چکیده ی جلسه هم اندیشی به مورخ 29/08/1398 در معاونت علمی و پژوهشی هیئت معارف جنگ
امیر، سید ناصرحسینی: ضمن خیر مقدم به مدعوین، دستور کار جلسه امروز انتخاب موضوعات و بررسی آن هاست. لذا این جلسه به صورت بحث و گفتگو پیش برده خواهد شد. و از دوستان خواهشمندم موضوعات انتخاب شده خود را مطرح کنند.

 

حاضرین : سرتیپ سید ناصر حسینی، سرتیپ2 مسعود بختیاری، سرتیپ2 عباس فرخی، سرتیپ2 ناصر زنگنه، سرتیپ2 حسن قربانی، سرهنگ علی سجادی انصاری.لازم به ذکر است که سرهنگ قرهی نیز در جلسه گذشته موضوع چرا عملیات ثامن الائمه 11 ماه پس از صدور فرمان حضرت امام (ره) اجراشد؟ ، را انتخاب نموده اند و در مورد این مبحث اگر نظری داشتید بفرمایید تا در خلاصه جلسه به ایشان گفته شود.

امیر زنگنه : موضوع انتخابی من محور وصولی شلمچه است و در مورد این موضوع باید بگویم که این محور یکی از محورهای مهم در جنگ بود که برای بحث در این موضوع می توان ده ها مقاله نوشت.  در این محور ما ابتدا تاخیر و سپس تثبیت دشمن را انجام دادیم و در مرحله بعدی دشمن را دفع کردیم و از آنجا که این محور به بصره ختم می شد، از نظر جغرافیایی برای عراق بسیار مهم بود و بیشترین تنش ها در آن صورت گرفت، لذا باید منبعی غنی در این محور جمع آوری کنیم و توجه زیادی به جغرافیای نظامی آن داشته باشیم تا این رشته نیز تقویت شود.

امیر، فرخی: مقاله من در باره عملیات های ارتش در کردستان عراق با به کارگیری کردهای بارزانی در قالب کمبا11 است.. این فعالیت ارتش سالها قبل از انقلاب شروع شده بود و در زمان جنگ تحمیلی نیز ادامه پیدا کرد. البته از سال های 1365 به بعد عمدتاً سپاه پاسداران این نقش را ایفا کرد و عملیاتهایی را تحت عنوان فتح، ظفر و نصر با به کار گیری کردهای بارزانی در خاک عراق انجام داد. روی این مسئله سه سالی است که کار می کنم و کتاب آن نیز به زودی به چاپ خواهد رسید.

سرهنگ سجادی: نقش سرپل ها در جنگ ایران و عراق و خصوصاً شکست ها و پیروزی ها، بسیار مسئله مهمی است که تا به حال آن چنان که باید به آن پرداخته نشده است لذا در این مورد مطالعاتی داشته ام و می خواهم به عنوان یک موضوع آن را بررسی کنم. موضوع سرپل ها یکی از موضوعات مبتنی بر تاکتیک است و یک بررسی نظامی و علمی را می طلبد.

امیر، سید ناصرحسینی: بسیار خوب است و از دوستان تشکر می کنم اما باید بدانیم که مقالات خود را بر پایه ی اسناد و مدارک مستند استوار سازید تا بتوان پس از چاپ آن ها، محققین بتوانند به عنوان منبع از آن ها استفاده کنند لذا در این قضیه سعی داریم افرادی را مثل سرهنگ قرهی که دسترسی به منابع و اسناد دارند، دعوت نماییم تا از این بابت دچار ضعف نباشیم. مسئله دیگر طرح هاست که باید به آن توجه نمود و آن ها را در مقالات منعکس کرد تا همگان بدانند ارتش همواره با بصیرت بوده و حتی قبل از شروع جنگ با عراق آن را تشخیص داده و به  عالی ترین مقام های سیاسی و نظامی کشور اطلاع داده است و این در حالی است که مسئولین این مسئله را بعید می دانستند. لذا یک وظیفه بزرگ به گردن همگی ما است که به ابهامات و اتهاماتی که به ارتش خصوصاً در سال اول جنگ زده شده است، پاسخ دهیم و آیندگان را از آن ها با خبر سازیم. با تشکر از همه ی خبرگان، جلسه آینده آقای فرخی مقاله خود را ارائه می دهند و بعد از آن آقای قرهی و سپس آقایان زنگنه و سجادی مقالات خود را ارائه می کنند. و مقالات خودم را نیز که در حال ویرایش نهایی است در گروه مجازی می گذارم و خواهشمندم که نظرات و پیشنهادات خود را بفرمایید تا برای انتشار آن ها ، اصلاحات نهایی را انجام دهیم و منتشر نماییم.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده