فعالیت و تلاش‌های نظامی گروهک مسلح، به اصطلاح سربداران در ارتفاعات مشرف به شهر آمل در منطقه امام زاده هاشم آن شهر را در نطفه خفه نماید.

باید دانست که اتحادیه کمونیست‌های ایران در تاریخ ششم بهمن همان سال (1360) طی حمله مسلحانه به شهر آمل، مردم مسلمان، مظلوم و بی‌گناه شهر را به گلوله بستند. برای رسیدن به اهداف شوم ننگین و خائنانه خود حتی از به شهادت رسانیدن کودکان، نوجوانان محصل و جوانان نیز دریغ نورزیدند. برای نمونه دانش‌آموز دختری بنام سیده طاهره هاشمی –خواهر امیر سرتیپ هاشمی- پس از بازگشت از دبیرستان به هنگام امداد رسانی به نیروهای مدافع شهر مورد اصابت گلوله‌های خشم افراد وابسته به اتحادیه کمونیست‌های ایران قرار گرفته و به خیل عظیم شهدا به ویژه جده بزرگوارش حضرت زهرا (س) می‌پیوندد.

 

شایان ذکر است این درگیری و آشوب گروهک‌ها در نتیجه حضور نیروهای مردمی و دوستداران انقلاب به ویژه نیروهای متعهد نظامی و خصوصاً برادران سپاه پاسداران انقلاب که چندی قبل آموزش‌های جنگ‌های نامنظم و نبردهای خیابانی را فرا گرفته بودند، در حداقل زمان به خاموشی گرائید و نیروهای وابسته به شرق و غرب هیچ‌گونه توفیقی در دست یازیدن به اهداف پلید و شومشان تحصیل نکردند. یاد شهدای فوق گرامی و روح ملکوتی آنان در جوار ائمه معصومین (ع) شاد باد.

 

 

منبع: دلاورمردان روزهای سخت، اسدی، احمد، 1394، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده